روایت یک رقابت تاریخی 

از مرحله یک هشتم نهایی یورو ۲۰۲۰، امشب آلمان و انگلیس به مصاف یکدیگر می روند.

زاوش محمدی: اگر سری به سایت‌های آمار و ارقام فوتبال بزنیم و بخواهیم به بهانه بازی امشب انگلیس و آلمان در یک هشتم نهایی یورو، نگاهی به تاریخچه بازی‌های رو در روی این دو تیم بیاندازیم، به آمار جالبی می‌رسیم. براساس آمارهای رسمی این دو تیم تاکنون ۳۲ بار مقابل هم قرار گرفته‌اند که انگلیسی‌ها ۱۵ برد و انگلیسی‌ها ۱۳ پیروزی به دست آورده‌اند. حالا دو سئوال ممکن است پیش بیاید. اول اینکه چه اتفاقی در این ۳۲ بازی افتاده که رقابت این دو تیم به یکی از بازی‌های سنتی و همیشه داغ تاریخ فوتبال تبدیل شده است. دومین سئوال این است که چرا با وجود تعداد بردهای بیشتر انگلیس، طرفداران این تیم در مقابل آلمان‌ها همیشه دست پایین‌تر را دارند. 

اولین دیدار این دو تیم که دوستانه هم بود در سال ۱۹۳۰ برگزار شد که با تساوی ۳-۳ پایان یافت. از آن بازی تا فینال جام جهانی ۱۹۶۶ انگلیس در ورزشگاه ومبلی لندن، این دو تیم هفت دیدار برگزار کردند که همه‌شان دوستانه بود و انگلیس در تمام آن ۷ بازی برنده شد. ان فینال اولین بازی رسمی‌شان بود که با نتیجه ۴ بر دو به نفع انگلیس تمام شد و سه‌شیرها به اولین و تنها جام تاریخ فوتبالش رسید. اگرچه آلمان آن بازی را حتی با وجود گل سوم مشکوک انگلیسی‌ها باخت، اما تاریخ از آن زمان برای آنها شروع شد. 

انگلیسی‌ها تصور می‌کردند قهرمانی در سال ۱۹۶۶، آغاز موفقیت‌های این تیم است؛ اما این اتفاق نیافتاد و عکس این قضیه برای آلمان‌ها به وجود آمد. از آن زمان تاکنون، ژرمن‌ها چهار قهرمانی در جام جهانی و سه قهرمانی در بازی‌های یورو را جشن گرفته‌اند، اما انگلیس هنوز در حسرت یک قهرمانی مانده است. علت اینکه هواداران انگلیس نسبت به آلمانی‌ها دست پایین‌تر را دارند، دقیقا از همین برهه شروع می‌شود. به خصوص اینکه آلمان در دوره‌های بعدی با کنار زدن همین انگلیس، توانست به قهرمانی‌هایش برسد. 

دیدار رسمی بعدی این دو تیم در یک چهارم نهایی جام جهانی ۱۹۷۰ مکزیک بود که خاطره‌ای تلخ برای سه شیرها را رقم زد. در حالی که انگلیس تا دقیقه ۲۲ با دو گل از حریفش پیش بود، آلمان‌ها در نهایت بازی را با نتیجه ۳ بر دو به نفع خودشان تمام کردند. ۲۰ سال طول کشید تا این دو تیم دوباره در کنار هم قرار بگیرند، نیمه نهایی جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا. اشک‌های پل گاسگوئین و باخت به آلمان در ضربات پنالتی، خاطرات تلخی است که از آن بازی هنوز در ذهن هواداران انگلیس مانده است. تلخ‌ترش این بود که آلمان در همان سال برای سومن بار قهرمان جام جهانی شد. 

روایت یک رقابت تاریخی 

شش سال بعد و در نیمه نهایی یورو ۹۶ این دو تیم باز هم مقابل هم قرار گرفتند. انگلیسی‌ها می‌خواستند بعد از ۳۰ سال بار دیگر خاطرات خوشی را در ورزشگاه ومبلی رقم بزنند، اما باز هم ضربات پنالتی بود که مانع از رسیدن انگلیس به فینال شد. آلمان در همان سال به آخرین قهرمانی‌اش در یورو رسید. بعد از آن، یکی از مهمترین بازی‌های دو تیم در مقدماتی یورو ۲۰۰۲ بود که انگلیس با نتیجه ۵ بر یک، آلمان را در مونیخ تحقیر کرد؛ اما چند ماه بعد این انگلیسی‌ها بودند که از تلویزیون شاهد حضور تیم ملی آلمان در فینال جام جهانی ۲۰۰۲ بودند. 

آخرین دیدار این دو تیم که به گفته خیلی‌ها، تاریخ فوتبال را عوض کرد در یک هشتم نهایی جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی بود. آلمان با نتیجه ۲ بر یک پیش بود که فرانک لمپارد یک ضربه چیپ به سمت دروازه ژرمن‌ها زد. در حالی که تصاویر ویدئویی نشان می‌داد توپ از خط گذشته است، اما داور و کمک‌هایش چنین نظری نداشتند. در ادامه آلمان با نتیجه ۴ بر یک پیروز شد و یکی از بهترین تیم‌های تاریخ انگلیس با هدایت فابیو کاپلو از جام کنار رفت. بعد از آن بازی بود که مسئولان فیفا به فکر استفاده از تجهیزات و فناوری افتادند که نتیجه‌اش استفاده از فناوری خط دروازه در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل بود. این روند ادامه پیدا کرد تا به استفاده از VAR در جام جهانی روسیه رسید. 

حالا بعد از ۱۱ سال از آن بازی، این دو تیم بار دیگر امشب مقابل هم قرار می‌گیرند تا برنده این بازی به مصاف پیروزی بازی اوکراین و سوئد برود. گرت ساوت‌گیت که امشب روی نیمکت انگلیس می‌نشیند، در یورو ۹۶ جز تیم انگلیس بود و از جمله بازیکنانی بود که ضربه پنالتی‌اش در پایان بازی تبدیل به گل نشد. انگلیسی‌ها اصلا دوست ندارند ورزشگاه ومبلی برای دومین بار متوالی، خاطره‌ای تلخ در ذهن‌شان بگذارد.

۲۵۶ ۲۵۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1530369

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =