متفاوت از پشت صحنه یورو 2020

ویژه برنامه یورو 2020 تلاش کرده تا متفاوت‌تر از گذشته پخش شود.

سپهر ستاری: یورو 2020 به روزهای پایانی خود رسیده و حالا فقط یک بازی تا پایان این دوره و تعیین قهرمان مسابقات باقی مانده است. این دوره از مسابقات سرشار از اتفاقات تاریخی و جذابی بود که قطعا تا سالیان سال در ذهن علاقه‌مندان به فوتبال خواهد ماند و درباره آن‌ها بحث خواهد شد. با شروع مسابقات یورو 2020 و مطابق با روال سال‌های گذشته صدا و سیما ویژه برنامه این مسابقات هم تهیه شد و در این یک ماه همراه مردم بود. برنامه‌ای که پیش تولید آن از فروردین ماه آغار شد و با اجرای محمدحسین میثاقی و محمدرضا احمدی و با همراهی مربیان و کارشناسان داخلی و خارجی از استودیو شبکه افق روی آنتن رفت.

جمعه شب در جریان برنامه تحلیلی مهمان عوامل برنامه بودیم تا ضمن تهیه گزارش از فرآیند تولید ویژه برنامه یورو و اقدامات انجام شده در این یک ماه، گفت و گویی هم با عوامل تهیه این برنامه داشته باشیم.

عوامل تهیه برنامه در این مدت تلاش بسیاری کردند که ویژه برنامه یورو 2020 به بهترین شکل مردم را در جریان ریز اتفاقات قرار دهد و یک ماه سخت و فشرده را گذراندند تا یک خروجی باکیفیت پخش شود. در این برنامه تلاش شد از نوآوری‌های زیادی مانند استفاده از سیستم گرافیکی AR هم استفاده شود اما مهم‌ترین سورپرایز برنامه ارتباط اسکایپی با مربیان و کارشناسان بزرگ خارجی بود. نفراتی چون اسون گوران اریکسون، زلاتکو دالیچ، والتر زنگا، فیلیپ سندروس، کلارنس سیدورف، گایزگا مندیتا در این مدت از طریق ارتباط تصویری در قاب شبکه سوم سیما حاضر شدند که اتفاق بزرگی برای این ویژه برنامه بود و توجهات بسیاری را هم به خود جلب کرد.

مهدی هاشمی، تهیه‌کننده این برنامه در گفت و گو با خبرآنلاین درباره روند کار برنامه صحبت‌های جالبی را مطرح کرد:

*اول از همه بگویید فرآیند پیش تولید برنامه را از چه زمانی آغاز کردید؟

به طور کلی، پوشش یک رویداد بزرگ ورزشی همانند جام ملت‌های اروپا، تنها با همکاری و تعامل بخش‌های مختلف سازمان، حمایت مدیران شبکه و فعالیت مستمر و مداوم یک گروه جوان و در عین حال کارآزموده میسر می‌شود. برای پوشش مسابقات با بالاترین کیفیت و جلب حداکثری رضایت مخاطبان، پیش‌تولید ویژه برنامه جام ملت‌های ۲۰۲۰ را از فروردین سال ۱۴۰۰ آغاز کردیم.

*امسال انتخابات هم برگزار شد و صدا و سیما دوره شلوغی را گذراند. این موضوع در کار شما تاثیری نگذاشت؟

همان‌طور که مستحضر هستید، بهار امسال با انتخابات ریاست‌جمهوری و برگزاری مناظره تلویزیونی بین کاندیداهای محترم انتخابات تلاقی کرده بود. در نتیجه استودیوهای سازمان تقریبا از شروع سال در اختیار برنامه‌های انتخاباتی قرار گرفتند. در چنین شرایطی، طبیعی بود که استودیوی برنامه ما به خارج از سازمان منتقل شود. اولین چالش بزرگ تیم تولید برنامه در استودیوهای جدید، فراهم آوردن خطوط ماهواره‌ای برای ارتباط فرامرزی با چهره‌های بزرگ و شناخته‌شده دنیای فوتبال در قامت کارشناس بود. همچنین تعامل با خطوط برگشت سازمان پخش شبکه‌های ۳ و ورزش اهمیت بسیار بالایی داشت. خوشبختانه با حمایت‌های بی‌شائبه مدیران شبکه سه سیما و تلاش شبانه‌روزی همکاران‌مان در واحدهای مختلف سازمان، کوچک‌ترین خللی در جریان پوشش روزمره این رقابت مهم ورزشی به وجود نیامد.

*میزان استقبال از برنامه را چطور ارزیابی می‌کنید؟

خوشبختانه با عنایت خداوند متعال و تلاش شبانه‌روزی وصادقانه مجموعه همکارانمان در بخش های مختلف، میزان استقبال و رضایت از برنامه فراتر از حد انتظار بوده است. به گواه آمار این برنامه پربیننده‌ترین ویژه برنامه ورزشی در رسانه ملی بوده و بازتاب‌های وسیعی در شبکه‌های اجتماعی نیز داشته است.

*آیتم‌های زیادی در جریان ویژه برنامه یورو 2020 پخش شد. کمی درباره این موضوع بگویید.

ما در این برنامه، تنها به حضور کارشناسان درجه یک داخلی و خارجی بسنده نکردیم و تلاش کردیم تا بخش‌های مختلف و متنوعی را برای پخش در فواصل بین برگزاری بازی‌ها در نظر بگیریم. مرور ادوار مختلف جام و دیدارهای خاطره‌انگیز این رقابت‌ها در استودیوی مجزا همراه با مجریانی جوان و پرانگیزه و همچنین معرفی کامل هر ۲۴ تیم حاضر در رقابت‌ها از منظر سیاسی و اجتماعی بخشی از آیتم‌های این برنامه بودند. تیم نویسندگان برنامه از مدت‌ها قبل، پژوهش‌های جامعه‌شناسانه‌ای را با افراد صاحب‌نام در این حوزه‌ها برای نگارش بخش‌های مختلف انجام دادند.

*درباره سایر بخش‌های برنامه، کمی برای‌مان توضیح بدهید.

آیتم های سیاسی اجتماعی،پیش بینی،ادوار،تقابل ،معرفی ستاره ها ،انالیز فنی ، گرافیک های خاص هر تیم ، تکنولوژی نمایش گرافیکی AR،میز خبر،نوستالژی،ارتباطات تصویری وایتم های متنوع روز براساس اتفاقات خاص مسابقه و...

الحمدالله بخش‌های مختلف برنامه که مورد توجه مخاطبان قرار گرفته بطور مثال، "پیش‌بینی" مسابقات با حضور ستارگان دنیای هنر و ورزش با حضور مهمانان محترم این بخش می‌توانم به حمید مطهری، حامد کاویانپور، نیما شاهرخ‌شاهی، بهداد سلیمی، حسین ماهینی، علیرضا نیکبخت واحدی، رامین راستاد، پیروز قربانی و سیروس دین‌محمدی و...اشاره کنم.معرفی ستاره‌های هر تیم، نگاهی کامل به سابقه تقابل تیم‌ها در گذشته و همچنین بررسی بهترین بازیکنان در هر روز از برگزازی جام، ایده‌های محتوایی دیگری بودند که به مرحله اجرا رسیدند،. برای به روز بودن برنامه، بخش‌هایی مثل اخبار روزانه را با اجرای زنده مجریان جوان در کنداکتور قرار دادیم. همچنین برای اولین بار در یک ویژه برنامه ورزشی، آنالیز فنی مسابقات به صورت همزمان با نگاه تحلیلی و کارهای گرافیکی جذاب در استودیو انجام گرفت.

*در این برنامه از تکنولوژی‌های جدیدی هم استفاده شد که برای اولین بار اتفاق افتاد.

بله. همانطور که عرض کردم یکی از ویژه گی های این تورنمنت برای اولین بار استفاده از تکنولوژی گرافیکی جدیدی به نام AR است که یکی از به‌روزترین تکنولوژی‌های استفاده شده در برنامه‌های تلویزیونی دنیا به شمار می‌رود،  این تکنولوژی مدرن  به درک بهتر و روشن‌تر از آنالیز و آمار و اطلاعات مسابقات و بازیکنان منجر می‌شود؛ همچنین ما از این سیستم برای معرفی بهتر و زیباتر ورزشگاه‌ها و شهرهای میزبان مسابقات بهره بردیم که بصورت سه بعدی طراحی شد و توسط تیم واقعیت افزوده ویژه برنامه یورو ۲۰۲۰ بر روی آنتن رفت. در کشورهای حوزه خلیچ فارس، برای پیاده‌سازی این فناوری‌ها از متخصین خارجی استفاده می‌شود اما باید با افتخار بگویم که در این برنامه همه این فعالیت‌ها را جوانان متخصص و متبحر سازمان وخارج سازمان انجام داده‌اند.

*به نظر شما تفاوت این برنامه نسبت به برنامه‌هایی که برای تورنمنت‌های قبلی ساخته می‌شد چه بود؟

اگر در جریان مسابقات جام ملت‌ها رکوردهای زیادی رقم خوردند، در مسیر پخش این مسابقات در داخل کشور هم اتفاقات مثبت فراوانی برای اولین بار رخ دادند. برای نخستین بار برنامه‌ای مشترک میان شبکه سه و شبکه ورزش روی آنتن رفت تا کنداکتور شلوغ شبکه سه سیما در روزهای منتهی به انتخابات دچار آسیب نشود. علاوه بر کارشناسان داخلی برنامه که همگی ازچهره‌های ممتاز فوتبال و یا مربیان شاغل در لیگ برتر بودند،برای نخستین بار از یک چهره سرشناس در تاریخ فوتبال به عنوان ‌"کارشناس ثابت" در یک برنامه تلویزیونی داخلی استفاده شد. به جز گایزگا مندیتا که به صورت ثابت در دفتر رسانه ملی در لندن حضور داشت، نام‌های بزرگی مثل کلارنس سیدورف، اولی اشتیلیکه، خورخه آلارکون،   اسون گوران اریکسون و ... نیز به عنوان کارشناس در قاب تلویزیون ایران حاضر شدند و صحبت‌هایی کاملا فنی و اصولی به  زبان آوردند.

*در این دوره از مجریان و گزارشگران جوان هم استفاده کرده بود.

گروه ورزش شبکه ۳ و تیم تهیه این برنامه سعی کرده است در کنار گزارشگران با سابقه و نام آشنای این حوزه، از گزارشگران جوانی که از استعدادهای مسابقه آقای گزارشگر بوده و در این سال‌ها با گزارش مسابقات مختلف به کسب تجربه پرداخته‌اند نیز استفاده کند.در این بخش نیروهای جوان وتوانمندی برای اینده معرفی شدند.

*یکی از حواشی برنامه موضوع اشتباه در ترجمه‌ها بود که شدیدا حاشیه‌ساز شد.

در روزهای گذشته صحبت‌هایی پراکنده در مورد ترجمه مصاحبه‌های سریع بعد از مسابقات در فضای مجازی مطرح شد که با توجه به حجم گسترده ترجمه همزمان فلش اینترویو ها و ارتباطات تصویری با کارشناسان خارجی برنامه اینکه بخشی از مطالب به صورت مفهومی منتقل شود امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است. از یاد نبریم که از زمان شروع جام بیشتر از صد مسابقه به صورت لحظه‌ای روی آنتن برنامه رفته است.  حجم زیاد ی از ترجمه های قابل قبول بوده فقط در چند مورد از ترجمه های اخر مسابقه که مصاحبه شونده  غیراز زبان انگلیسی صحیت کرده بدلیل  ترجمه دوباره وتاخیر زمانی اشکالاتی وارد بوده که بلافاصله اصلاح شد. با این وجود ما به دلیل حساسیت بیشتر روزهای پایانی چند مترجم دیگر مثل مترجم سرمربی تیم ملی فوتبال که با اصطلاحات فوتبالی بیشتر اشنا هستند به گروه تولید برنامه اضافه شدند.

*صحبت‌ پایانی؟

در پایان از همه مدیران  محترم سازمان  و زحمات دائمی صدها نفرازهمکاران عزیزم در بخش‌های مختلف سازمان، تشکر وقدرانی می کنم افرادی که در این مسیر دشوار همراه ما بودند با عبور از موانع مختلف (با توجه به اینکه استودیو ما به خارج از سازمان منتقل شده بود، دریافت  خط اصلی مسابقات ،تصاویر دفترلندن  و استودیو پخش شبکه سه وورزش  ، ارتباطات تصویری با کارشناسان خارجی و همچنین پروژه ARو.....نیاز به امکانات و طراحی فنی خاصی وگسترده  داشت که با کمک اثرگذار تمام بخش‌های سازمان وبا فعالیت جهادی، توانستیم سطح پوشش رقابت‌های ورزشی را ارتقا بدهیم وبا استاندارد های روز دنیا این تورنمنت تولید وپخش گردد.

متفاوت از پشت صحنه یورو 2020

محمدحسین میثاقی که در کنار محمدرضا احمدی اجرای برنامه را بر عهده داشت دقایقی به سوالات خبرآنلاین در مورد ویژه برنامه یورو 2020 پاسخ داد:

*اول از همه باید بابت این یک ماه سخت و فشرده به شما خسته نباشید بگوییم. شما در فوتبال برتر برنامه هفتگی دارید و مدل کار با ویژه برنامه یورو که هر روز برنامه دارید و خیلی فشرده است فرق دارد.

آره خیلی فرق دارند. البته من تورنمنت خیلی کار کردم و اولین تورنمنتم جام جهانی 2010 بود که در شبکه جام کار کردیم. بعد یورو 2012، جام جهانی 2014، یورو 2016، جام جهانی 2018 و سابقه تورنمنت خیلی داشتیم. حالا یا در محل برگزاری مسابقات بودیم یا استودیو. کاملا متفاوت است و شما مثل تیم‌های ملی که اردو هستند کلا تو اردویی. ما هم یک ماه در اردو بودیم و روزهای آخر است. بچه‌ها خیلی خسته شدند و امیدوارم مردم خوششان آمده باشد.

*اینجا برخلاف فوتبال برتر که تکی اجرا می‌کنید، آقای احمدی را هم دارید. اجرای تکی بهتر است یا دونفره؟

اینجا چون پخش فوتبال و آیتم هم داریم تنوع کمی بهتر است و می‌توان با این فرم اجرا کرد و می‌توان بده بستان کرد. در فوتبال برتر اما فرق دارد و فرمش طوری است که باید از اول بنشینی، مصاحبه تلفنی کنی، چالش کنی، بعضا مهمان داری و کمی فرمش متفاوت است.

*کلا هم برعکس فوتبال داخلی که بحث و کل‌کل دارید و بعضا کنایه می‌زنند، در ویژه برنامه یورو برنامه خیلی آرام و بی‌حاشیه دنبال می‌شود و فضا آرام‌تر است!

بله، اینجا از این نظرها مشکلی نداریم و دردسرش کمتر است.

*در مورد مهمانان برنامه هم خیلی سعی کردید که تنوع داشته باشید. هم در مهمانان داخلی از چهره‌های جدیدی استفاده شد هم مهمانان خارجی استفاده شدند که نقطه عطف برنامه بود.

به نظرم نکته اصلی این دوره همین مهمانان خارجی بودند که هم برای اعتبار برنامه هم اعتبار شبکه و سازمان صا و سیما اتفاق بزرگی بود.

*فرایند انتخاب مهمان و حضورشان چگونه بود؟

ما یک تیم محتوا و اتاق فکر داریم و بررسی می‌کنیم برای فلان بازی چه کسی مناسب است. د این مدت به این چند گزینه رسیدیم و امیدوارم با این روند در جام جهانی اتفاقات بهتری رخ دهد.

*یک اتفاقی که این مدت در فضای مجازی رخ داده این بوده که خیلی انتقادات از بعضی از گزارشگران زیاد شده است. نظر شما چیست؟

به نظرم این اتفاق طبیعی است و انتقاد از گزارشگران در همه دنیا وجود دارد و حتی ممکن است بعضی‌ها از لحن و جملات یک گزارشگر هم خوششان نیاید. امسال ولی سعی شد به گزارشگران جدید بازی برسد تا حال و هوا کمی عوض شود و باید هم صبر کنیم و به صدا عادت کنیم.

*یورو 2020 را چطور دیدید؟

فوق‌العاده بود و انتظارش را نداشتم. از یک جایی به بعد آتشفشان شد و از تصور من پرهیجان‌تر بود.

*طرفدار کدام تیم هستید؟

من انقدر آرژانتین را دوست دارم که حتی در یورو هم دلم می‌خواهد آن‌ها قهرمان شوند. در این یورو اسپانیا را خیلی دوست داشتم و مقابل ایتالیا به نظرم فوق‌العاده بودند. در کل ولی جذاب‌ترین تیم تورنمنت به نظرم ایتالیاست.

*قهرمان کدام تیم است؟

قاعدتا ایتالیا باید باشد ولی جو ومبلی در فینال جلوی انگلیس شاید کار را سخت کند.

متفاوت از پشت صحنه یورو 2020

پس از میثاقی نوبت به محمدرضا احمدی دیگر مجری برنامه رسید تا پاسخگوی سوالات خبرآنلاین باشد. او که در کنار اجرا به گزارش بازی‌ها هم مشغول بود می‌گوید هنوز هم عاشق گزارش کردن است و آن را با چیزی عوض نمی‌کند!

*کمی درباره این یک ماه سخت و سنگین برگزاری یورو 2020 بگویید.

خب من قبلا هم در دوره‌های قبلی جام ملت‌های اروپا حضور داشتم و می‌دانستم که کار سنگین و فشرده‌ای خواهد بود و به لطف اعتماد مدیران سازمان و شبکه سه تجربه دوره‌های قبلی را داشتم از این سختی باخبر بودم و می‌دانستم شاید کار برای عوامل کمی فرسایشی شود. خدا را شکر تیم خوبی داریم و همه چیز خوب بود و تلاش کردیم بازی‌ها، حواشی و اخبار را پوشش دهیم و فکر کنم مردم هم راضی بودند. به خصوص بخش جدیدی که برای اولین بار انجام شد و از طریق اسکایپ با چهره‌های شاخص فوتبالی ارتباط بگیریم. فکر کنم این قسمت برای مردم جذاب بود و هر شب منتظر این بودند که ما یک اتفاق جدید و فرد جدید داشته باشیم و امیدوارم از کار ما راضی باشند.

*شما همزمان کار گزارشگری و اجرا را انجام می‌دهید. کمی درباره تفاوت آن‌ها بگویید و این‌که کدام یک کلا برای شما جذاب‌تر است؟

خب هر کدام شرایط و حال و هوای خودش را دارد ولی من کلا کار گزارش را خیلی دوست دارم. در گزارش شما لحظه به لحظه با مخاطب در ارتباط هستی و با بازیکنان اتفاقات را تجربه می‌کنی و باید منتظر اتفاقات قابل پیش‌بینی هم باشی. گزارش خیلی کار جذابی است و برای من با اجرا قابل مقایسه نیست و گزارش همیشه برای من جذاب‌تر است. اجرا هم سبک خاص خودش را دارد و مردم بیشتر با شما ارتباط برقرار می‌کنند.

*این دوره از یورو هم خیلی خاص بود و اتفاقات زیادی را در دل خودش داشت.

کلا تورنمنت خوبی بود و این‌که برای اولین بار در 11 شهر از کشورهای مختلف برگزار شد خودش جذاب بود. از روزهای اول و داستان کریستین اریکسن، عملکرد ضعیف فرانسه به عنوان مدعی اول قهرمانی، رسیدن رونالدو به رکورد علی دایی خیلی جالب بود و خیلی رکوردها در این تورنتن شکسته شد که برای مردم جذاب بود. البته برای من مهم‌ترین اتفاق این است که ایتالیا بتواند قهرمان شود.

*فکر می‌کنید این اتفاق در بازی فینال رخ دهد؟

آره به نظرم چون من فکر نمی‌کنم انگلیس از اسپانیا و بلژیک قوی‌تر باشد.

*اسپانیا که همه را سورپرایز کرد!

آره واقعا. اسپانیا شروع بد و پایان خوبی در این جام داشت. لوییز انریکه نشان داد بازی‌خوانی قوی دارد و ایتالیا را خیلی خوب تحلیل کرده بود.

متفاوت از پشت صحنه یورو 2020

یکی دیگر از اتفاقات ویژه برنامه یورو 2020 استفاده از تیم جوان برای تولید بخش‌های مختلف برنامه و حضور این نفرات در برنامه بود که فرصتی طلایی برای آن‌ها به حساب می‌آید. نفراتی چون بهنام مهدی‌زاده، محمدرضا حکیمی، عرفان کرمی، احسان خراسانی و محسن اخوان‌فر در بخش‌های مختلف برنامه حضور داشتند و درباره اخبار، آمار و اطلاعات یورو 2020 صحبت می‌کردند. احسان خراسانی، جوان‌ترین عضو تیم تهیه برنامه که در بخش اخبار حضور فعالی داشت. او در گفت و گویی کوتاه با خبرآنلاین گفت: اول از همه از شما تشکر می‌کنم که امشب به پشت صحنه برنامه ما آمدید. یک ماه فوق‌العاده و بی‌نظیر را در یک تیم جوان که همه باهم رفیق بودیم گذراندیم و من قطعا دلم برای این یک ماه تنگ خواهد شد.

او درباره حضور خودش به عنوان جوان‌ترین عضو تیم ویژه برنامه یورو 2020 و گزارشگران برنامه گفت: برای من به جز حس غرور و افتخار چیزی ندارد و بابت آن از مسئولان سازمان و شبکه، تهیه‌کننده و اقایان میثاقی و احمدی تشکر می‌کنم که مثل برادر کنار من و سایر بچه‌ها حضور داشتند و خیلی چیزها از آن‌ها یاد گرفتیم. این مدت سعی کردیم چیزی که به آن علاقه داشتیم را بهترین شکل نشان دهیم.

خراسانی درباره بخش اخبار و سوژه‌های مسابقات که تهیه و اجرای آن بر عهده او و محسن اخوان‌فر بود اظهار داشت: من از جام جهانی 2010 ویژه برنامه‌های تلویزیون را تماشا می‌کردم و بخش اخبار همیشه برای من جذاب بود  و آرزویم بود روزی خودم آن را انجام دهم. امسال اتفاق بزرگی در زندگی من افتاد و ممنونم که به من اعتماد شد. ضمن اینکه من این کار را در کنار یک همکار خوب و رفیق صمیمی یعنی محسن اخوان‌فر عزیز انجام می‌دادمو هر روز از صبح در ارتباط بودیم که کدام خبرها را پخش کنیم و سعی‌مان این بود که سوژه‌هایی را انتخاب کنیم که خاص باشد و مردم کمتردیده باشندو مرور روزنامه‌ها هم جزو برنامه‌های اصلی ما بود. امیدوارم مردم هم از کار ما لذت برده باشند.

متفاوت از پشت صحنه یورو 2020

258 251

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1533944

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =