ایسنا نوشت:

فرمانده مرزبانی ناجا گفت: در 2 ماه ابتدایی سال جاری میزان کشفیات موادمخدر در مرزهای کشور نسبت به مدت مشابه 78 درصد و میزان کشف سلاح، 170 درصد افزایش داشته که ناشی از افزایش امکانات مرزی و تجهیز مرزها به تجهیزات الکترونیکی و فنی است.

سردار حسین ذوالفقاری روز دوشنبه در ستاد فرماندهی مرزبانی اظهار کرد: بخشی از ناامنی‌هایی که در داخل کشور اتفاق می‌افتد، منشاء بیرونی دارد و ناشی از ناامنی و کم‌ثباتی برخی کشورهای همسایه است. به عنوان مثال شرارت‌هایی که در مناطق شرق، شمال‌غرب و غرب کشور اتفاق می‌افتد ناشی از تحرکاتی است که برخی گروه‌ها، مانند پژاک در این مناطق انجام می‌دهند.

وی افزود: پایگاه اصلی این گروهک‌ها در خارج از کشور است و از خاک کشورهای همسایه علیه کشور استفاده می‌کنند. همچنین از مرزهای شرقی کشور برخی گروهک‌ها قصد ورود موادمخدر به کشور را دارند و شیوع اعتیاد ناشی از این مساله، هزینه‌های بسیاری را به کشور تحمیل می‌کند.

ذوالفقاری تصریح کرد: در مرزهای شرقی کشور برای کنترل ورود موادمخدر و همچنین مقابله با قاچاق اقدامات بسیاری انجام شده است. موضوع کنترل و مقابله با ورود سلاح از مرزهای کشور نیز موضوع دیگری است که بسیار در این زمینه تلاش شده است و در سال جاری نیز برخورد با این موضوع افزایش می‌یابد.

فرمانده مرزبانی ناجا خاطرنشان کرد: در حال حاضر با اقدامات خوبی که در زمینه مقابله با ورود سلاح به کشور انجام شده، شاهد کاهش قاچاق سلاح در مرزهای جنوبی کشور هستیم و این در حالی است که در مرزهای غربی و شمال‌غربی شاهد افزایش فعالیت قاچاقچیان اسلحه هستیم. آمار کشفیات نشان می‌دهد که ورود سلاح به کشور از مرزهای جنوبی در 2 ماه نخست سال جاری کاهش یافته، این در حالی است که این آمار در مرزهای غرب و شمال‌غربی افزایش داشته است.

ذوالفقاری گفت: موضوع مهاجرت غیرقانونی از مرزها موضوع دیگری است که مرزبانی کشور با آن مواجه است و با این حال این موضوع کمتر مورد توجه مسئولان و رسانه‌ها قرار دارد. امروز مهاجرت غیرقانونی از موضوعات بسیار مهم است و همه کشورهای جهان نسبت به این موضوع و کنترل آن حساسیت دارند. متاسفانه در حال حاضر کشور به نوعی با موضوع مهاجرت غیرقانونی از مرزها مواجه است.

فرمانده مرزبانی ناجا افزود: مقابله با قاچاق مشروبات الکلی و کالا هم از دیگر مواردی است که مرزبانی با آن مواجه است. امروزه قدرت‌های بزرگ و توسعه‌طلب در همسایگی ایران مستقر شده‌اند و ایجاد اختلال در کشور از مهم‌ترین اهداف آن‌هاست. حمایت از افراد و گروهک‌هایی که بتوانند در کشور ایجاد ناامنی کنند از مهم‌ترین اهداف این کشورهای توسعه‌طلب است و در این راه به هر اقدامی مانند جاسوسی و آموزش گروهک‌های تروریستی دست می‌زنند.

وی تصریح کرد: برای مقابله با این تهدیدات اقدامات بسیاری در مرزهای کشور آغاز شده و در سال جاری با جدیت ادامه می‌یابد.

ذوالفقاری خاطرنشان کرد: با ایجاد فرماندهی مرزبانی در استان‌ها، امروز مرزهای کشور دارای متولی ویژه‌ای هستند و انجام اقدامات مورد نیاز در مرزها متمرکز شده است. در کنار این، فراهم کردن امکانات و تجهیزات مورد نیاز در مرزها، مانند تامین آب، برق و احداث جاده در دستور کار قرار گرفته است. موضوع افزایش استحکامات مرزی و ایجاد کانال و دیوارهای بتنی در مرزها هم در حال پیگیری است.

وی با اشاره به فعالیت مرزبانی در زمینه مقابله با موادمخدر اظهار کرد: در 2 ماه ابتدایی سال جاری میزان کشفیات موادمخدر در مرزهای کشور نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 78 درصد رشد داشته است. همچنین در این مدت، میزان کشف سلاح، 57 درصد و کشف مشروبات الکلی، 191 درصد افزایش داشته است. این در حالی است که میزان کشفیات سوخت، 8 درصد و کشفیات تجهیزات دریافت از ماهواره‌، 17 درصد کاهش یافته است.

فرمانده مرزبانی ناجا درباره وضعیت مرزهای جنوبی کشور افزود: اکنون مرزهای جنوبی کشور وضعیت مطلوبی دارند، با این وجود در بخش مرزهای دریایی نیازمند تقویت هستیم. در سال جاری با برنامه‌ریزی انجام شده، شناورهایی پیشرفته وارد ناوگان دریایی مرزبانی می‌شوند و به این ترتیب موضوع نظارت بر مرزهای دریایی با جدیت بیشتر ادامه می‌یابد. این شناورها اکنون در مرحله آزمایش است.

وی تصریح کرد: تربیت نیروهای ویژه برای انجام عملیات دریایی نیز در دستور کار قرار گرفته و نخستین نیروهایی که در این زمینه آموزش دیده‌اند نیز از خوزستان هستند. تا 10 روز آینده آموزش این نیروها به پایان می‌رسد. به دلیل این‌ که در مرزهای شرقی کشور در زمینه مبارزه با موادمخدر اقدامات بسیاری در حال انجام است، مسیر ورود مواد به کشور به سمت دریا کشیده شده و به همین دلیل لازم است مرزهای دریایی تقویت شوند.

ذوالفقاری خاطرنشان کرد: افزایش اشراف اطلاعاتی بر مرزها در برنامه سال 90 قرار گرفته و تا 2 ماه آینده تجهیزات ویژه‌ای در این زمینه در اختیار مرزبانان قرار می‌گیرد.

فرمانده مرزبانی کشور درباره اقدامات انجام شده برای مقابله با ورود سلاح به خوزستان، اظهار کرد: با اقدامات خوبی که از سال گذشته در این زمینه آغاز شده، میزان ورود سلاح به خوزستان بسیار کاهش یافته است. بخش عمده‌ای از سلاح‌هایی که به خوزستان وارد می‌شوند، شکاری هستند و با هدف منافع مالی قاچاق می‌شوند.

وی درباره درخواست تردد انفرادی از مرزهای خوزستان، گفت: برخی افراد با هدف فعالیت‌های پیله‌وری یا انجام امور شخصی تقاضای تردد انفرادی از مرز را دارند. در این شرایط امکان گذر مرزی با هماهنگی و حضور در کشور همسایه به مدت 15 روز وجود دارد که این تردد خاص مرزنشینان است. این آمادگی وجود دارد که اگر مسئولان استان صلاح می‌دانند در این زمینه اقدام خاصی انجام شود، با هماهنگی با کشور مقابل در این زمینه اقدام شود.

ذوالفقاری درباره بکارگیری پلیس زن در مرزها، افزود: با توجه به این‌ که فعالیت در مرزها در زمینه مقابله با موادمخدر افزایش یافته، قطعا روش‌های عبور مواد تغییر خواهد کرد و به همین دلیل لازم است روش‌های کنترل نیز تغییر کند. با افزایش کنترل در مرزها، قاچاقچیان به سمت انتقال موادمخدر فشرده و کم‌حجم گرایش می‌یابند. استفاده از زنان برای انتقال موادمخدر نیز یکی دیگر از راه‌هاست و به همین دلیل نیازمند استفاده از پلیس زن در مرزها هستیم.

4747

کد خبر 152975

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =