عدم تمدید توافق ایران با آژانس چه بهانه ای دست غرب می‌دهد؟

کارشناس مسائل هسته ای در گفتگویی به بررسی پیامدهای عدم تمدید توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی پرداخت.

به گزارش خبرآنلاین، حسن بهشتی پور در پاسخ به اینکه عدم تمدید توافق فنی ایران و آژانس چه پیامدهایی خواهد داشت گفت: دوره یک ماهه ای که بنا بود اژانس و ایران به نتیجه برسند تمام شده است. کلا ایران هدفش این بوده که با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند چون چیزی برای مخفی کردن ندارد. الان این همکاری را در چارچوب پیمان ان پی تی انجام می دهد و ترکیبات اجرایی آن پی تی که یک سری پادمان هسته ای بین ایران و آژانس است که از سال 1973 وجود داشته. بنابراین اینکه ایران به صورت داوطلبانه پروتکل الحاقی را اجرا می کرده و بعد با توافقاتی در برجام حتی بیشتر از این پروتکل را هم اجرایی کرده برای اینکه بهانه را از دست طرف مقابل، که ایران را متهم به انحراف از فعالیت هسته ای صلح امیز می کرد، به این معنا نیست که تا ابد این تعهدات را پذیرفت. ایران قبول کرد تا طرف مقابل هم تعهداتش را بپذیرد و آنها را اجرایی کند. حالا چون امریکا این تعهدات را اجرا نکرد و از برجام بیرون آمد، این اتفاقات رخ داد. حالا استدلال ایران این است که اگر ایالات متحده به برجام برگردد و بخواهد تعهداتی که داده را اجرایی کند،‌ ایران هم متقابلا برمی گردد و دست به اجرای تعهدات خود می زند. اینجا بحث سر این است که آژانس نه می تواند ایران را مجبور به اجرای تعهداتی کند که آنها را قبول نکرده و نه در موقعیتی است که به غرب فشاری بیاورد تا اقدامات ایران را بپذیرند. 

وی در ادامه افزود: الان برای آژانس بین المللی انرژی اتمی بحث بر سر این است که چه کار می شود کرد و چه راهکاری وجود دارد تا مساله حل شود. اگر توافق بین ایران و آژانس حاصل نشود، قطعا در روند مذاکرات موثر واقع خواهد شد و تاثیر منفی می گذارد. اما بحث این است که چه راه حلی وجود دارد که از یک طرف امریکا و اروپا به تعهداتشان بر خلاف گذشته پایبند شوند و آنها را اجرا کنند و از طرف دیگر ایران هم همکاری خود را با آژانس ادامه دهد. چون قطع همکاری تهران با آژانس عملا بهانه را دست اسراییل و امریکا می دهد تا تبلیغاتی را علیه ایران مطرح کرده، در شورای حکام بتوانند علیه ما جو سازی کنند و خلاصه اقدامات بین المللی جدیدی علیه ایران به کار بگیرند. به نظر می رسد که منطقی این است که ایران به دنبال راه حل هایی بگردد که بتواند با آژانس همکاری های جدیدی را تعریف کند. از آن سو هم طرف مقابل باید مجموعه اقداماتی را انجام دهد که تا کنون انجام نداده. اگر هم ایران بتواند در داخل کشور اقداماتی انجام دهد که تحریم های اقتصادی بی ثمر واقع شوند، آنها مجبور می شوند که دست از سیاست فعلی دست بردارند. اما باید دید که ایا ایران حاضر است به همکاری یا نه.به نظر من ادامه همکاری با آژانس به نفع ایران است و مانع از این می شود که دشمنان کشورمان بتوانند با یکدیگر علیه تهران هم صدا شوند.

وی در پاسخ به اینکه پاسخ مثبت ایران به آژانس آیا می تواند گفتگوهای وین را سرعت بخشد گفت: خیر. جوابی که ایران می‌خواهد به آژانس بدهد اگر به معنی ادامه همکاری ها باشد،‌شرط لازم است، اما کافی نیست. اگر انجام نشود اتفاق خوبی نیست، چون بهانه به دست طرف مقابل برای اعمال فشار بیشتر می آورد. اما اگر اینکه ما با آژانس همکاری کنیم، اثری در گفتگوهای وین داشته باشد و اوضاع بهتر شود، من فکر نمی کنم اینطور باشد و چنین فرمولی جواب دهد. اما حداقل بهانه ای است که از دست طرف مقابل گرفته می شود. چون ایران چیزی برای پنهان کردن ندارد و همکاریهایی هم که می کند در راستای شفاف سازی اقداماتش است که صلح امیز است.

مشروح گفتگو را ایــــــــنــــــــــــــــــجـــــــــــــــــــــــــــا بخوانید.

310311

کد خبر 1530531

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =