تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی، تنها نسخه شفابخش درمان چالش‌ آب یزد است

رییس حوزه آبریز رودخانه زاینده رود و حوزه های جنوب غربی فلات شرکت مدیریت منابع آب ایران در سفر به یزد گفت: یکی از بزرگترین چالش های استان یزد معضل کمبود آب است که می توان با برنامه تعادل بخشی بر آن فائق آمد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین در یزد ؛ هوشنگ ملایی در نشستی با مدیرعامل و معاونین این شرکت با اشاره به طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی گفت: این طرح در سال ۹۳ در شورای عالی آب کشور تصویب شد که هدف از آن برخورد قانونی با برداشت‌های غیرمجاز از سفره های زیر زمینی آب با همکاری وزارتخانه‌های نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و وزارت کشور است.

وی با بیان اینکه کارهای خوبی در بخش حفاظت آب استان انجام شده افزود: اما افت قابل توجه آب های زیرزمینی که قابلیت برگشت ندارد، نگران کننده است و  بارش های محدود نیز به معنای نابودی اندک اندک سفره های آب زیرزمینی در استان خواهد بود.

رییس حوزه آبریز رودخانه زاینده رود شرکت مدیریت منابع آب ایران در ادامه تاکید کرد: استان یزد براساس گزارش های داده شده بارندگی خوبی ندارد و بارندگی های موجود آن هم نقش زیادی در تغذیه آبخوان‌ها نداشته و افت آبخوان ها را به دنبال داشته است.

وی با ارائه سه پیشنهاد به عنوان راهکار عملیاتی برای گذر از این بحران خاطرنشان کرد: انتقال آب یکی از این راهکارهاست که مرحله اول آن انجام شده و مرحله دوم هم در حال اجراست اما اگر انتقال آب باشد ولی در بخش مصرف، کاری انجام نشود فایده‌ چندانی نخواهد داشت.

هوشنگ ملایی از تعادل بخشی و کاهش مصرف منابع آب زیرزمینی بعنوان دومین راهکار  یاد کرد و اظهار داشت: باید تلاش کنیم این مهم را در استان نهادینه کنیم، در استان یزد کشت هایی با مصرف خارج از عرف آب وجود دارد و لذا باید مصرف را به سمت کشت های کم آبخواه ببریم.

وی از انتقال آب از دریا به عنوان راهکار سوم نام برد و افزود: خوشبختانه آب خلیج فارس وارد یزد شده و این یک پتانسیل و منبع خوبی است هرچند ممکن است مشکلات زیست محیطی داشته باشد ولی بسیار کمک کننده است ضمن آنکه نباید فراموش کنیم که این آب انتقالی به استان آب گرانی است.

وی ادامه داد: تلاش کنیم برای آب قیمت اقتصادی ایجاد کنیم، چون استان یزد پتانسیل آن را دارد که بازار محلی آب داشته باشد و بازار آب کمک می کند اگر مصارف جدید را در بخش های مختلف ایجاد کنیم بتوانیم از ظرفیت های ماده ۲۷ و ۲۸ استفاده کرده و رویکرد مصرف را در استان تغییر دهیم.

هوشنگ ملایی با تاکید بر تلاش برای کاهش سهم ۸۷ درصد مصرف آب در بخش کشاورزی یادآور شد: این موضوع به نفع تعادل بخشی و از بین رفتن بیلان منفی سفره های استان است و از طریق اصلاح الگوی مصرف و تغییر الگوی کشت مثل کشت گلخانه ای میسر است.

رییس حوزه آبریز رودخانه زاینده مدیریت منابع آب ایران با تقدیر از اقدامات شرکت آب منطقه ای یزد در بخش های مختلف گفت: بر اساس ساختار جدید بخش آب کشور لازم است تحولی در بخش منابع و مصارف استان یزد به عنوان یکی از استان های مهم اقتصادی کشور داشته باشیم.

وی تاکید کرد: سالهاست که وضعیت منابع آب کشور به رغم تلاش همگانی برای ایجاد تعادل بین منابع و مصارف، مناسب نیست زیرا هم تعداد چاه های غیرمجاز افزایش پیدا کرده هم آب های تجدید ناپذیر به نحوی مصرف شدند که امروزه چالش بزرگی در کشور ایجاد شده به صورتی که حتی در تامین آب شرب دچار بحران هستیم.

 ملایی اضافه کرد: برنامه سازگاری با کم آبی در این ساختار جدید یکی از کارهای مهمی است که شروع شده اما هنوز به سرانجام نرسیده که باید این برنامه در حوزه، به یک نقشه راه تبدیل شود چون زمان برنامه سازگاری کوتاه است ولی نقشه راه یک برنامه استراتژیکی است که باید در بخش حوزه های آبریز ایجاد کنیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای یزد هم گفت: امروز ۱۳۰درصد برداشت آب‌های تجدید پذیر با مدیریت مصرف همخوانی ندارد و ما باید به طور جدی جدا از بحث وظیفه و تکلیف، برنامه سازگاری با کم آبی را دنبال کنیم.

محمدمهدی جوادیان زاده افزود: در حال حاضر مرحله به مرحله پیش می رویم و  اولویت را بر نصب کنتور هوشمند قرار داده‌ایم که ۸۵ درصد کنتورها نصب شده و برنامه تحویل حجمی نیز در کلیه دشت های استان انجام شده است.

وی ادامه داد: امیدواریم بتوانیم با سازمان جهاد کشاورزی هماهنگی های لازم را برای برقراری تعادل ایجاد کنیم و توسعه کشت های کم آبخواه و روش های آبیاری با راندمان بالا به گونه ای توسعه و تروبج پیدا کند که در نهایت با نارضایتی جامعه کشاورزی استان روبرو نشویم.

46

کد خبر 1528708

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =