آیا واشنگتن تبادل زندانیان را به برجام گره زده است؟

کارشناس مسائل بین الملل در گفتگویی با بررسی رویکرد آمریکا در مذاکرات با ایران اشاره کرد که واشنگتن درصدد آن است تا بحث تبادل زندانیان را به توافق هسته ای گره بزند.

به گزارش خبرآنلاین، فریدون مجلسی در پاسخ به اینکه آیا مذاکرات موازی در خصوص توافق هسته ای و تبادل زندانیان می تواند کارساز باشد گفت: بله این مذاکرات غیر از مذاکرات وین بوده است. مذاکرت مبادله زندانیان یک جایی گیر دارد و اینکه آنها مدعی هستند برخی از کسانی که دستگیر شده اند جرمی نداشته اند و اگر ما بخواهیم با تبادل این افراد کنار بیاییم فردا ممکن است این کار تکرار شود و بعد با مجرمان مبادله شوند . این ادعایی است که البته طرف غربی مطرح می کند. اما به هر حال برخی از این افراد تابعیت غربی و امریکایی دارند و امریکا بالاخره سر این موضوع باید کنار بیاید. اما ربطی به مذاکرات اصلی ندارد. اصلی که بخواهد روند رسیدن به برجام را تند کند و اوضاع را به وضعیت سال 2015 برساند مسیر سخت تری دارد.

وی در خصوص برخی اخبار درباره اختلاف نظر لندن و واشنگتن درباره تبادل زندانیان نیز گفت: بر سر ایران اختلاف نظر عمده ای بین اینها پیش نمی آید اما لندن یک مشکل دیگر دارد و فکر می کند که بتواند نازنین زاغری را هم در میان تبادل شدگان بگنجاند.برای همین مایل است که زندانیان راحت تر مبادله شوند و از این زمانی که امریکایی ها تلف می کنند راضی نیست. یکی دو نفر دیگر هم هستند که تابعیت دیگر کشورهای اروپایی را دارند. اروپا مایل است اینها ازاد شوند و مبادله شوند اما امریکا مسائل خودش را دارد و تن به این تصمیم کشورهای دیگر نمی دهد و می خواهد گفتگوها طوری پیش برود که واشنگتن و حتی گروه های تندرو هم راضی باشند.واشنگتن می خواهد تبادل را به برجام گره بزند.

مشروح این گفتگو را در لینک زیر بخوانید:

از ایران اصرار، از آمریکا انکار! ماجرای توافق بر سر تبادل زندانیان چیست؟
 

311311

کد خبر 1537809

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۰۴:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
    0 0
    خیر