روحانی: تنها راه مواجه نشدن با موج پنجم کرونا، رعایت کامل پروتکل‌ها است

رییس‌جمهور تاکید کرد: برای اینکه دچار محدودیت‌های قبلی نشویم و شهرها دوباره تبدیل به وضعیت قرمز نشوند نیازمند رعایت کامل پروتکل‌ها هستیم تا دوباره مجبور به اعمال محدودیت‌های شدید نباشیم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، جلسه روسای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا روز پنجشنبه در حضور حجت‌الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» برگزار شد و در این جلسه کمیته بهداشت و درمان گزارش کاملی از شیوع سویه جدید ویروس موسوم به «دلتا ویروس» یا ویروس هندی در برخی از استان‌های جنوبی که موجب قرمز شدن وضعیت تعداد از شهرهای کشور و احتمال مواجه شدن با موج پنجم درکشور شده است، ارائه کرد.

براساس این گزارش با توجه به بالا بودن سرعت شیوع و گسترش دلتا ویروس، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی همچنان بهترین راه برای مهار و مقابله با این بیماری و جلوگیری از گسترش آن در دیگر مناطق کشور است و در کنار افزایش رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تسریع در واکسیناسیون نیز می‌تواند در جلوگیری از مواجه شدن با موج پنجم بیماری در کشور موثر و مفید باشد.

رئیس‌جمهور در این رابطه با تاکید بر ضرورت رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی از سوی مردم و اعمال نظارت‌های جدی و دقیق در این زمینه از سوی دستگاه‌های مسئول و نظارتی بر استفاده از تجربیات گذشته در زمینه مهار موج‌های قبلی این بیماری تاکید و اظهار امیدواری کرد بدون اینکه وارد خیز بعدی شویم، توقف سیر نزولی را بهبود ببخشیم و بتوانیم با موج پنجم سریع‌تر مقابله کنیم که این در سایه رعایت پروتکل‌ها خواهد بود.

روحانی ادامه داد: با توجه به فضایی که در آن قرار داریم، برای اینکه دچار محدودیت‌های قبلی نشویم و شهرها دوباره تبدیل به وضعیت قرمز نشوند نیازمند رعایت کامل پروتکل‌ها هستیم تا دوباره مجبور به اعمال محدودیت‌های شدید نباشیم.

در این جلسه، کمیته بهداشت و درمان با ارائه گزارشی از تسریع در روند واکسیناسیون با توجه به از سرگیری واردات واکسن خارجی و ورود محموله‌های واکسن خارجی به کشور با پیگیری وزارت امور خارجه و بانک مرکزی برای رفع موانع و همچنین ورود واکسن داخلی به چرخه واکسیناسیون، خبر داد و همچنین روند تولید چند نوع واکسن داخلی دیگر را تشریح کرد.

کمیته بهداشت و درمان با اشاره به بروز برخی بی‌نظمی‌ها و ازدحام متقاضیان تزریق واکسن در برخی از مراکز واکسیناسیون به دلیل مشکلات ایجاد شده در زمینه تامین واکسن خارجی، تاکید کرد که با همکاری کمیته اطلاع‌رسانی با بخش‌های مختلف دیگر در کمیته بهداشت و درمان این معضل به سرعت رفع شده بوده و عملیات واکسیناسیون با همان روال و نظم سابق ادامه خواهد یافت.

روحانی: تنها راه مواجه نشدن با موج پنجم کرونا، رعایت کامل پروتکل‌ها است

رییس‌جمهور در این رابطه گفت: با رفع کمبود واکسن از طریق واردات واکسن خارجی و استفاده از واکسن‌های تولید داخل که مجوز تزریق عمومی را کسب کرده‌اند، عملیات واکسیناسیون براساس سند ملی و اولویت‌های تعیین شده تسریع‌یافته و وعده دولت برای واکسیناسیون گروه هدف تا پایان این دولت محقق خواهد شد.

روحانی همچنین به کمیته تبلیغات و اطلاع‌رسانی مأموریت داد نسبت به آگاهی‌بخشی در این زمینه که واکسیناسیون نمی‌تواند دلیلی برای عدم رعایت پروتکل‌ها باشد و همچنین پرهیز از عادی‌انگاری در مورد این بیماری اقدام، اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی مؤثر را انجام دهد.

در این جلسه، قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا، در مورد تمهیدات اندیشیده شده و محدودیت‌های ایجاد شده برای ورود اتباع خارجی از مرزهای کشور به ویژه مرزهایی که احتمال ورود مسافران با ویروس دلتای هندی داده می‌شود، گزارشی را ارائه و تاکید کرد که با هماهنگی کمیته حمل و نقل ستاد ملی و وزارت راه و شهرسازی نظارت جدی و دقیق در زمینه رعایت کامل پروتکل‌ها اعمال می‌شود.

رییس‌جمهور با تأکید بر اینکه باید با هماهنگی کامل بین دستگاه‌ها نسبت به این ماجرا با جدیت و قاطعیت برخورد شود، تصریح کرد: به هیچ عنوان نباید اتباعی که آلوده به این ویروس هستند وارد کشور شوند و ضمن اطلاع‌رسانی شفاف و کامل در این زمینه، پروتکل‌ها و اقدامات نظارتی باید به طور دقیق رعایت شود تا مبادا مسافران خارجی و ایرانی در این خصوص دچار مشکل شوند.

در این جلسه، گزارش کمیته بهداشت و درمان ستاد ملی کرونا درخصوص واکسیناسیون استادان دانشگاه و معلمان تا پایان مرداد ماه برای آماده‌سازی و بازگشایی دانشگاه‌ها و مدارس ارائه شد که این برنامه با هماهنگی کمیته آموزش تدوین شده و با جدیت اجرا و دنبال خواهد شد.

بر اساس این گزارش روند تامین و تزریق واکسیناسیون از مرداد ماه سرعت بیشتری خواهد گرفت و جای نگرانی نخواهد بود.

27215

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1531134

برچسب‌ها