راهکارهای مجید رجبی‌معمار، مدیرعامل خانه هنرمندان برای تداوم فعالیت‌های هنری در شرایط کرونایی

مجید رجبی‌معمار، مدیرعامل خانه هنرمندان، با انتقاد از بی‌برنامگی مدیران هنری وزارت ارشاد در شرایط کرونایی، خواستار آن شد تا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فعالیت پیوسته فرهنگی و هنری به نوعی ادامه پیدا کند. او در این زمینه پیشنهاد داد برای مثال، ظرفیت تماشاگران نمایش‌ها به ۳۰ درصد کاهش یابد اما تعطیل نشود و هم‌چنین درهای گالری‌ها به روی مردم باز بماند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نشست رسانه‌ای مجید رجبی‌معمار، مدیرعامل خانه هنرمندان ایران، با عنوان «مروری بر فعالیت‌های خانه هنرمندان ایران در دوران کرونا»، صبح امروز (دوشنبه ۱۴ تیر) در سالن استاد امیرخانی برگزار شد.

مجید رجبی‌معمار، مدیرعامل خانه هنرمندان، در آغاز این نشست گفت: «شیوع کرونا، مشکلات و تنگناهای زیادی را برای عموم مردم و اهالی فرهنگ و هنر ایجاد کرد. البته این مشکلات در زمینه‌های مختلف شدت‌های متفاوتی داشته است و هنرمندان تئاتر، سینما، تجسمی و... هریک به نوعی تحت تاثیر این وضعیت دشوار قرار گرفتند. با توجه به این که این ویروس و تغییرات آن قابل پیش‌بینی هم نیست، شرایط عجیبی را از ابتدا تاکنون رقم زده است اما لازم است خود را با شرایط وفق و به فعالیت‌های فرهنگی و هنری ادامه دهیم.»

وی افزود: «در این شرایط، هنرمندان علاوه بر این‌که معیشت خود را از طریق فعالیت‌های هنری دنبال می‌کنند، باید به مردم نیز به واسطه کارهایی که تولید می‌کنند، امید و روحیه بدهند.»

رجبی‌معمار با مرور فعالیت‌های خانه هنرمندان ایران در روزهای ابتدایی درگیری با ویروس کرونا عنوان کرد: «بعد از مدتی از آغاز شیوع کرونا تصمیم گرفتیم خانه هنرمندان ایران به فعالیت‌های خود ادامه بدهد. چاره‌اندیشی کردیم تا در فواصل بهبود شرایط بین پیک‌های کرونا، گالری‌ها و نمایشگاه‌ها برقرار باشند اما به تدریج دریافتیم که کار بسیار سخت است و گریزی از وضعیت جهانی نیست. سال گذشته تنها یک نمایش «برگشتن افتخارآمیز مردان جنگی» در دو بازه زمانی آبان و اسفند به روی صحنه رفت که به دلیل مواجهه دوباره با شیوع کرونا اجرای آن متوقف ماند.»

وی با اشاره به استفاده از ظرفیت اینترنت و فضای مجازی در ایام کرونا در خانه هنرمندان ایران توضیح داد: «لایوها و نشست‌های برخط خانه هنرمندان ایران از نظر کمی و کیفی در مخاطبان ارتقا ایجاد کرد. تعداد بازدیدکنندگان این لایوها مورد توجه و درخور تحسین از منظر همراهی کارشناسان و متخصصانی بود که در این گفت‌وگوهای برخط در حوزه‌های مختلف ما را یاری کردند.»

مدیرعامل خانه هنرمندان ایران با اشاره به برخی از لایوهای خانه هنرمندان ایران از ابتدای سال جاری گفت: «حداقل پنج برنامه برای نکوداشت و یادبود زنده‌یادان نجف دریابندری، خسرو سینایی، منوچهر طیاب، اکبر عالمی، عبدالوهاب شهیدی و... برگزار شد. «شطرنج باد؛ تولد دوباره» در حوزه مرمت فیلم، کار شاخص دیگری بود که در حوزه سینما برگزار شد. بیش از ۵۰ پادکست با عنوان اساطیر یونان با کارشناسی سیاوش پاکراه در سال گذشته مورد توجه قرار گرفت. ۱۲ برنامه تخصصی آگراندیسمان نیز با دعوت از برجسته‌ترین چهره‌ها در حوزه طراحی صحنه و لباس تئاتر و سینما، عکاسی، خوشنویسی، تصویرگری، نقاشی، طراحی و... برگزار شد.»

رجبی‌معمار درباره سایر فعالیت‌های برخط خانه هنرمندان ایران توضیح داد: «در برنامه «دوشنبه‌های سینما» با اجرای کیوان کثیریان تلاش شده است به موضوعات جدید با نگاهی آسیب شناسانه پرداخته شود. همچنین پنج لایو با موضوع نهادها و انجمن‌ها به معرفی این خانه‌ها و انجمن‌های اصلی هنری کشور و سیاست‌ها و فعالیت‌هایشان می‌پردازد. لایوهای «سخن» در حوزه ادبیات و «آهنگ» در حوزه موسیقی نیز به‌طور تخصصی در اینستاگرام خانه دنبال می‌شوند.»

وی با اعلام خبر آغاز لایوهای تخصصی در زمینه «معماری» با عنوان «خشت» در آینده‌ای نزدیک افزود: «لایوهای خانه هنرمندان ایران در حوزه تئاتر نیز با عنوان «بندباز» مشکلات و شرایط این هنر را بررسی و ارزیابی می‌کند. در ۷ رشته تجسمی نیز گفت‌وگوهای برخط «تجسم» از اینستاگرام خانه هنرمندان ایران میزبان مخاطبان و علاقه‌مندان به این هنرها خواهد بود.»

رجبی معمار با اشاره به آغاز فعالیت گالری‌ها و نمایش‌ها از اردیبهشت ۱۴۰۰ به بعد بیان کرد: «نمایش «پس از برخورد جسم سخت به سر» میزبان ۸۵۰ تماشاگر با ظرفیت ۵۰ درصدی سالن‌ انتظامی بود که استقبال خوبی در شرایط کنونی محسوب می‌شود. نمایش «هیچ، میان ما» به کارگردانی سیاوش پاکراه نیز برای اولین بار به صورت رایگان اجرای خود را پشت سرگذاشت و میزبان ۸۰۰ نفر در تعداد ۳۲ اجرا بود.»

مدیرعامل خانه هنرمندان ادامه داد: «در سال ۹۹، ۱۳ نمایشگاه در خانه هنرمندان ایران برگزار شد که بزرگ‌ترین آن، نمایشگاه «تصویرسال» به همت سیف‌الله صمدیان بود که با وجود شرایط کرونا مورد استقبال قرار گرفت و تا نوروز ۱۴۰۰ نیز ادامه یافت. نمایشگاه عکس‌های فیلم «درخت گردو» ساخته محمدحسین مهدویان، نمایشگاه مسکن با توجه سیلاب‌های صورت گرفته، یاد شهدای سلامت، نمایشگاه «صلح را باید از کودکی آموخت»، نمایشگاه عکس اورامانات با همکاری یونسکو، نمایشگاه «تهران از منظر هنرمندان»، نمایشگاهی از آثار استاد ممیز به مناسبت پانزدهمین سالگرد درگذشت او، نمایشگاه من شهروند زمین هستم و... مجموعه نمایشگاه‌هایی است که سال گذشته برگزار کردیم. این در حالی است که در شرایط غیرکرونا سالانه میزبان آثار حدود ۱۰۰ نمایشگاه بودیم.»

وی با اشاره به نمایشگاه‌های سال ۱۴۰۰ در خانه هنرمندان ایران توضیح داد: «در ماه رمضان نمایشگاه اسماءالحسنی را برگزار کردیم و در ادامه میزبان نمایشگاه‌های طراحی مبلمان لهستانی، آثار حسن مرادی، روشنای بزرگان، فاصله، نگاهی دیگر، مرزی برای دیدن، بالقلم، مرثیه‌ای برای یک رویا و زیبایی در جنگ بودیم. در حال حاضر نیز انجمن سفال و سرامیک ایران، دومین سالانه نمایشگاه کاربردی‌های معناگرا را در مجموعه گالری‌های خانه هنرمندان ایران برگزار کرده است که با استقبال بسیار خوبی مواجهه بوده است. برنامه‌مان تا پایان سال نیز برای برگزاری گالری‌ها مشخص است که با توجه به وضعیت کرونا درباره برگزاری آن تصمیم‌گیری خواهیم کرد.»

رجبی‌معمار افزود: «خانه هنرمندان ایران یک نهاد دولتی نیست و بودجه سالانه مصوب ندارد و به جهت مشکلات بودجه تابستان پارسال ما موضوع را با اهالی رسانه در میان گذاشتیم و آن‌ها همراهی خوبی داشتند و در مهر ماه با حضور اعضای شورای عالی خانه هنرمندان و معاون رییس جمهور و جمعی از مدیران دغدغه‌ها و مسائل صنوف و انجمن‌ها مطرح شد. در جمع‌بندی این جلسه قول داده شد تا خانه هنرمندان ایران و انجمن‌های هنری از حمایت مالی دولت و شهرداری تهران برخوردار شوند و برای هنرمندان و عضو انجمن‌ها نیز کمک هزینه و وام در نظر گرفته شود که بعد از پیگیری‌های فراوان، یک‌ونیم میلیارد تومان در سه قسط از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کردیم. یک و نیم میلیارد تومان نیز از سوی شهرداری تهران به این خانه کمک شد؛ رقمی که برابر با ساخت یک فیلم سینمایی متوسط است و اداره یک‌سال خانه هنرمندان ایران، نگهداری گالری‌ها، هزینه پرسنل و سایر هزینه‌های جاری حداقل مبلغی بین ۱۰ تا ۱۲ میلیارد تومان می‌طلبد. این رقم صرفا برای هزینه‌های مستمر کافی است نه تولید محتوا. هم‌چنین خانه هنرمندان ایران از محل اجاره سالن‌ها، درصدی از فروش بلیت نمایش‌ها، اجاره رستوران‌ها و... پیش از کرونا درآمدی کسب می‌کرد که سال گذشته تنها ۶ تا ۸ درصد از درآمدهای قبل از دوران کرونا را توانست به‌دست آورد.»

وی در ادامه نشست، از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تقاضا کرد لیست وام‌های داده شده به هنرمندان و موسسات فرهنگی‌ای که در قالب وام کار این کمک‌ها را دریافت کردند و جزییات آن تشریح شود تا مشخص شود در سال ۹۹ چه کسانی دریافت کننده این وام بوده‌اند.

رجبی‌معمار افزود: «این توقع از رئیس‌جمهور منتخب وجود دارد که شرایط سخت هنرمندان را درک کند. هنرمندان تجسمی، تئاتر خصوصی و بسیاری از هنرمندان در وضعیت استیجاری به فعالیت خود ادامه می‌دهند و در پرداخت اجاره بهایشان با مشکلات جدی مواجه‌اند. بسیاری از سالن‌های خصوصی تعطیل و جمع شده‌اند. خانه هنرمندان ایران نیز در شرایط سختی به سر برده است و امید دارد در دولت جدید از خبرگان هر رشته دعوت به مشورت و همکاری شود.»

مدیرعامل خانه هنرمندان ادامه داد: «اخیراً بدون هیچ ابلاغیه‌ رسمی نمایش‌ها تعطیل شده است. یا شنیدم در قالب یک مصاحبه رییس مرکز هنرهای تجسمی اعلام کرده است با توجه به پیک کرونا باید گالری‌ها تعطیل شوند. اما این تعطیلی چه‌طور مدیریت می‌شود؟ چرا سینماها تعطیل نشده‌اند؟ چرا در یک وزارتخانه که جزییات شرایط کرونا را می‌داند و اطلاع رسانی درباره کرونا توسط وزارت فرهنگ و ارشاد صورت می‌گیرد، با توجه به دانستن احتمال تعطیلی‌ها چرا جلسات تخصصی با حضور اهالی و خبرگان هر رشته برگزار نمی‌شود تا بتوان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی حداقل پیوستار فرهنگ و هنر به نوعی ادامه پیدا کند. برای مثال ظرفیت تماشاگران نمایش‌ها به ۳۰ درصد کاهش یابد اما تعطیل نشود. هم‌چنین درهای گالری‌ها به روی مردم با حفظ ضوابط بهداشتی باز باشد.»

کیوان کثیریان، مدیر روابط عمومی خانه هنرمندان نیز در این نشست، حضور داشت و ادامه نشست به پرسش های خبرنگاران اختصاص داشت.

۵۷۵۷

کد خبر 1532421

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =