خزانه‌داری آمریکا از معافیت مبادلات کرونایی ایران از تحریم‌ها خبر داد

فارس نوشت: وزارت خزانه‌داری آمریکا با صدور دستورالعملی اعلام کرد علی‌رغم تحریم‌ها علیه ایران انجام برخی فعالیت‌ها جهت مقابله این کشور با بیماری کووید-۱۹ مجاز است.

 
وزارت خزانه‌داری آمریکا با صدور دستورالعملی جدید اعلام کرد مبادلاتی را که برای مقابله ایران با ویروس کرونا ضروری هستند از قوانین تحریم‌ها معاف کرده است.

در فایلی که روی وب‌سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا بارگذاری شده اعلام شده انجام برخی از مبادلات مربوط به مقابله با «کووید-۱۹» که طبق «مقررات مبادلات و تحریم‌های ایران» تا به حال تحریم بودند تا ساعت ۱۲:۰۱ به وقت منطقه زمانی شرقی مورخ ۱۷ ژوئیه ۲۰۲۲  (مصادف با ساعت ۲۰:۳۱، جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ به وقت تهران) مجاز خواهد بود.

در این سند تصریح شده، انجام مبادلات ذیل تا تاریخ ذکر شده ممنوعیتی ندارند:

الف)- برخی مبادلات مرتبط با کووید-۱۹ که به موجب مقررات مبادلات و تحریم‌های ایران ممنوع بوده‌اند مجاز می‌شوند. اقدامات ذیل که به موجب قانون فوق ممنوع بوده‌اند تا ساعت ۱۲:۰۱ وقت منطقه شرقی مورخه ۱۷ ژوئیه ۲۰۲۲ مجاز هستند:

۱)- صادرات کالا یا فناوری. تمامی مبادلات و فعالیت‌های مرتبط با صادرات، بازصادرات، فروش و عرضه مستقیم یا غیرمستقیم کالاها یا فناوری‌های مورد استفاده در پیشگیری، تشخیص یا درمان کووید-۱۹ (اعم از کالاها و فناوری‌های مورد استفاده در پژوهش‌ها یا مطالعات بالینی مرتبط با کووید-۱۹) با ایران یا حکومت ایران یا با اشخاص کشورهای ثالث که این کالاها را با هدف خاص بازفروش به ایران یا حکومت ایران خریداری می‌کنند.

۲- صادرات یا انجام معاملات مربوط به کالاهای مرتبط با کووید-۱۹. تمامی مبادلات و فعالیت‌های مرتبط با واردات کالاهایی که متعاقب صدور این مجوز عمومی به ایران یا حکومت ایران صادر یا بازصدور شده‌اند و مشخص شده که معیوب و غیرقابل‌استفاده‌اند و لازم است برای آنها به دلیل اقدامات مرتبط با مرجوعی کالا، رویدادهای ناگوار یا هر نگرانی ایمنی دیگر و یا برای تعمیرات معمول یا بازگشت آن اقلام به ایالات متحده یا یک کشور ثالث اقداماتی انجام شود؛

۳- صادرات یا واردات خدمات. تمامی مبادلات و فعالیت‌های مرتبط با صادرات، بازصادرات، فروش یا عرضه خدمات به ایران یا دولت ایران به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، یا واردات خدمات از مبدأ ایران به ایالات متحده آمریکا در هر موردی که به پیشگیری، تشخیص یا درمان کووید-۱۹ مرتبط باشد (اعم از پژوهش‌ها یا مطالعات بالینی مربوط به کووید-۱۹).

ب) برای برخی از مبادلات مربوط به بانک مرکزی ایران یا شرکت ملی نفت ایران مجوز صادر می‌شود. تمامی مبادلات و فعالیت‌های ذکرشده در بند الف این مجوز عمومی که به بانک مرکزی یا شرکت ملی نفت ایران (یا هر شرکتی که شرکت ملی نفت ایران به صورت مستقیم یا غیرمستقیم مالک بیش از ۵۰ درصد سهام آن باشد) مرتبط باشد، تا ساعت ۱۲:۰۱ وقت منطقه شرقی مورخه ۱۷ ژوئیه ۲۰۲۲ مجاز هستند.

ج) صدور مجوز برای برخی مبادلات مالی معین. انجام تراکنش‌های مربوط به انتقال وجوه یا مبادلات مالی تجاری که اقداماتی معمول و ضروری برای تکمیل مبادلات و فعالیت‌های مجازشده در بندهای الف و ب این مجوز عمومی هستند تا ساعت ۱۲:۰۱ وقت منطقه شرقی مورخه ۱۷ ژوئیه ۲۰۲۲ مجاز هستند.

«جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا بهمن‌ماه سال جاری دستوری صادر کرده و خواستار بررسی اثر تحریم‌های یکجانبه و چند جانبه بر مبارزه کشورها با بیماری «کووید-۱۹» شده بود.

 بایدن در آن سند دستور داده بود وزارتخانه‌های خارجه، خزانه‌داری و بازرگانی و نهادهای زیرمجموعه وزارت بهداشت و همچنین «نمایندگی آمریکا برای توسعه بین‌المللی» (USAID) به بررسی تحریم‌های یکجانبه آمریکا و تحریم‌های چندجانبه پرداخته و ارزیابی خود را درباره اینکه آیا این تحریم‌ها مانع مبارزه با کرونا می‌شوند یا خیر به او ارائه دهند.

این در حالی است که دولت قبلی آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» در برابر درخواست‌های جهانی برای رفع تحریم‌ها علیه ایران در بحبوحه شیوع کرونا در این کشور مقاومت کرده بود.

310 310

کد خبر 1526391

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
  0 0
  بلا نسبت گور پدر شیطان بزرگ و دار دسته اش, روزی برسد که به خاک ذلت بیافتی تقاص ظلم به ملتها را بدهی انشاالله
 • IR ۰۸:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
  0 0
  حالا که ایران واکسن کرونا ساخته آمریکا معافیت خرید واکسن داده
 • غلامرضا IR ۰۸:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
  0 0
  متشکرم بایدن
 • محمد IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
  0 0
  جانم فدای رهبر انتخاب ما رئیسی،بسوزد خانه شیطان
 • مسعود IR ۱۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
  0 0
  روزی خواهد رسید که آمریکا را تحریم خواهیم کرد ویک قطره نفت از خلیج فارس خارج نخواهد شد و هر کشوری با آمریکا معامله کند ،برایش نفت نخواهیم فروخت.
 • IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
  0 0
  آمریکاشیطان بزرگه،چه با ترامپ،چه با بایدن. شما هم اینقدر تلاش نکنید که چهره بایدن رو روتوش کنین.
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
  0 0
  برا خودشون شر و ور گفتن‌. چون دیدن تحریم ها دور خورده و امپول برکت به نتیجه رسیده میخوان خودشون رو دلسوز ملت جا بزنن. انشاالله با اومدن رئیسی باید بیان اینجا لنگ بکشند.
 • IR ۱۲:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
  0 0
  الان تازه؟؟ دیگه هر چی نیاز بود تو این ی سال و نیم انجام شده بعد تازه باید بردارن تحریم مربوط به کرونا رو
 • IR ۱۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
  0 0
  بابا مهربون سخاوتمند شرمندم ن کردی حقمون رو بهمون برگردوندی
 • IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
  0 0
  حالاکه دیدیدایران تمام دارو و واکسن کوید را تولید میکند دست بکار شدید
 • اسحق رستمی IR ۱۴:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
  0 0
  جنایت سیاسیت آمریکا فقط گریبان مردم ایران راهدف گرفته
 • محبوبی IR ۱۶:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
  0 0
  فدایی داری بایدن .....آفرین بر تو
 • AE ۰۵:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
  0 0
  حتی آدمهای نادان هم به حرف آمریکائی های شارلاتان اعتماد نمی‌کنند ولی مسئولین بی کفایت افساد طلبان ما خیلی زود گول غربی های بی اخلاق را می‌خورند.