مستمری حداقل بگیران سازمان تأمین اجتماعی چقدر می‌شود؟

بررسی جزئیات لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان نشان می‌دهد، چنانچه هر کدام از بازنشستگان و موظفین بر اساس مقررات مورد عمل قبلی بیش از ارقام جدید دریافت نمایند همان ارقام ملاک پرداخت است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هیئت دولت در راستای اجرای مواد (۱۲) و (۳۰) قانون برنامه ششم توسعه نسبت به متناسب سازی حقوق بازنشستگان، مستمری بگیران و وظیفه بگیران در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ اقدام کرد تا حقوق این گروه از جامعه ترمیم و بهبود یابد. درحال حاضر از آنجا که اجرای متناسب سازی مذکور براساس مفاد قانون برنامه ششم توسعه بوده، نگرانی از ایجاد وقفه در این امر به لحاظ پایان قانون برنامه ششم توسعه وجود دارد، بنابراین باتوجه به پیگیری‌های کانون‌های بازنشستگی و به منظور رفع دغدغه این قشر، سازمان برنامه و بودجه کشور لایحه دوفوریتی «دائمی نمودن متناسب سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان» را که با همکاری کانون فوق تهیه شده، تدوین و به هیئت دولت ارائه نموده است.

 بیشتر بخوانید:

                         جزئیات لایحه همسان سازی حقوق/دریافتی بازنشستگان چقدر می‌شود؟

این لایحه در پنج ماده تدوین شده است. بر اساس ماده یک پیش بینی شده در این لایحه و در صورت تصویب مقرر است حقوق کلیه بازنشستگان، موظفین و مستمری‌بگیران صندوق‌های بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح از تاریخ تصویب این قانون توسط هیئت وزیران،  به نحوی تعیین شود که از حداقل ۹۰ درصد میانگین حقوق و فوق‌العاده‌ها و سایر اقلام مشمول کسور بازنشستگی شاغل سی سال خدمت هم گروه/ طبقه، هم رتبه، هم پایه، هم‌درجه یا عناوین مشابه در همان سال کمتر نباشد.

بر این اساس پیش بینی شده است مفاد ماده (۱۰۴)، تبصره‌های (۱) الی (۹) ماده (۱۰۹) و تبصره های (۱) الی (۴) ماده (۱۱۰) قانون مدیریت خدمات کشوری به قوت خود باقی باشد.

 چنانچه هر کدام از بازنشستگان و موظفین بر اساس مقررات مورد عمل قبلی بیش از ارقام فوق الذکر دریافت می نمایند همان ارقام ملاک پرداخت می‌باشد. تفاوت دریافتی این دسته از افراد ناشی از اجرای این قانون با مقررات قبلی از جمع حقوق آنان محاسبه و به صورت ثابت در ردیفی جداگانه درج می گردد. این تفاوت بجز افزایش سنواتی مشمول سایر افزایش های موضوع تبصره (۳) این ماده نخواهد بود.

متن لایحه پنج ماده‌ای همسان سازی حقوق بازنشستگان/آیا امکان کاهش دریافتی بازنشستگان وجود دارد؟

طبق مفاد پیش بینی شده در این لایحه چنانچه امتیازات یا درصد عوامل و مبانی تشکیل دهنده اقلام مشمول کسور بازنشستگی حقوق شاغلین، طبق مقررات و مصوبات و با تأیید سازمان های برنامه و بودجه و اداری و استخدامی کشور تغییر یابد، حقوق بازنشستگان به نحوی ترمیم می گردد که از ۹۰ درصد مذکور در این ماده کمتر نشود.

در این لایحه پیش بینی خاصی در مورد  بازنشستگان شرکت‌های واگذار شده صورت گرفته و مقرر شد به استناد قانون اجرای سیاست های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی و همچنین مشمولان بند (الف) ماده (۶) قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور که به اشتراک خود در صندوق های بازنشستگی ذیربط ادامه داده اند بر اساس ضوابطی که در آیین نامه اجرایی این قانون پیش بینی می گردد مشمول این قانون می شوند.

همچنین بار مالی این ماده هر ساله بنا به پیشنهاد صندوق بازنشستگی و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و تأیید سازمان برنامه و بودجه در لوایح بودجه سنواتی منظور می شود.

در ماده 2 دولت مکلف شده است حداکثر ظرف مدت ۵ سال ضمن تأدیه کامل بدهی های حسابرسی شده خود بر اساس محاسبات آکچوئری به سازمان تأمین اجتماعی، هر ساله تعهدات قانونی جاری خود در قبال بیمه شدگان شاغل مشترک سازمان تأمین اجتماعی که به استناد قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام برقرار شده است را در لوایح بودجه سنواتی منظور نماید.

همچنین طبق مفاد پیش بینی شده در ماده 3،  سازمان تأمین اجتماعی مکلف است بر اساس مقررات مصوب هیأت امنا از محل کلیه منابع خود از جمله موارد مندرج در ماده (۲) نسبت به متناسب سازی حقوق مستمری بگیران خود اقدام نماید.

به این ترتیب مستمری حداقل بگیران سازمان تأمین اجتماعی با سی سال سنوات بیمه پردازی نباید از حقوق حداقل بگیران بازنشستگان کشوری که سی سال سابقه یبمه پردازی دارند، کمتر باشد و حقوق مستمری بگیران سایر سطوح (غیر از حداقل بگیران) می بایست به صد درصد نسبت مسترمی زمان برقراری به حداقل دستمزد زمان برقراری مصوب شورای عالی کار برسد.

به موجب مفاد پیش بینی شده در ماده ۴، سایر صندوق ها و سازمان های بازنشستگی می توانند بر اساس مقررات مصوب بالاترین مرجع تصمیم گیری خود و متناسب با منابع خود نسبت به متناسب سازی حقوق بازنشستگان و موظفین اقدام نماید.

مقرر است آیین‌نامه اجرایی این قانون حداکثر ظرف دو ماه پس از ابلاغ این قانون توسط سازمان اداری و استخدامی کشور با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و دستگاه های اجرایی ذیربط تنظیم و پس از تصویب هیأت وزیران به دستگاه های اجرایی ذیربط ابلاغ شود.

۲۲۳۲۲۷

کد خبر 1526561

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
  0 0
  تامین اجتماعی قوانین خود ساخته ای دارد که باید جلوی آن گرفته شود مثال آن همین نسبت اولین حقوق بازنشسته به حداقل حقوق همان سال بازنشستگی که نمی تواند از هفت بیشتر شود یعنی کسی که سابقه سی و پنج سال داشته باشد با کسی که سی و دو سال دارد فرقی ندارند لطفا لایحه این قوانین هم را اصلاح کند
 • IR ۱۵:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
  1 0
  من سال ۹۷ با۳۰ سال کامل بازنشسته شدم حقوق من ۱میلیون و۶شصد و پنجاه هزار تومان بود ولی این آقایان آمده‌اند طوری حساب کردند که اصلا نه من بلکه به خیلی ها اصلا این ۷۶ در تعلق نگرفته اینها آمدند حقوق پایه اداره کاری را که ۱میلیون وصد هزارتومان بوده تقسیم بر حقوق من کردند ضریب می‌شود ۱و حقوق سال ۹۹ را ب حقوق ۱۴۰۰ باز هم تقسیم کردند بازهم صریب شده ۱ یعنی هیچ چیزی به حقوق من اضافه نکرده‌اند پس این هم سازی کجاست اگر کسی هست جواب من را بدهد
 • IR ۱۶:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
  0 0
  ما هنوز منتظریم
 • روح اله اسدی پور IR ۱۸:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
  0 0
  خیلی کمه حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ، چه همسان سازی کجا همسان سازی شده
 • کارمنددولت بازنشسته IR ۱۹:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
  0 0
  سلام لطفااطلاع رسانی شود حقوق بازنشستگان غیرهمکارتامین اجتماعی با۳۰سال خدمت درسال۱۴۰۰مبلغ۴٫۱۰۰هزارتومان است ولی یک بازنشسته صندوق کشوری ولشکری وبازنشستگان همکار تامین اجتماعی مبلغ۸الی۲۰میلیون تومان است کجایش متناسب سازی و همسان سازی شده است
 • ..مصطفی. میرجانی ایلام IR ۲۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
  0 0
  خدا موفقیت نصیبتان گندخوب است اگر عمل شود
 • IR ۲۳:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
  0 0
  یک دختر طلاقی گرفته که الآن دارد حقوق بازماندگی پدرش را میگرد مبلغ دریافتیش ۸ میلیون تومان است و من که ۳۰ سال در این مملکت جان کنده ام باید دریافتی ۵ میلیون تومان بگیرم.
 • IR ۲۳:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
  0 0
  هروقت خبر کم میارید مستمری بگیران تیتر میزنید
 • من IR ۰۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
  0 0
  ممنون ولی هنوز بازنشسته ی درمان حدود ۲ میلیون بیشتر از بازنشسته ی اجتماعی مشابه خود در یک اداره ی یکسان میگیرد
 • سیداحمد نبوی یزدی IR ۰۰:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
  0 0
  باسلام من۶۷ساله دیابتی با سوابق موجود فقط ۱۴ سال قبول و پیگیری نگویند بازخرید و شکایت کن اصلا شرکتی وجود ندارد یا فوت نمودند یا منحل یا وشرکتی دیگر فعالیت اقای ریسی خواهشا تجدید نظر نمایید
 • ناشناس TR ۰۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
  0 0
  یعنی حداقل بگیران همچنان حداقل بگیرند
 • بازنشسته IR ۰۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
  0 0
  من بازنشسته که همردیف کشوری دوبرابر حقوقم حقوق میگیره از سازمان تامین اجتماعی به کجا شکایت کنم ؟
 • IR ۰۵:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
  0 0
  هیچ کس کاری در مورد همسان سازی حقوق انجام نمیده
 • اسحق روزافروزی IR ۰۷:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
  0 0
  هر کس هر فرد یا نهاد بخواهد پیگیر حقوق حداقل بگیران تامین اجتماعی که سی سال سابقه بیمه پردازی دارند را دنبال کند مخصوصا در سال ۱۴۰۰ حقوقشان به سطح بازنشستگان لشکری کشوری برسد خدا پدرش را بیامرزد .
 • محمدرضاربیعی IR ۱۹:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
  0 0
  شکرخدااین چندرغازحقوقی که به مستمری بگیران میدهند نزدیک به سکته کردن برخی شده است
 • IR ۱۹:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
  0 0
  خوش به حال نجومی بگیران
 • س.م اهواز IR ۱۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
  0 0
  انقد اسم بازنشستهارو نیارید اه.مگه مستمربگیران ازجمله زنان سرپرست خانوار ادم نیستن خرج ومخارج ندارن
 • TR ۲۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
  0 0
  پس کی قراراست این لایحه تصویب شود مگر چقدر وقت لازم دارد بار اینقدر دست دست کنید تاچند ماه حق ما ضایع شود
 • اذری ازتبریز IR ۰۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
  0 0
  کارافتادها کلی در کدام گروه هست حقوق من را هم سان سازی نکردن تنها عایله مندی مسکن وو اضافه شده
 • US ۰۷:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
  0 0
  همه دیدن این پیرمردها پای صندوق رای بودم درجنگ ایران وعراق بودن در انقلاب بودن همیشه از نظام پایداری پاسداری کردن انصاف نیست اذیت شن حقشان نیست شرمنده بشن