هدف سفر وزیر خارجه ژاپن به تهران چیست؟

ایسنا نوشت: یک رسانه ژاپنی به نقل از منابع آگاه گزارش داد که هدف از سفر وزیر امورخارجه این کشور به تهران، ایجاد و تقویت روابط با دولت جدید ایران است.

به نوشته روزنامه ژاپن تایمز، منابع دیپلماتیک می گویند که توشیمیتسو موتِگی وزیر امورخارجه ژاپن که قرار است به زودی به ایران سفر کند، قصد دارد در جریان این سفر با دولت جدید ایران روابط ایجاد کند.

همچنین به گفته این منابع آگاه، وزیر امورخارجه ژاپن احتمالا اواسط ماه اوت (ماه آینده میلادی) به تهران سفر و با همتای ایرانی خود دیدار می کند تا روابط دیرینه و دوستانه کشورش با ایران را تقویت و با دولت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور منتخب ایران درباره برنامه هسته ای این کشور نیز گفت‌وگو کند.

این روزنامه ژاپنی در ادامه نوشت که انتظار می رود سفر موتگی به ایران، بخشی از سفر ١٠ روزه او به خاورمیانه باشد که شامل مصر و ترکیه نیز خواهد بود. همچنین احتمال دارد که او به اردن، عراق و قطر نیز سفر کند.

به گزارش ایسنا پیش از این نیز شبکه ژاپنی ان. اچ. کی، اعلام کرده بود که وزیر امور خارجه ژاپن برنامه دارد تا اواسط ماه آگوست برای دیدار با مقامات ارشد دولت جدید ایران به تهران سفر کند. 
بر اساس گزارش این شبکه، وزیر خارجه ژاپن قرار است در دیدار با وزیر امور خارجه جدید ایران و دیگر شخصیت‌ها در دولت رئیسی، از آن‌ها بخواهد نقشی سازنده در تلاش برای کاهش تنش‌ها و برقراری ثبات در خاورمیانه داشته باشند. 
او همچنین قرار آمادگی ژاپن برای تحکیم روابط دوستانه دیرینه با ایران را ابراز کند. 
موتگی و مقامات ایران احتمالا درباره آنچه مذاکرات غیر مستقیم میان ایران و پیرامون توافق هسته ای خوانده شده است نیز گفت‌وگو خواهند کرد. 

310 310

کد خبر 1533755

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =