چرا روحانی می‌گوید مجلس اجازه نداد تحریم‌ها را برداریم؟

دولتمردان ایرانی می گویند توافق در وین در اسفندماه بسیار نزدیک بود. اما مخالفت های داخلی مانع از آن شد که تحریم ها برداشته و مسائل حل و فصل شوند.

مهسا مژدهی: مذاکرات وین فعلا متوقف شده است و چشم ها به آمدن دولت سیزدهم دوخته شده تا آن را از سر بگیرد. اما حالا برخی از چهره های دولت به بیان زوایای پنهان ماه ها مذاکره پرداخته اند.

به تازگی علی ربیعی گفته بود که کمیته‌ای در شورای عالی امنیت ملی کشور، پیش‌نویس توافق احیای برجام را با قانون "اقدام راهبردی" که مصوبه مجلس شورای اسلامی است "ناسازگار" تشخیص داد و به این ترتیب مذکرات مربوط به رفع تحریم آمریکا و اعمال محدودیت دوباره بر برنامه اتمی ایران، به تشکیل دولت ابراهیم رئیسی موکول شد. این حرف ربیعی از سوی شورای عالی امنیت ملی یک روز بعد، رد شد و آنها زیر بار ماجرا نرفتند و گفتند که توافقی در میان نبوده.

کیوان خسروی، سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران،گفت اساسا چنین توافقی "دور از دسترس" بوده و "بدیهی است صحبت از انطباق یا عدم انطباق چیزی که واقعیت خارجی ندارد نمی‌تواند موضوعیت داشته باشد". خسروی توضیح داد که "مذاکرات وین به دلیل مواضع قلدرمآبانه طرف آمریکایی و بعضا طرف‌های اروپایی در مورد آنها به نتیجه نرسیده و از توافق دور بوده است". 

اما ماجرا از چه قرار است؟

دوازدهم اذرماه ۱۳۹۹، مجلس شورای اسلامی بعد از کلنجارهای بسیار دست به تصویب طرحی زد که بر اساس آن دولت ایران ملزم به از سرگیری غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم، افزایش ذخایره اورانیوم غنی شده، کاهش سطح بازرسی های آژانس و توقف اجرای پروتکل الحاقی در صورت رفع نشدن تحریم های آمریکا بود. این طرح در حالی مطرح و تصویب شد که ایران پیش از آن اقدام به کم کردن تعهداتش در قبال خروج ایالات متحده و  بی عملی غربی ها کرده بود. با این حال به عقیده مجلس جدید ایران این طرح ها برای حل بحران کافی نبوده است.

شاید اولین کسی که نسبت به پیامدهای این طرح هشدار داد محمود واعظی بود. او دو روز بعد از تصویب گفت که مجلس برای پیروزی در انتخابات ۱۴۰۰ در مسیر دولت "سنگ‌اندازی می‌کنند" و قانونی تصویب کرده‌اند که "مانع رفع تحریم می‌شود".

حسن روحانی هم در هفته های اخیر بارها به این موضوع پرداخت که مصوبه مجلس مانع شده تا مذاکره کنندگان بتوانند توافقی که در وین حاصل شده بود را به سر انجام برسانند. 

روحانی، پنج‌شنبه ۳۱ تیر، در جلسه هیات دولت علت شکست مذاکرات اتمی وین و عدم لغو تحریم‌ها را قانون اقدام راهبردی مجلس دانست و گفت:«اگر قانون مجلس جلوی ما را نگرفته بود، تحریم‌ها را پیش از فروردین برداشته بودیم.»

اما روز بیست و سه تیرماه رییس جمهور ماجرا را کمی بیشتر باز کرده و توضیح داده بود که چرا توافقی که می توانست ماه ها پیش به انجام برسد، بی نتیجه ماند و اوضاع پیچیده تر شد. او درباره اصل ۶۰ قانون اساسی گفت: اگر اصل ۶۰ قانون اساسی مورد احترام بود و در اوایل آذر لطمه نمی خورد و اگر ۱۱ آذر را نداشتیم در اسفند ماه تحریم مردم برداشته شده بود. در صورت عمل به این اصل، امروز مردم می دیدند چه شرایطی بر کشور حاکم بود و فروردین و اردیبهشت و خرداد و تیر دیگری را می دیدیم.اصل ۶۰ قانون اساسی مصرح می دارد که اعمال قوه مجریه جز در اموری که در این قانون مستقیماً بر عهده رهبری گذارده شده، از طریق رییس جمهور و وزراء است. اما مصوبه اذر ماه به گفته رییس جمهور خط بطلانی بر این اصل کشیده است.

مصوبه مجلس به دنبال چیست؟

مجلس شورای اسلامی می گوید که با هدف بازگرداندن ایالات متحده به برجام دست به ایجاد یک مصوبه زده است. اما توقعی که این مصوبه از برداشته شدن تحریم ها دارد، فرای گفتگوهای برجامی است. بر اساس آنچه ایران و ۵+۱ در سال ۲۰۱۵ به آن دست پیدا کرده بودند، بخش مهمی از تحریم های تهران برداشته شد. اما کماکان تحریم هایی که مرتبط با مسائل منطقه ای و حقوق بشری بود و قدمت طولانی تری از مسائل هسته ای داشت پا بر جا ماند. توافق هسته ای هم تنها بر روی مواردی که مرتبط با انرژی هسته ای بر ایران اعمال شده بود، شکل گرفت. با این حال مجلس پا را از این هم فراتر گذاشت و در حالی که ایران اعلام می کرد که خواهان بازگشت غرب به اصل برجام است، مطالبات خود را فراتر برد و خواست تا همه تحریم های کشورمان چه هسته ای و چه غیر هسته ای برداشته شود.

این در حالی بود که در ماه های گذشته مذاکره کنندگان کشورمان به دنبال بازگرداندن وضعیت به پیش از خروج ترامپ از توافق هسته ای بودند. دولتمردان ایرانی می گویند حتی پیش نویس اولیه ای هم ایحاد شد که طبق آن قرار بر رفع تحریم ها بوده است. برخی کارشناسان می گویند ایالات متحده با برداشتن تحریم های مرتبط با خرید و فروش انرژی که در ماه های اخیر رخ داد، میل خود را برای بازگشت به برجام و رسیدن به توافقی با ایران نشان داد. اما به گفته مقامات دولتی شورای عالی امنیت ملی به دلیل عدم پوشش دهی این تحریم ها با خواست مجلس نشینان، از پذیرشش سر باز شد و حالا تیم دیپلماسی دولت که بر مسائل مرتبط با توافق هسته ای آشنایی کامل داشت هم دیگر فرصتی ندارد.

مصوبه مجلس اختیارات را به نوعی از دست دولت خارج کرده و حتی دولت سیزدهم هم اگر بخواهد مذاکره در وین را ادامه دهد، نخواهد توانست به توافقی با کشورهای دیگر دست بیابد. چون همانطور که بسیاری از ناظران معتقدند انتظار برداشته شدن یکباره همه تحریم های بین المللی علیه ایران با منطق روابط بین الملل جور نیست و حتی تهران اجازه گفتگو در زمینه دیگری به غیر از مسائل هسته ای را هم ندارد. از سوی دیگر پذیرش گفتگو با دیگر کشورها به معنای پذیرش قواعد نوشه و نانوشته روابط و حقوق بین الملل است که در آن قراردادها ضمانت اجرایی قانونی ندارند. به همین دلیل است که قراردادهای بین المللی معمولا به اهداف اقتصادی گره می خورند تا شکستن قول و قرارها مشکل باشد. اما این چیزی نیست که مجلس شورای اسلامی بخواهد زیر بار آن برود.

>>> این مطالب را هم بخوانید:
آیا نامه ظریف برای احیای برجام در دولت‌سیزدهم ناامیدکننده بود؟
توافق در وین و سد مجلس در برابر لغو تحریم‌ها
آیا واشنگتن تبادل زندانیان را به برجام گره زده است؟

۳۱۲ ۳۱۰

کد خبر 1537703

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 27
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • NL ۱۶:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۱
  18 15
  روحانی درست می گوید
  • IR ۱۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
   0 0
   اگه مجلس میذاشت تا عید تحریم‌ها رفع شده بود! خخخخخ راست‌ترین دروغِ راست! این هشت سال همه‌اش همینطوری گذشت!
  • IR ۱۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
   0 0
   8 سال فرصت داشت ، بعد حالا یک مجلس 1 ساله نذاشته کار کنه !!!
 • IR ۱۶:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۱
  11 7
  من نبودم دستم بود تقصیر آستینم بود آستین برای کتم بود کتم برای خودم بود.خودم برای خدایم فکر نکن گدایم.
  • ناشناس IR ۱۹:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
   7 1
   روحانی درست میگه من با شما موافقم . حتی یک دانش آموز ۱۱ ساله هم میدونه . بچه من که امسال وارد سال ششم ابتدایی میشه وقتی میبینه به روحانی میگن دروغگو در جواب این افراد میگه، اینها حداقل کتاب مطالعات پنجم ما رو هم نخوندن بدونن که روحانی و یا ریس جمهور های قبلی نمی تونن بی اجازه کاری کنن . به افرادی که فکر میکنن همه کاره روحانی هست ، لطفا کمی در مورد اختیارات ریس جمهور رجوع کنید به کتاب سال پنجم ببینید چه کسی باید اختیار بده و این سه قوه زیر نظر کی هست .
 • IR ۱۶:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۱
  9 14
  دروغ میگید.
 • IR ۱۷:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۱
  40 10
  دلار. میره برای بالای ۵۰. هزارتومان و بیچارگی ما مردم . این هم از مجلس عنقلابی دیکتاتور مستبد و خودکامه
  • ج IR ۰۹:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
   1 0
   قشنگ داری.... شعر میگی. دلار رو از 3تومن کردین 30 تومن. اونوقت ک... شعر تحویل ملت میدی
 • IR ۱۷:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۱
  10 14
  "به نظرم بهترین پاسخ به اظهارات اخیر روحانی مبنی بر اینکه قانون مجلس نگذاشت تحریم ها رفع شود، فعلا سکوت نمایندگان مجلس است. او این اظهارات را نه از سر سادگی و ندانستن، بلکه هوشمندانه مطرح می کند تا حتی در دقایق پایانی نیز با ساخت دوقطبی های کاذب، اذهان را از بی عرضگی دولتش منحرف کند
 • IR ۱۸:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۱
  11 7
  درود بر روحانی
 • جلیل رسولی IR ۱۸:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۱
  20 1
  ولی من یادم میادروحانی سال۹۵گفت تمام تحریم برداشته شدوباتواضع میگفت برجام راخداآورد.
  • IR ۱۳:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
   0 2
   هیچ وقت نگفت برجام رو خدا اورد بعدم تحریم ها لغو شد اما ترامپ تحدیم های جدیدی لغو کرد و عامل پیروزی ترامپ هم دشمن برجام پوتین بود.
 • راهجو IR ۱۹:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۱
  11 8
  سلام. دولت هم مردم نادان فرض کرده.۸ سال نتونست تحریم برداره.حالا تو ماه اخر تمام تقصیر رو میندازه گردن مجلس.مجلس قبلی که همه نوکرهای روحانی بودن .اونجا چرا نتونست.دزد نگرفته پادشاه است.چون قانون برا توبیخ رییس جمهور نداریم خیالش راحته همه چیز رو هم میندازه گردن مجلس‌.
 • غازی باقری US ۱۹:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۱
  13 2
  خدا عاقبت همه را ختم به خیر کند اگر واقعاً تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای در مذاکرات جدید قابل برداشتن بوده و مجلس مانع بوده پس یک خصومت با عامه مردم داشته‌اند و اگر حساب کنند یک روز تحریم چه ضرور ی به مملکت وارد کرده خیانت بزرگی است که باید در پیشگاه ملت جوابگو باشند و دیگر انرژی دولت جدید را صرف مذاکره واز دست دادن زمان نکنند
 • غازی باقری US ۱۹:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۱
  9 1
  اگر واقعاً این است که مقاله گفته هر روز که از تحریک ها چه مبلغی رودست مملکت میگذارد این عمل عین خیانت است
 • عباس IR ۱۹:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۱
  2 1
  آقای روحانی عموم و خصوص مردم از رئیس دولت انتظار دارند بموقع واقعیات را بگوید شما می‌گویید درباره‌ی توافق برجام مقصر نیستی اما این خیلی غلط است چون بموقع مردم را مطلع نکردی ضمنا من بعنوان یک فرهنگی سالهاست منتظر اجرای رتبه‌بندی هستم اگر شخصی یا مجلس یا هر نهادی سنگ اندازی می‌کند شما وظیفه داری به مردم منجمله فرهنگیان فرهیخته اطلاع رسانی کنی وگرنه شما هم در این دروغ ظلم و خیانت بزرگ در حق ما شریک درجه هستید و باید بعدا پاسخگو باشید.
 • صدوقی IR ۲۰:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۱
  29 6
  این مجلس بیسواد ترین و وابسته ترین نمایندگان اصولگراها را جمع کرده تا آخرین ضربه و نابودی کشور را رقم زند و ایران به عراق و سوریه دیگرتبدیل شود نمونه اش خوزستان و....
  • IR ۱۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
   0 0
   ببخشید کلید گرانی بد بختی تو این مملکت هشت سال پیش زده شده.
 • IR ۲۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۱
  7 0
  بر اساس آنچه ایران و ۵+۱ در سال ۲۰۱۵ به آن دست پیدا کرده بودند، بخش مهمی از تحریم های تهران برداشته شد. واقعا؟!!!!!!!
  • IR ۱۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
   0 0
   بله برای اطمینان سالی که بیشترین رشد اقتصاد برای کشور رقم خورد رو بررسی کنید
 • جعفر IR ۰۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
  0 0
  نماینده های مجلس نون وبه نرخ روز میخورن.بگذارید رئیس جمهور محبوبشون مملکت وتحویل بگیره بعد با دستاشون ی چیزهم اضافه میدن به امریکا که برجام واجرا کنه.چون دیگه رغیبی ندارندوهمه چیز وبنام خودشان تمام کنند.ضربالمثلی هست که میگه با گرگ گوسفند میبرند با چوپان هیا هو.حکایت نماینده های ماست.
 • ناشناس IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
  0 0
  انشاالله با یه جنگ دیگه روبروبشیم برگردیم به دوره ناصرالدین شاه....ازاونجا دوباره استارت بزنیم ببینیم چی میشه
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
  0 0
  فکر کنم فراموش کردن برجام قبل از این مجلس نابود شده بود.
 • IR ۱۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
  0 0
  اصلا مشکلات این مملکت ربطی به تحریم برجام این چیزها نداره البته مقدار زیادی اثر در اقتصاد دارد ولی مربوط به هشت سال ده سال نمیشه 42 سال نفت این مملکت فروخته شده با پولش می شد از ایران بهشت روی زمین ساخت با مردمی ثروتمند این پولها کجا خرج شده توی جیب کیا رفته که پولمان بی ارزش ترین پول دنیا بیشتر از 70 درصد مردم فقیر هستند میلیارده میلیارد پول مردم خوردند به باد دادند
 • IR ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
  0 0
  سخنگوی دبیرخانه شورای امنیت ؟!!! اخه این سخنگو چکاره است ؟ دبیرخانه شورای امنیت همون محلی بود که بدون هماهنگی و با همدستی با مجلس عنقلابی طرح مجلس رو تصویب کردند و هر چی دولت گفت گوشش بدهکار نبود .
 • IR ۱۱:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
  0 0
  دردا که راز پنهان می گردد اشکارا.
 • IR ۲۳:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
  0 1
  اگه بازهم به توافق برسند این ایران خودشه که دوست نداره هیچ چیزی ارزون بشه