رییس هلال احمر: به واردات واکسن ادامه می‌دهیم

مهر نوشت: رئیس جمعیت هلال احمر گفت: در هفته های پیش رو واردات واکسن توسط هلال احمر ادامه خواهد یافت تا با کمک واکسن تولید داخلی، واکسیناسیون عمومی محقق شود.

 کریم همتی در سفر به استان قم و در دیدار با تولیت حرم حضرت معصومه (س) و نماینده مقام معظم رهبری در استان، به تشریح مهمترین اقدامات، خدمات و فعالیت‌های هلال‌احمر در دوره مدیریت فعلی پرداخت و با اشاره به اینکه امروز، بیماری کرونا به یک موضوع و دغدغه ملی تبدیل شده است، افزود: هلال‌احمر در این موضوع منشأ خدمات ارزشمندی بوده و اعضای هلال احمر به عنوان یک نهاد عام‌المنفعه، همپای وزارت بهداشت برای مقابله با کرونا فعالیت داشته‌اند. امیدواریم بتوانیم این خدمات رسانی را برای مقابله با بیماری و همچنین واکسیناسیون عمومی ادامه دهیم.

همتی با بیان اینکه اولین اقدام هلال احمر در زمینه پیشگیری از ویروس کرونا از همان ابتدای شیوع بیماری انجام شد، اظهار کرد: در نوروز سال ۹۹، کتنرل خروجی و مبادی شهرها توسط هلال احمر انجام شد که در آن برهه، بیش از ۲۱ میلیون نفر از جمعیت مسافر کشور در قالب ۷.۵ میلیون خودرو غربالگری و بیش از ۱۴ هزار هموطن مشکوک به بیماری، به مراکز درمانی معرفی شدند.

وی تاکید کرد: با تداوم شیوع بیماری، خدمات هلال احمر در این زمینه ادامه پیدا کرد. هلال‌احمر در طرح "نذر سلامت" در کنار عاشوراییان بود، و با فرمان مقام معظم رهبری، تأمین بسته‌های معیشتی ویژه متاثران از بیماری کرونا در دستور کار قرار گرفت. در این موضوع، هموطنان کمک‌های خیلی خوبی به هلال احمر داشتند و از این طریق به کمک همنوعان خود شتافتند که تاکنون بیش از ۱,۷۸۰ میلیارد ریال کمک‌های نقدی و غیرنقدی مردم جمع‌آوری و میان نیازمندان توزیع شده است. همچنین بیش از ۴۰۰ هزار بسته معیشتی، به اضافه پک های بهداشتی، بیش از ۶.۵ میلیون ماسک تولیدی و بیش از ۱۰۰ هزار لباس‌های آماده و وسایل حفاظت شخصی با تلاش هلال احمر در اختیار همنوعان قرار گرفته است. همکاران هلال‌احمر در موضوع آموزش مجازی نیز در این مدت در کنار مردم بوده‌اند.

مشارکت ۱۴ هزار جوان هلال‌احمری در طرح آمران سلامت

رئیس جمعیت هلال احمر ادامه داد: آمران سلامت هم طرح دیگری بود که در راستای مقابله با بیماری کرونا از سوی هلال‌احمر اجرا شد و بیش از ۱۴ هزار جوان هلال‌احمری در شهرهای مختلف در این طرح مشارکت کرده و به صورت چهره به چهره آموزش‌های لازم در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی و … را به مردم ارائه کردند. علاوه بر این طرح، هلال احمر در همکاری سه‌جانبه با بسیج مستضعفین و وزارت بهداشت، در اجرای طرح شهید سلیمانی با هدف رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پیشگیری از شیوع بیماری کرونا مشارکت داشت.

همتی با اشاره به فعالیت‌ها و خدمات امور بین‌الملل هلال‌احمر در زمینه مقابله با بیماری کرونا نیز گفت: از طریق معاونت امور بین‌الملل هلال‌احمر، کمک‌های خوبی را از کشورهای خارجی دریافت کردیم و بیش از ۱۷۰ محموله کمک گرفتیم که بیشترین کمک‌ها از کشور چین بوده است. در دوران شیوع کرونا با کمبود جدی ونتیلاتور در کشور نیز مواجه بودیم که در این زمینه با ساماندهی سازمان داوطلبان هلال‌احمر، ۴۰ مؤسسه خیریه معتبر از این سازمان مجوز گرفتند و با همکاری خیرین، ۵۰ دستگاه ونتیلاتور خریداری شد. همچنین بیش از ۵۰۰۰ کپسول اکسیژن و ۵۰۰ دستگاه اکسیژن ساز از سوی خیرین خریداری و در اختیار هلال احمر و در نهایت در اختیار نیازمندان قرار گرفت.

وی افزود: از شهریور ۹۹ هلال احمر برای واردات واکسن کرونا اعلام آمادگی کرد. این واکسن، امروز یک کالای استراتژیک است و درخواست جهانی برای آن بالاست. ۱۴ فرودین ماه مجوز واردات را دریافت کردیم و تاکنون بیش از ۴.۵ میلیون دز واکسن از مجموع ۶ میلیون واکسن وارد شده به کشور، توسط هلال احمر تأمین و وارد شده است. این واکسن، تنها واکسن غیر غربی و بین‌المللی است که تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را دارد.

تداوم روند واردات واکسن

رئیس جمعیت هلال احمر ادامه داد: مقام معظم رهبری همزمان با دریافت واکسن از تولیدات داخلی، فرمایش خوبی داشتند که کماکان بحث واردات واکسن در کنار تولیدات داخل تداوم داشته باشد. هلال احمر در این زمینه با همه ارکان دولت هماهنگ است و در هفته‌های پیش رو، واردات ادامه خواهد یافت تا با کمک واکسن تولید داخلی، واکسیناسیون عمومی محقق شود. این نوید خوبی است که به هلال احمر اعتماد شده است.

همتی همچنین از آمادگی این جمعیت برای کمک به واکسیناسیون عمومی در مراکز ۱۶۰ گانه واکسیناسیون خود در سراسر کشور خبر داد تا در زمان کوتاهتری واکسیناسیون عمومی انجام شود

رئیس جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه بحث امداد و نجات، پیشانی و کار اصلی هلال احمر به حساب می‌آید، افزود: در سال گذشته، ۲۵ استان کشور درگیر سیل بودند. در این زمینه مدیریت همزمان بحران‌ها را داشتیم. بعد از این، یکی از سریع‌ترین عملیات‌های بین المللی را در حادثه انفجار بیروت داشته و ظرف ۲۴ ساعت به عنوان اولین کشور، با ۹۵ تن اقلام امدادی و تیم ۳۵ نفره امدادی و درمانی در بیروت مستقر شدیم. در زلزله سی سخت نیز در کمتر از ۲ ساعت مدیریت بحران زلزله در استان انجام و با اعتماد به هلال‌احمر، یکی از کم حاشیه ترین مدیریت بحران‌ها با همدلی و همکاری مردم، بسیج و … رقم خورد.

۲۳۵۲۳۱

کد خبر 1530843

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =