آخرین قیمت ها در بازار میوه و تره بار از زبان رئیس اتحادیه

میزان نوشت: رئیس اتحادیه بارفروشان تهران گفت: امسال هزینه کشاورزان ۲ الی ۳ برابر شده است و مردم دیگر مثل قبل استقبال نمی‌کنند و خرید کم شده است.

مصطفی دارایی‌نژاد با اشاره به وضعیت میوه در بازار میوه و تره بار گفت: قیمت تمامی میوه‌های نوبرانه هم اکنون در میدان شکسته شده  گیلاس در میدان تره بار از ۲۰ هزار تومان تا ۳۵ هزار تومان موجود است و قیمت  ۳۵ هزار تومان برای  گیلاس تک دانه است و دو هفته پیش قیمت همین گیلاس ۳۵ هزار تومانی،  ۶۰ هزار تومان بوده و با فشاری که ما گذاشتیم قیمت‌ها را شکسته و هم‌اکنون ۳۵ هزار تومان شده است.


رئیس اتحادیه بارفروشان تهران گفت: قیمت آلبالو از ۱۰ هزار تومان تا ۱۵ هزار تومان موجود است که این قیمت‌ها بستگی به نوع و کیفیت محصول دارد و در میدان یک قیمت سقف و قیمت کف داریم که آن هم‌بستگی به درجه و ممتاز بودن محصول دارد.

وی افزود: قیمت گیلاس تکدانه در هفته آینده ۱۰ الی ۱۵ درصد دیگر باید اُفت کند به خاطر اینکه هم‌اکنون گیلاس ارومیه و مغان به دست آمده و بار فراوان است و چیزی به اسم نوبران دیگر نداریم.

دارایی‌نژاد بیان کرد: هم‌اکنون انبه‌ای که قیمت آن ۶۰ هزار تومان بوده امروز در میدان ۲۵ الی ۳۰ هزار تومان فروخته‌شده و موز هندی  نیز  ۱۸ الی ۱۹ هزار تومان فروخته‌ایم.

رئیس اتحادیه بارفروشان تهران گفت: محصول خیار نیز یک هفته گران شد، ولی امروز خیار درختی را ۵ هزار و ۵۰۰ تومان و خیار رسمی ۶ هزار تومان فروخته‌شده و فروشنده در بیرون از میدان تره بار ۳۰ الی ۳۵ درصد بر روی محصول اضافه می‌کند و این قیمت‌هایی که اعلام می‌کنم همگی در میدان مادر به این قیمت است و خرده‌فروش‌ها نه نظارت بر آن‌ها و نه فروش آن‌ها به ما ارتباطی ندارد.

وی در ادامه گفت: تا چند روز پیش قیمت هندوانه خیلی پایین آمد و به هزار و ۵۰۰ الی ۲ هزار تومان رسیده بود به علت اینکه هندوانه جیرفت و شیراز تمام شده، ولی از جاهای دیگر وارد کردیم و بعضی قیمت‌ها ۳ هزار تومان تا ۴ هزار تومان است و این بستگی به نوع و کیفیت دارد.

دارایی‌نژاد بیان کرد: قیمت طالبی از ۴ هزارو  ۵۰۰ تا ۵ هزار تومان موجود است و انواع طالبی از کاشان، ساوه و ورامین راداریم بار فراوان است درحالی‌که دیروز ورودی بار ما ۲۳ هزار تُن بوده اعم از سبزیجات،  صیفی جات،  میوه جات و  فرنگی جات ما اینجا را کشور می‌بینیم و اینجا فقط تهران نیست و ۲۰ هزار تن‌فروش ما بوده و خرید هم خوب است هر چه قدر عرضه را اضافه کنیم تقاضا خودبه‌خود کم می‌شود.

رئیس اتحادیه بارفروشان تهران گفت: امسال هزینه کشاورزان ۲ الی ۳ برابر شده و دلیل آن این است که مثلاً کارگری که روزانه ۷۰ هزار تومان پول می‌گرفت هم اکنون روزانه ۲۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند سبدی که برای گیلاس می‌خریدند ۳ هزارو  ۵۰۰ تومان هم اکنون ۸ هزار تومان می‌خرند کرایه حمل در حال حاضر برای صیفی‌جات کیلویی  هزارو ۳۰۰ تومان است  صیفی‌جاتی مثل هندوانه، طالبی و خربزه است.

آخرین قیمت ها در بازار میوه و تره بار از زبان رئیس اتحادیهوی با اشاره به اینکه قبلاً برای حمل انبه ۲۰ میلیون تومان کرایه می‌گرفتند و خالص ۱۶ تن بار می‌زدند، ولی هم‌اکنون ۱۰۰ میلیون تومان کرایه از مرز پاکستان می‌گیرند تا وارد شود و اگر این انبه را زیر ۲۵ هزار تومان بفروشند ضرر می‌کنند یعنی کیلویی ۶ هزار تومان کرایه حمل انبه است.

دارایی‌نژاد تاکید کرد: تاجرانی که ما مجبورشان کردیم که توزیع را زیاد کنند دیروز به اتحادیه آمدند و گله می‌کردند  همه داریم ضرر می‌کنیم و شما به ما یک قیمت ۳۰ هزارتومانی کمتر ندهید که بنده گفتم نه و از ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان آن هم‌بستگی به کیفیت و نوع انبه دارد.

وی افزود: حتی موز را هم الآن زیر ۲۰ هزار تومان بفروشند ضرر می‌کنند هوا گرم است و شرایط اقتصادی مردم خیلی خوب نیست به خاطر همین موضوع بارها می‌ماند و گرنه ما روزانه تا ۳۰ هزار تُن ورودی بار داشتیم و تا صبح باری در میدان نمی‌ماند مردم هم مثل قبل استقبال نمی‌کنند و خرید کم شده است.

رئیس اتحادیه بارفروشان تهران در خصوص حل گرانی گوجه گفت: هم‌اکنون گوجه درجه‌یک بهبهان را ۴ الی ۵ هزار تومان می‌فروشند و گوجه دزفولی را ۳ الی ۳ هزار و ۵۰۰‌ می‌فروشند و قیمت پایین آمده است.

دارایی‌نژاد بیان کرد: پیاز و سیب زمینی بندرعباس و جیرفت تمام شد هم اکنون پیاز را از اصفهان دریافت می‌کنیم که قیمت آن ۲ الی ۳ هزار تومان در میدان می‌فروشند یک نوع پیاز درجه‌یک که صادراتی است داریم و ۳ هزار و ۵۰۰ تومان می‌فروشند.

وی اظهار داشت: سیب‌زمینی گلستان، گرگان و اصفهان ما به‌دست‌آمده و سیب‌زمینی درجه‌یک را ۴ هزار تومان و سیب‌زمینی گرگانی را ۳ هزار تومان می‌فروشند و این سه هزار تومان کیلویی ۱۵۰۰ تومان آن افت و کرایه حمل می‌شود و ۱۵۰۰ تومان برای کشاورز می‌ماند.

رئیس اتحادیه بارفروشان تهران گفت: در میوه‌ها  زردآلو تنها چیزی که برای ما گران شد و آن هم به این علت بود که امسال سرما تمام باغات شهریار ما را از بین برد، اما از طرف دیگر زردآلو شیراز،  کاشان و ارومیه به دست آمده و  هفته آینده از سمت دشت مغان هلو و شلیل دریافت می‌کنیم و این باعث می‌شود قیمت‌ها ۳۰ الی ۴۰ درصد افت کند، زیرا در باغات آنجا بالای ۲۰ هزار تومان وجود دارد.

۲۲۳۲۲۷

کد خبر 1526420

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =