واکسن کرونا حتی با تزریق یک دوز ایمنی ایجاد می‌کند

ایرنا از روزنامه دیلی میل، نوشت: نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد افرادی که از کووید-۱۹ بهبود یافته‌اند ممکن است تنها به تزریق یک دوز از دو دوز واکسن‌های کرونا نیاز داشته باشند.

محققان دانشگاه «کالیفرنیا» در لس آنجلس در این مطالعه متوجه شدند افرادی که قبلاً به ویروس آلوده شده بودند؛ پس از دریافت تنها یک دوز واکسن کرونا، واکنش ایمنی کافی برای مبارزه با کووید-۱۹ داشتند.

آنها همچنین متوجه شدند که دوز دوم هیچ مصونیت اضافی برای این ویروس ایجاد نمی کند. یافته های مطالعه این مدرک را ارائه می دهد که افراد بیشتری در سراسر جهان می توانند در برابر ویروس کرونا واکسینه شوند.

متخصصان معتقدند سیستم ایمنی بدن افراد بهبود یافته از بیماری کووید -۱۹ پس از دریافت دوز اول واکسن مقدار بیشتری آنتی بادی تولید می‌کند یعنی دقیقاً آنتی بادی تولید شده در بدن این افراد هم اندازه آنتی بادی تولید شده در بدن افرادی است که پیش از این به بیماری کووید -۱۹ مبتلا نشده‌اند و دو دوز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.

محققان برای این مطالعه که در مجله ACS Nano منتشر شده است ، ۳۶ نفر را که قبلاً به کووید-۱۹ مبتلا شده بودند و ۲۶ نفر را که سابقه ابتلا به کرونا را نداشتند، مورد بررسی قرار دادند.

هر فرد یک دوز از واکسن های کرونای شرکت های فایزر یا مدرنا را دریافت کرد. 

بدن ۲۶ فرد فاقد سابقه کووید و بدون آنتی بادی، همگی پس از اولین تزریق واکسن کرونا، به سطح آنتی بادی مشابه افراد مبتلا به کرونای خفیف  دست یافتند و با دریافت دوز دوم سطح آنتی بادی بدن آنها هم سطح افرادی شد که به بیماری شدید کرونا مبتلا شده بودند.

اما سطح آنتی بادی تمامی ۳۶ بهبودیافته کرونا پس از تزریق دوز اول واکسن کرونا به اندازه افرادی شد که به بیماری شدید کرونا مبتلا شده بودند. علاوه بر این هیچ افزایشی در سطح آنتی بادی این افراد پس از تزریق دوز دوم واکسن کرونا مشاهده نشد.

نتایج این مطالعه این باور را در محققان ایجاد کرده است که آنتی بادی هایی که بطور طبیعی توسط عفونت کووید ایجاد می شود می تواند جایگزین های معتبری برای بخشی از واکسن های mRNA باشد.

دکتر «اوتو یانگ» استاد دانشکده پزشکی این دانشگاه در بیانیه ای اعلام کرد: داده های ما حاکی از آن است که شخصی که قبلاً به کووید-۱۹ مبتلا بوده پس از دریافت اولین دوز از واکسیناسیون mRNA، واکنش بسیار زیادی در بدن وی ایجاد می شود و از تزریق دوز دوم منفعت کمی می برد یا هیچ منفعتی نمی برد.

همچنین در این مطالعه مشاهده شد بروز عوارض جانبی در میان بهبود یافتگان بیماری کووید -۱۹ سریع‌ تر رخ می‌ دهد. به طور میانگین بین ۶ تا ۱۰ ساعت طول می‌ کشد تا واکنش های التهابی ناشی از دریافت واکسن کرونا ایجاد شود.

از آنجایی که افراد بهبود یافته از بیماری کووید -۱۹ واکنش ایمنی اولیه را دارند، عوارض جانبی نیز سریع‌تر رخ می‌دهد. البته ممکن است زمان بروز عوارض جانبی از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد؛ به عنوان مثال، فرد بالای ۵۵ سال یا مردی که از بیماری کووید -۱۹ بهبود پیدا کرده است، عوارض جانبی متفاوتی را نسبت به یک زن جوان‌ تر تجربه خواهد کرد. بیماری‌ های زمینه‌ ای نیز یک عامل تأثیرگذار در این زمینه در نظر گرفته شده است.

ویروس کرونا موسوم به «کووید۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد.  ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه «همه‌گیر» (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد، نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد، اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.

اولین بار، شرکت داروسازی فایزر آمریکا آبان ماه ۱۳۹۹ اعلام کرد که به واکسن کرونا دست یافته و این واکسن تا ۹۰ درصد در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر عمل کرده است.

علاوه بر این کشورهای زیادی همچون ایران، هند، روسیه، چین، انگلیس و کوبا وارد عرصه تولید واکسن کرونا شده اند و موفقیت های چشمگیری در این زمینه کسب کرده اند. همچنین در حال حاضر در بسیاری از کشورها واکسیناسیون علیه ویروس کووید ۱۹ در حال انجام است.

47231

کد خبر 1530288

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =