سفیر ایران در شورای حقوق بشر: ترور سردارسلیمانی تروریسم دولتی بود

سفیر ایران لفظ «قتل خودسرانه» در سند گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در خصوص ترور«غیر قانونی و وحشیانه» فرمانده فقید سپاه قدس را سبک توصیف و تصریح کرد که به کارگیری این اصطلاح نباید باعث دستکم گرفتن شدت و اهمیت این اقدام غیر قانونی و تروریسم دولتی شود.

به گزارش خبرآنلاین،  «اسماعیل بقایی هامانه» سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در ژنو با ایراد سخنانی در چهل و هفتمین نشست شورای حقوق بشر بیان داشت: ترور ژنرال [قاسم] سلیمانی یک مدافع واقعی حقوق بشر و مخالف اشغال‌گری و تروریسم داعش اقدامی وحشی‌گرانه، خودسرانه، ناعادلانه و غیر قانونی بود. این اقدام یک جنایت بین‌المللی بود که صلح و امنیت بین‌المللی را نیز تهدید کرد.

وی افزود: قصور دولت آمریکا و مسئولیت شخصی این جنایت از سوی آن‌هایی که در این ترور دخیل بودند از جمله کسی که دستور این عملیات جنایتکارانه را صادر کرد به وضوح روشن است.

سفیر کشورمانتوضیح داد که مردم ایران که [سردار] سلیمانی را به عنوان یک سرباز نمادین و تمام مردم منطقه که آزادی خود از یوغ داعش را مرهون ایثارگری‌های او می‌دانند هرگز از طلب عدالت دربرابر آن جنایت سهمگین دست نمی‌کشند.

وی تصریح کرد: انتظار می‌رود که سازوکارهای حقوق بشری و نهادهای ذیربط از این جنایت سهمگین و پیامدهای  طولانی مدت آن بر حاکمیت قانون، حقوق و کرامت انسانی آگاه باشند و این نماد آشکار بی قانونی و توهین به حق اولیه زندگی را درک کنند.

311311

کد خبر 1531251

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • علی صفاریی IR ۰۷:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۲
    0 0
    در این مدت بابد مسولین ما انتقام از ترامپ را در نظر گرفته و جامعه عمل بپوشانند