تاکتیک‌های گمراه کننده ارتش در رزمایش دریای خزر

باشگاه خبرنگاران نوشت: سخنگوی تمرین دریایی امنیت پایدار ۱۴۰۰ اهمیت و چرایی برگزاری این رزمایش را تبیین کرد.

امیر دریادار دوم ستاد غلامرضا طحانی معاون عملیات نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران سخنگوی تمرین دریایی امنیت پایدار ۱۴۰۰،  درباره این رزمایش گفت: تمرینات در نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه تعطیل نشده و نخواهد شد و هیچ شرایطی از جمله شرایط شیوع ویروس کرونا که در همه جهان و کشور ما نیز وجود دارد، نتوانسته این تمرینات و تداوم آن‌ها را تعطیل کند، چون آموزش یک فرآیند مستمر و دائمی است که اجرای مناسب آن برای انتقال این تجربه از نسل فعلی نیروی دریایی به نسل بعدی منتقل ضرورت دارد.

وی ادامه داد: اعتقاد داریم که تجهیزات در دستان انسان‌های ماهر معنا پیدا می‌کند و به همین دلیل هم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نیروی تجهیزات محور نمی‌تواند از آموزش غفلت کند. امروز سمت و سو و همچنین شدت تهدیدات در اطراف ما به ویژه در حوزه دریا شکل جدیدی به خود می‌گیرد که باید متناسب با آن تهدیدات، تمرینات مناسبی را برای نسل جوان پیش بینی کنیم. تمرین دریایی امنیت پایدار ۱۴۰۰ هم از همین نوع تمرینات بود.

سخنگوی تمرین دریایی امنیت پایدار ۱۴۰۰ درباره علت برگزاری این تمرین در دریای خزر گفت: ما در حوزه دریای خزر مراکز آموزشی افسری و درجه داری داریم که با برگزاری چنین تمرینی می‌توانیم تلفیق علم و عمل را با توجه به نزدیکی مراکز آموزشی و علمی بهتر و ملموس‌تر پیاده کنیم.

دریادار دوم طحانی با اشاره به اهداف برگزاری تمرین دریایی امنیت پایدار ۱۴۰۰ اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین اهداف این رزمایش هماهنگی بین تجهیزات مختلف نیروی دریایی همچون شناورهای سطحی، تجهیزات پروازی بالگردی، بال ثابت و بدون سرنشین و همچنین نیروهای عملیات ویژه، تکاوران و تفنگداران دریایی است که ما آن‌ها را توامان در دریا استفاده می‌کنیم. در همین راستا برای هماهنگی بین تنوع تجهیزات، سطح فناوری، کارکنان و فرهنگ هر کدام از بخش‌ها به ایجاد یک زبان مشترک نیاز داریم که فقط با ایجاد تمرینات مستمر تحقق پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: البته این تمرینات به طور مداوم و مستمر انجام می‌شود و قطعا برای اجرای این گونه برنامه‌ها در سطوح و محتوای مختلف در سایر مناطق نیروی دریایی ارتش را در دستور کار داریم.

سخنگوی تمرین دریایی امنیت پایدار ۱۴۰۰ در پاسخ به اینکه آیا ناوگروه‌ها و یا شناورهای کشورهای فرامنطقه‌ای در منطقه رزمایش حضور داشتند؟ گفت: در دنیای امروز با توجه به وجود تجهیزات استراق سمع و تصویربرداری ماهواره‌ای دیگر فضای شخصی و اختصاصی وجود ندارد.

وی ادامه داد: گرچه این گونه یگان‌ها در محدوده رزمایش ما حضور نداشتند، اما مطمئن باشید که به گونه‌ای برنامه ریزی کرده ایم که قطعا موجب گمراهی کارشناسان آن‌ها خواهد شد. این جزو محوری‌ترین فعالیت‌ها در تمرینات ما بوده، هست و خواهد بود.

معاون عملیات نیروی دریایی ارتش در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه آیا برنامه‌ای برای برگزاری رزمایش‌های مشابه با کشورهای حوزه دریای خزر دارید؟ اظهار کرد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و ارتش کشورمان به ویژه نیروی دریایی ارتش که بنابر تدبیر فرمانده معظم کل قوا یک نیروی سیاسی، نظامی، علمی و بین المللی نام گرفته همواره در اجرای تمرینات منطقه‌ای مشترک پیشرو بوده است. قطعا همانطور که در همه رزمایش‌های خود پیام صلح و دوستی را اعلام کردیم؛ علاقه‌مند هستیم که این رزمایش‌ها را با حضور کشورهای حاشیه دریای خزر انجام بدهیم و برای این کار هم آمادگی لازم را داریم.

2727

کد خبر 1531237

برچسب‌ها