مدت‌هاست کارشناسان نسبت به رواج ماده مخدر «شیشه» هشدار می‌دهند و از افزایش گرایش جوانان به این ماده ابراز نگرانی می‌کنند.

مدت‌هاست کارشناسان نسبت به رواج ماده مخدر «شیشه» هشدار می‌دهند و از افزایش گرایش جوانان به این ماده ابراز نگرانی می‌کنند. اما درصورتی که تنها به همین هشدار دادن‌ها و ابراز نگرانی‌ها اکتفا شود و کار اجرایی و اطلاع‌رسانی مناسب صورت نگیرد همچنان با روند افزایش مصرف‌کنندگان این ماده مواجه خواهیم بود؛ روندی که به گفته مدیرکل امور اجرایی ستاد مبارزه با مواد مخدر، تهدیدی علیه جامعه است. محمدمسعود زاهدیان با بیان این که افزایش گرایش معتادان به مصرف شیشه تهدیدی جدی علیه جامعه است، به نسل جوان کشور هشدار داد به سخنان فریبکارانه عناصر قاچاق مواد مخدر توجهی نکنند.

او تأکید کرد: امروزه شبکه‌های قاچاق با افزایش قاچاق هروئین فشرده و انتقال آن به داخل کشور سعی در تغییر الگوی مصرف کشور دارند زیرا حمل‌ونقل ساده این ماده مخدر شیمیایی، آسیب‌پذیری بیشتر آن برای جمعیت معتاد و نیز سودآفرینی آن برای شبکه‌های قاچاق ازجمله انگیزه‌های این شبکه‌ها در افزایش قاچاق هروئین فشرده به شمار می‌رود. به گزارش ایسنا، زاهدیان یکی از مشکلات موجود در زمینه‌ اعتیاد را افزایش گرایش معتادان به مصرف ماده مخدر شیشه ذکر کرد و گفت: تمهیداتی اندیشیده شده است تا در برخورد با شبکه‌های قاچاق اقدامات جدی‌تری انجام شود. وی ادامه داد: اقشار جامعه به ویژه نسل جوان به سخنان فریبکارانه عناصر این شبکه‌ها مبنی بر ایجاد لاغری یا افزایش توان ذهنی و جسمی در قبال مصرف شیشه توجهی نکنند زیرا وابستگی به مواد روانگردان مشکلات آنان را دوچندان خواهد کرد.

زاهدیان به نبود درمان قطعی معتادان به شیشه‌ اشاره و خاطرنشان کرد: تاکنون پروتکل درمانی یا دارویی مشخصی برای بهبود این بیماران پیدا نشده است و این از مباحث قابل توجهی است که افراد بیمار باید به آن توجه کنند زیرا این مشکل، یک خطر جدی و بزرگ برای آنان و جامعه محسوب می‌شود. وی همچنین از مردم خواست در صورتی که از نوع فعالیت شبکه‌ای اطلاع پیدا کردند، مراتب را به ستادهای خبری پلیس، مرکز فوریت‌های پلیسی 110 و پلیس مبارزه با مواد مخدر اطلاع دهند تا با این شبکه‌ها در جهت ارتقای امنیت اجتماعی برخورد شود.

پیش از این نیز رئیس مرکز ترک اعتیاد تهران از افزایش مصرف ماده شیشه در جامعه خبر داده و گفته بود: برخلاف تصور، شیشه به شدت اعتیادآور است، اعتیاد به این ماده محرک هیچ راه درمانی ندارد و فرد را به مرز خودکشی و همسرکشی می‌کشاند.

محمداسماعیل علی‌پور همچنین تأکید کرده بود که اعتیاد به شیشه هیچ‌گونه روش درمانی ندارد و در هیچ جای دنیا نیز تاکنون روش درمان دارویی برای اعتیاد به این ماده خطرناک پیدا نشده است، نه متادون و نه بوپرنورفین که داروهای شناخته شده درمان جایگزین برای هروئین، کراک و تریاک هستند، هیچکدام در درمان اعتیاد به شیشه تأثیری ندارند و فقط می‌توان از درمان‌های غیر دارویی مانند روان‌درمانی و مشاوره برای این افراد استفاده کرد که تأثیر این روش‌ها نیز در درمان اعتیاد به شیشه بسیار کم است.

کد خبر 15327

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =