آخرین خبرها از وضعیت مرزهای ایران و افغانستان/یک مرز کماکان بسته است

ایسنا نوشت: طبق اعلام مسئولان گمرک ایران پایانه مرزی ماهیرود در خراسان جنوبی از صبح امروز بازگشایی شد، اما تبادل کالا در این مرز به کندی انجام می شود. این در شرایطی است که پایانه مرزی دوغارون کماکان بسته است.

سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک، درباره وضعیت تجاری مرز ایران و افغانستان توضیح داد و گفت که از صبح امروز، با آرام شدن اوضاع در مرز ماهیرود - ابونصرفراهی، خروج کالا از مرز ماهیرود استان خراسان جنوبی برای تجار افغان از سر گرفته شد.

وی افزود: روند خروج کالا به کندی انجام می شود و دلیل آن وجود کامیون های رها شده افغان ها در نقطه صفر مرزی در سمت افغانستان  است.
سخنگوی گمرک در ادامه توضیح داد: مسائل مربوط به افغانستان در خارج از حیطه اختیارات گمرک جمهوری اسلامی ایران است و در صورتی که تجار تشریفات ترخیص را انجام دهند مختار خواهند بود تا کالای خود را خارج کنند و در حال حاضر نیز تجار افغان به اراده خود کالای متعلق به خود را پس از انجام تشریفات گمرکی با کامیون های متعلق به کشورشان از مرز خارج می کنند.

لطیفی گفت: اما تا این لحظه در گمرک دوغارون خراسان رضوی هنوز تغییری ایجاد نشده و تبادل کالا همچنان متوقف است.
وی یادآور شد: عمده کالاهای صادراتی به افغانستان توسط تجار افغان از درب کارخانه  خریداری می‌شود و کامیون های حامل این کالاها هم از نقطه صفر مرزی متعلق به افغانستان هستند، بنابراین مسئولیت محموله های تجاری برای رسیدن به مقاصد برعهده تجار و شرکت های حمل افغانستاتی است.
223229

کد خبر 1533899

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =