۲ نفر
۲۴ تیر ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۰
رایزنی لودریان و بلینکن درباره ایران

ایرنا نوشت: وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه که در واشنگتن به سر می برد با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا دیدار و طرفین درباره موضوعات مختلف از جمله ایران، لبنان، چین، روسیه بحث و گفتگو کردند.

وزارت خارجه آمریکا روز پنج شنبه به وقت محلی با اعلام این خبر افزود طرفین در این دیدار که شب گذشته انجام شد، درباره تشکیل دولت متعهد و قادر به اجرای اصلاحات برای مدیریت بحران اقتصادی در لبنان با یکدیگر گفتگو کردند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین گفتگوی طرفین در مورد لزوم تلاش های مشترک ایالات متحده و اروپا برای مقابله با "تجاوزات روسیه" و رسیدگی به موارد "نقض حقوق بشر در جمهوری خلق چین" را از دیگر محورهای مطرح در این دیدار بیان کرد.

 بر اساس این گزارش، وزیران خارجه آمریکا و فرانسه همچنین درباره تلاش ها برای بازگشت به اجرای برجام نیز با یکدیگر بحث و گفت و گرده اند.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد بلینکن و لودریان همچنین درباره بحران اقلیمی و همکاری دو جانبه در زمینه انرژی پاک، همکاری های فرهنگی به منظور تقویت روابط و ارزش های مشترک دو کشور و همکاری در عرصه فضا با یکدیگر مذاکره کرده اند.

کاخ سفید سه شنبه شب نیز اعلام کرد که جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا با ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه در مورد چین، روسیه، ایران و لبنان گفت و گو کرد.

امیلی هورن سخنگوی مشاور امنیت ملی آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد دو طرف از نتایج اجلاس سران ایالات متحده و اتحادیه اروپا و اجلاس ناتو در ماه ژوئن (خرداد) استقبال کردند و متعهد شدند که برای اطمینان از سازگاری اتحاد با تهدیدهای مختلف امنیتی با یکدیگر همکاری کنند. 

در ماه گذشته نشست سران ناتو (پیمان آتلانتیک شمالی) با شرکت جو بایدن رییس‌جمهوری آمریکا و دیگر رهبران عضو این سازمان در بروکسل برگزار شد که  نخستین نشست رو در روی رهبران ۳۰ کشور عضو ناتو پس از شروع همه‌گیری کرونا بود.

311311

کد خبر 1535544

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =