ابلاغ پیام قالیباف به رئیس مجلس سوریه/ هیئت اعزامی به اهدافش دست پیدا کرد

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی گفت: پیام رئیس مجلس به همتای سوری خود در سفر گروه دوستی ایران به دمشق ابلاغ شد.

عباس گلرو در خصوص سفر هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به سوریه، اظهار داشت: در این سفر با مقامات سوری از جمله نخست وزیر، مشاور ارشد رئیس جمهور، وزیر خارجه، رئیس مجلس مردمی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و رئیس گروه دوستی پارلمانی سوریه و ایران گفتگوهای سازنده و خوبی در چارچوب اهداف پارلمانی داشتیم.

وی افزود: ارزیابی از وضعیت سوریه در حوزه میدان، اوضاع سیاسی، اقتصادی و ارزیابی از روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای از اصلی‌ترین محورهای گفتگوهای میان مقامات پارلمانی ایران و مقامات رسمی سوریه بود. همچنین تقویت دیپلماسی پارلمانی و تلاش برای تحول آفرینی و روابط دوجانبه از رهگذر دیپلماسی پارلمانی از دیگر موضوعاتی بود که در این سفر دنبال شد و هیئت ایرانی به اهداف پیش بینی شده دست پیدا کرد.

نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و سوریه، تصریح کرد: تقویت ارتباطات مردمی و توسعه گردشگری و همچنین شناخت ملت‌ها از یکدیگر و توسعه همکاری‌های فرهنگی و تمدنی و نقش آفرینی دو کشور در این زمینه با توجه به سابقه دیرینه تمدنی و گسترش روابط اقتصادی و فرصت سازی در این حوزه بخش دیگری از اهداف سفر بود که در دیدارهای دو و چندجانبه مقامات پارلمانی ایران و سوریه به آن‌ها پرداخته شد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به وضع تحریم‌های مختلف توسط آمریکا علیه دو کشور ایران و سوریه، گفت: از آنجائی که هر دو کشور با تحریم‌های آمریکا مواجه هستند اقدامات مشترک برای بی اثر کردن این تحریم‌ها و تبادل تجربیات در این زمینه و استفاده از فرصت‌های اقتصادی برای کاهش تاثیرات تحریم‌ها و همچنین کاهش تعرفه‌های گمرکی و توسعه همکاری‌های بانکی و حل و فصل مسائل و بهره گیری از فرصت‌های اقتصادی از موضوعاتی بود که موردتوجه مقامات دو کشور بود و مقرر شد در ادامه، مقامات در پایتخت‌ها با دستگاه‌های ذیربط برای پیگیری این موضوعات جلساتی داشته باشند و ما نیز این موضوع را دنبال خواهیم کرد.

ابلاغ پیام قالیباف به رئیس مجلس سوریه/ هیئت اعزامی به اهدافش دست پیدا کرد

رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی با اشاره به دیدار خود و هیئت پارلمانی متشکل از احمدحسین فلاحی، جعفر راستی، سیداحمد آوایی و فاطمه محمدبیگی با نخست وزیر سوریه، خاطرنشان کرد: در این دیدار نخست وزیر سوریه آمادگی خود را برای رفع موانع بروکراتیک برای توسعه روابط اقتصادی با توجه به فرصت‌های سرمایه گذاری و اراده سیاسی در سوریه اعلام کرد.

رئیس گروه دوستی ایران و فلسطین با اشاره به حضور هیئت ایرانی در مراسم تشییع جنازه احمد جبرئیل دبیر کل جبهه خلق برای آزادی فلسطین، گفت: یکی از برنامه‌های گروه اعزامی دیدار با گروه‌های فلسطینی بود که مصادف شد با درگذشت آقای احمد جبرئیل و ما با شرکت در مراسم تشییع ایشان با فرزندان و اعضای خانواده دیدار کرده و پیام دوستی و همبستگی ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران را با ملت فلسطین و گروه‌های مقاومت ابلاغ نمودیم.

گلرو در پایان خاطرنشان کرد: از آنجائیکه براساس توافق میان رؤسای گروه‌های دوستی پارلمانی ایران و سوریه مسئولیت این گروه‌ها با بالاترین مقامات پارلمانی است و آقای دکتر قالیباف نیز ریاست گروه دوستی پارلمانی ایران و سوریه را برعهده دارند پیام ایشان را به همتای سوری ابلاغ کرده و بر توسعه روابط پارلمانی تاکید نمود و اعلام آمادگی مجلس جمهوری اسلامی ایران برای تبادل سفرها در سطح عالیترین مقام پارلمانی به رئیس مجلس سوریه اعلام شد.

27219

کد خبر 1533850

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =