۱۳۰ نفر
۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۰
زمان بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید

ایسنا نوشت: معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش وپرورش گفت: تصمیم بر این است که با هماهنگی وزارت بهداشت از اول مهر طبق روال معمول بازگشایی را داشته باشیم. البته ما تابع ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم و امیدواریم که برنامه واکسیناسیون و شرایط به گونه ای پیش برود که بتوانیم حداقل در دوره ابتدایی قسمتی از آموزش را به صورت حضوری داشته باشیم اما در هر حال اگر هم شرایط مهیا نشود ما آمادگی آن را داریم که در بستر فضای مجازی سال تحصیلی را آغاز کنیم.

رضوان حکیم زاده با حضور در پخش زنده «صبح به خیر ایران» شبکه یک سیما، اظهار کرد: در سال گذشته علی رغم دشواری های موجود ،تلاش کردیم که هم جریان آموزش تداوم داشته باشد و هم سلامتی دانش آموزان تامین شود و خوشبختانه چنین شد و با مشکل خاصی مواجه نشدیم.

 وی افزود: صداو سیما به بهترین شکل ایفای نقش کرده و در کوتاه ترین زمان با راه اندازی «مدرسه تلویزیونی» و استفاده از همکاران مجرب ما در آموزش و پرورش توانست آموزشهایی باکیفیتی بالارا ارائه کند. شبکه شاد و فضای مجازی هم مسیر دیگری بود که طی شد و از این طریق آموزش های برخط و محتواهای تولید شده زیادی در اختیار دانش آموزان و اولیا قرار گرفت. همچنین معلمان عزیز در مناطق روستایی و عشایری سعی کردند کلاس ها را به شکل حضوری برگزار کنند و در نهایت سال تحصیلی را با موفقیت به پایان رساندیم.

نحوه ثبت نام دانش آموزان در مقاطع مختلف

وی ادامه داد: در خصوص ثبت نام، تأکید بر این بود که هیچ تاخیری در روند معمول امور، نداشته باشیم. بنابراین ۲۲اردیبهشت بخشنامه ثبت نام به مدارس ارسال شد و ثبت نام برای تمام پایه ها به استثنای اول ابتدایی، به صورت مجازی صورت می پذیرد و از آنجا که کلاس اولی ها باید در برنامه سنجش و غربالگری شرکت کنند، ثبت نام آنها به صورت حضوری انجام می شود که با کمک سازمان آموزش و پرورش کودکان استثنایی با افزایش تعداد پایگاه های سنجش سعی در تسریع و تسهیل این فرآیند شده است.

اقدام آموزش و پرورش در مقابله با افت تحصیلی دانش آموزان در شرایط شیوع کرونا

معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: کودکان در دوره ابتدایی به دلیل شرایط سنی که دارند نمی توانند از طریق گوشی همراه یادگیری مؤثر داشته باشند، خصوصا آنها که امکان برخورداری از حمایت خانواده را در زمینه یادگیری ندارند، بنابراین ما یک برنامه جبرانی را برای تابستان در نظر گرفتیم که همه دانش آموزان دوره اول ابتدایی که در درس های فارسی و ریاضی «نیازمند تلاش» و «قابل قبول» هستند شناسایی شده و ۱۴جلسه جبرانی برای آنها برگزار خواهد شد. در دوره دوم ابتدایی نیز برای دروس ریاضی، علوم و فارسی کلیه دانش آموزانی که «نیازمند تلاش» و «قابل قبول» هستند مشمول این برنامه جبرانی می‌شوند.

هدف از کلاس های جبرانی، اهمیت یادگیری مهارت های پایه دانش آموزان ابتدایی است تا در فرصت تعطیلات تابستان شرایطی فراهم شود که این دانش آموزان در سال تحصیلی جدید ضعف پایه نداشته باشند. البته گزارش هایی که سازمان یونسکو و سازمان بهداشت جهانی منتشر کرده است نشان می دهد در اکثر کشورهایی که درگیر ویروس کرونا بوده اند نگرانی های جدی از میزان یادگیری دانش آموزان خصوصا دوره ابتدایی و در مناطق کمتر برخوردار وجود دارد.

وی تصریح کرد: آموزش و پرورش با بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان تفاهم نامه ای را امضا کرده است که از ظرفیت دانشجو معلمان داوطلب برای کمک به جبران ضعف یادگیری در دانش آموزان دوره ابتدایی استفاده کنیم.

افزایش آمار بازماندگان از تحصیل 

حکیم زاده ادامه داد: طبق آمار رسمی که از تطبیق اطلاعات اسمی متولدین هر سال با تعداد دانش آموزان ثبت نام شده در سامانه های رسمی آموزش و پرورش استخراج شده است، تعداد ۲۱۰هزار بازمانده از تحصیل داریم که در مقایسه با سال قبل که ۱۴۲هزار نفر بوده، رشد داشته است. عمده این مابه التفاوت مربوط به کلاس اولی هایی است که امسال والدین آن ها ترجیح دادند کودکشان را یک سال دیرتر به مدرسه بفرستند که این اقدام مورد تائید نیست چرا که این حق کودکان است و ما نمی توانیم جای آن ها تصمیم بگیریم و آن ها را از حضور به موقع در مدرسه محروم کنیم و امیدواریم که امسال چنین اتفاقی نیفتد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، حکیم زاده افزود: با برنامه های مشخصی توانستیم تعدادی از این بازمانده ها را پیدا کنیم و تا جایی که ممکن است آن ها را به جریان آموزش بازگردانیم.

اولی‌هایی که پیش دبستانی را نگذرانده‌اند

وی با بیان اینکه علیرغم شرایط سخت شیوع ویروس کرونا خوشبختانه توانستیم با برنامه آموزش مجازی رایگان و برنامه تلویزیونی که بسیار هم مورد توجه اولیا قرار گرفت، حدود یک میلیون و ۶۰ هزار نو آموز را تحت پوشش قرار دهیم که این آمار نسبت به سال قبل ۱۰هزار نفر رشد داشته است افزود: برای تابستان دو برنامه در نظر گرفتیم که یک برنامه مربوط به تداوم یادگیری کودکانی است که دیرتر به برنامه های آموزشی پیوستند و دیگری برای نوآموزانی است که به هر دلیل نتوانستند از کلاس ها استفاده کنند.خوشبختانه با هدف گذاری که با همکاری سازمان آموزش و پرورش کودکان استثنایی داشتیم، قرار شد در سال جدید ۶۰۰ هزار نفر از این افراد هم تحت پوشش برنامه سنجش اولیه یا غربالگری قرار گیرند که در صورت نیاز بتوانیم مداخلات به هنگام داشته باشیم.

حکیم زاده تأکید کرد: از ۲۰تیرماه ثبت نام پیش دبستانی در سامانه «پادا» شروع شده است که به دلیل اهمیتی که دوره پیش دبستانی دارد و نقش تعیین کننده ای که در موفقیت های بعدی دارد از خانواده ها خواهشمندیم از این فرصت به نفع کودکان استفاده کنند.

زمان بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید

معاون آموزش ابتدایی گفت:  تصمیم بر این است که با هماهنگی وزارت بهداشت از اول مهر طبق روال معمول بازگشایی را داشته باشیم. البته ما تابع ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم و امیدواریم که برنامه واکسیناسیون و شرایط به گونه ای پیش برود که بتوانیم حداقل در دوره ابتدایی قسمتی از آموزش را به صورت حضوری داشته باشیم. اما در هر حال اگر هم شرایط مهیا نشود ما آمادگی آن را داریم که در بستر فضای مجازی سال تحصیلی را آغاز کنیم.

تأثیر کرونا در محتوا و فرم برنامه های آموزشی

وی افزود: کرونا با همه دشواری هایی که داشت فرصت هایی را برای آموزش ایجاد کرد. معلمان توانمندی های خوبی در عرصه استفاده از فناوری به دست آوردند و یاد گرفتند که چطور می توانند از بستر فناوری برای ایجاد شبکه های ارتباطی گسترده و منظم استفاده کرده و منابع یادگیری متعددی را از طریق فضای مجازی در اختیار همه دانش آموزان، خانواده ها و معلمان قرار دهند.

حکیم زاده ادامه داد: قطعا برنامه این است که به دوران گذشته برنگردیم و در عین حال که بیشتر از قبل به ارزش های آموزش حضوری واقف شدیم اما یاد گرفتیم که چطور می توانیم از بستر فناوری برای غنی تر کردن منابع یادگیری استفاده کنیم.

شهریه در مدارس دولتی

معاون آموزش ابتدایی گفت:  هرگونه کمک در مدارس دولتی پس از آغاز سال تحصیلی و به شکل داوطلبانه خواهد بود و هیچگونه اجباری وجود ندارد و خانواده ها می توانند شکایات خود را از طریق سامانه مرکز ارزیابی عملکرد و ستاد های ثبت نام در کلیه مناطق با مسئولین در میان بگذارند تا در اسرع وقت رسیدگی های لازم صورت گیرد.

۲۳۵۲۳۷

کد خبر 1535098

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 23
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • شیزخان تاجی IR ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
  0 0
  کشورماهنوزعقب افتاده ترین کشوردنیاست
 • رضا IR ۱۴:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
  0 0
  شماها درست نمیشید ؟ تا کرونا هست مدرسه حضوری تحریم است ؟ میفهمید ؟ میفهمید ؟ میفهمید؟!!!
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
  0 0
  اگر رتبه بندی انجام نشود حضور دانش آموزان بدون معلم را شاهد خواهید بود.
 • فنافنا IR ۱۵:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
  0 0
  والا خودتون گول نزنید مسولای آموزش و پروش. آنلاین گندترین روش آموزش که تا به حال دیدیم.فقط مسخره بازییست.
 • ناشناس IR ۱۷:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
  0 0
  اول رتبه بندی .
 • US ۱۹:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
  0 0
  ۱۳
 • ایلا IR ۲۰:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
  0 0
  به عنوان یک دانش آموز،واقعا منتظریم مدرسه هابازبشه،این شرایط مجازی برای ماواقعا دیگه خوب نیست!
 • IR ۲۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
  0 0
  خدمت مسئولین کشور و وزارت بهداشت البته بر هیچ کس پوشیده نیست که جان آدمی برای همه عزیز است حال برای روش اجرای واکسیناسیون کرونا آیا قشر جوان و جوانترها برای اقتصاد و کارایی یک جامعه مهمتر است یا افراد بازنشسته و سالخورده زدن واکسن برای کودکان نوجوانان و جوانان واجب تر است چرا کار ها را برعکس شروع کرده اید یا میبایست همگان را بدون محدودیت واکسن میزدین نه ابتدا افراد مسن درحالی که این جوانتر ها هستن که جور دیگران را می کشن
 • امین IR ۰۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
  0 0
  ما که بچه هامون ازسرراه نیاوردیم که بفرستیم مدرسه نمیدانیم که پدرمادر بقیه دانش آموزان کجامیرن آیاکرونا دارن ندارن من که ریکس نمی کنم بچه ام بفرستم مدرسه اگر آنلاینی بود بهتر نبود نمی فرستم
 • پویان IR ۰۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
  0 0
  پدرمون صلواتی شد من پسرم امسال مثلا قرار برهکلاس هفتم در صورتی که یه دو دوتا چهارتای ساده رو بلد نیست این چه بستر مجازی ک میگین در ضمن امسالی مث پسر من که حتی تو جدول ضرب ساده موندن و نباید قبول کنید بهشون مردودی بدین این که نمیشه
 • IR ۰۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
  0 0
  ایشالا که کلا کرونا از بین میره و مدرسه ها باز میشه
 • IR ۰۶:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
  0 0
  بازم باز نمیشه
 • عبدلی IR ۰۹:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
  0 0
  من دیدم که نوشته یود در فضای مجازی مشکلی نداشتیم،چرا دروغ میگید ،من سه فرزند دارم که مجبور بودند با یک گوشی کار کنند اون هم یک گوشی از رده خارج،بچه هام در ابتدایی ،راهنمایی و دبیرستانند ،پسرم تا پنج ماه خبر نداشت که در واتساپ درس میدن ،بخدا اونقدر حرص خوردم که تو این پنجاه سال عمرم نخورده بودم....
 • حمید IR ۱۴:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
  0 0
  دقیقا پارسال هم همین اتفاق افتاد تا کرونا بالا گرفت در مدارس را باز کردن حالا هم دوباره تو این شرایط کسی بچه اش را به مدرسه نمی فرسد بی سواد بمونند بهتر از اینکه جانشون از دست بدهند حالا گیرم که رفتن مدرسه رسیدن به رتبه های بالا تر مدرکی که باهاش نمیشه یه نون بربری خرید و اعتبار نداره چرا باید بخاطر جونشونو از دست بدهند
 • سیما IR ۱۵:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
  0 0
  اصلا آموزش مجازی خوب نبود.... الان بازده آن را داریم می‌بینیم.....
 • بهروز IR ۰۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
  0 0
  چ اجباریه ک برن مدرسه خونه درساشون پیش میبرن بچه هایی ک بیماری زمینه ای دارن سخته با این وضعیت بیرون باشن
 • ...... IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
  0 0
  شماها که مشکلی نداشتینید نه میفهمید قطعی انترنت یعنی چی نه میفهمید که بچه های مشکل مالی دارند از علم دور میمونند نه میفهمید که دانش بچه ها دروغین هس آخر تا کی میخوایند سرهمه شیرع بمالیند
 • ناشناس IR ۱۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
  0 0
  آها مردم بشتابید، وقت کم است مدارس غیر انتفاعی پول نیاز دارند.
 • امیررضا IR ۱۶:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
  0 0
  مارو آدم سحاب نمیکنن که
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  0 0
  معلم ها واکسن بزنند، پس تکلیف بچه های بی گناه چیه؟ اونا بدون واکسن برن سرکلاس؟؟
 • الهام IR ۲۳:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  0 0
  سلام عزیزانم مجازی خیلی خوبه تورو خدا من کرونا گرفتم مردم زنده شدم تورو خدا فقط مجازی باشه تا کرونا تموم بشه ۴
 • IR ۰۹:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  0 0
  باسلام فرزندم کلاس ششمی است تکلیفمون چیه ؟ آخرش آنلاین یا حضوری ؟
 • بلع IR ۱۱:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  0 0
  مدرسه کیلو چنده حالا ما که رفتیم خوندیم و دانشگاه رفتیم چی کار کردیم که اینا قرار بکنند