۶۹۱ گواهینامه ایمنی آسانسور صادر شده است

مدیرکل استاندارد ‌استان البرز با تأکید بر اینکه مدیران دستگاه‌های اجرایی، مالکان و مدیران مجتمع‌های مسکونی و تجاری، به طور قانونی موظف به ایمن‌سازی و استاندارد نمودن آسانسورهای مجموعه‌های متبوع خود هستند، گفت: تا پایان ۴ ماهه اول امسال تعداد ۹۰۶ ثبت نام در سامانه مدیریت بازرسی آسانسور انجام و همچنین ۶۹۱ گواهینامه ایمنی عملکرد آسانسور در استان صادر شده است.

به گزارش خبرآنلاین از البرز؛ دبیر شورای استاندارد استان گفت: مطابق نود و هفتمین اجلاس شورای عالی استاندارد در سال ۱۳۷۸ اجرای استاندارد تأمین، نصب و بازدیدهای دوره‌ای آسانسورهای کششی برقی اجباری اعلام شده و تمام آسانسورهای منصوبه از سال ۸۲ نیز مشمول مقررات استاندارد اجباری بوده و صدور پایان کار ساختمان‌ها در شهرداری منوط به دریافت گواهینامه ایمنی آسانسور هستند.

 شکرالهی تصریح کرد: جهت درخواست بازرسی فنی از آسانسور نصب شده تنها باید از طریق ثبت نام در سامانه ملی مدیریت بازرسی آسانسور به نشانی lift.isiri.gov.ir  اقدام نمود و صدور هرنوع گواهینامه خارج از روال الکترونیکی سازمان مورد تایید نیست.

وی متذکر شد: مالکان، کارفرمایان و فعالان صنعت ساختمان پیش از عقد قرارداد تأمین و نصب آسانسور، می‌بایست از دارا بودن مجوز رسمی و قانونی فعالیت شرکت‌های عرضه کننده آسانسور اطمینان حاصل کنند.

شکرالهی با بیان اینکه مطابق قانون کسانی که به تولید کالاها و ارائه خدمات مشمول مقررات استاندارد اجباری، بدون دریافت پروانه کاربرد علامت استاندارد ایران و یا تأییدیه آن، اقدام کنند به حبس تعزیری درجه شش یا جزای نقدی درجه سه و یا هر دو مجازات محکوم می‌شوند، خاطرنشان کرد: اگر حادثه‌ای همراه با ایجاد جرح برای مسافران آسانسور به وقوع بپیوندد، کلیه مسئولیت‌های حقوقی و کیفری آن بر عهده مدیر یا مالک ساختمان است.
مدیرکل استاندارد البرز اظهار کرد: گواهینامه‌های ایمنی عملکرد آسانسور دارای اعتبار یک‌ساله بوده و پس از آن جهت تمدید گواهینامه استاندارد نیاز به بازرسی مجدد توسط شرکت‌های بازرسی تایید صلاحیت شده و همچنین اخذ قراردادهای سرویس‌ و نگهداری ماهیانه از شرکت‌های دارای مجوز از سازمان صمت است.

شکرالهی تصریح کرد: مالکان و مدیران ساختمان‌های دارای آسانسور باید آسانسورهای در حال بهره‌برداری را مرتبا تحت سرویس و نگهداری مستمر قرار داده و به منظور ثبت درخواست بازرسی ادواری و دریافت گواهینامه بازرسی به سامانه مدیریت بازرسی آسانسور (به نشانی ذکر شده)  مراجعه فرمایند.
شکرالهی در انتها گفت: سامانه پیامکی به شماره ۱۰۰۰۱۵۱۷جهت تأیید اصالت گواهینامه آسانسور بوده و شهروندان می توانند با ارسال پیامک حاوی شناسه ۱۰ رقمی ملی آسانسور که نصب آن داخل کابین آسانسور اجباری است، اطلاعات مربوطه مبنی بر  اعتبار و تاریخ گواهینامه آسانسور و یا عدم اعتبار آن را از سامانه دریافت نمایند.

46

کد خبر 1536629

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =