طرح مناسبات علمی  ۲۵ ساله بین دانشگاه‌های ایران و چین

مهر نوشت: رئیس دانشگاه شهید بهشتی از بررسی طرح مناسبات علمی فناوری ایران و چین در ۲۵ سال آینده در وزارت علوم خبر داد.

سعدالله نصیری قیداری با اشاره به فعالیت های دانشگاه شهید بهشتی در زمینه آموزش زبان چینی در دهه های اخیر گفت: سال ۱۳۷۴ برای اولین بار گروه زبان چینی در ایران در دانشگاه شهید بهشتی راه اندازی شد و ۳ دهه است که این دانشگاه در سطح کارشناسی، آموزش زبان چینی را برعهده دارد.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی افزود: در همان سال ها در تفاهم نامه ای که با دانشگاه مطالعات بین المللی شانگهای داشتیم، اساتید ایرانی و چینی بین دو کشور در حال رفت و آمد بودند. هرچند این کار کاملا مستمر نبوده و در برخی زمان ها امکان رفت و آمد وجود نداشته است.

نصیری افزود: این ارتباط دانشگاهی موجب شد، مرکز مطالعات ایران در دانشگاه بین المللی شانگهای ایجاد شود و این تعامل بین دانشگاهی یک حرکت قابل تاملی بوده است.

وی تعداد زبان آموزان اهل کشور چین در مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان از سال ۹۶ تا قبل از شیوع کرونا را ۵۹ نفر اعلام کرد و گفت:همچنین تعداد دانش آموختگان زبان و ادبیات چینی در دانشگاه شهید بهشتی از زمان آغاز فعالیت گروه زبان چینی، ۱۷۷ دانشجو در مقطع کارشناسی زبان بوده است و در حال حاضر نیز تعداد ۹۰ دانشجوی زبان چینی در حال تحصیل در دانشگاه هستند.

نصیری ضمن بیان این مطلب که دانشگاه شهید بهشتی اولین و تنها دانشگاهی است که مرکز چین شناسی دارد، تصریح کرد: در راستای تقویت ارتباط علمی-آموزشی دانشگاه های ایران با دانشگاههای چین اخیرا یک پروپوزال آماده و تقدیم وزیر علوم کردم که ایشان هم دستور دادند این پروپوزال در مرکز همکاری های بین الملل وزارت علوم مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: این یک طرح جامع برای ارتباط علمی و فناوری ۲۵ سال آینده دانشگاه های ایران بالاخص دانشگاه شهید بهشتی با دانشگاه های چینی است که در برش های ۵ سال فعالیت ها، چشم انداز و اهداف مشخص شده است؛ همچنین پیشنهاد داده ام دانشگاه شهید بهشتی مجری طرح باشد.

وی در ادامه افزود: همچنین از وزارت علوم درخواست کرده ایم دبیرخانه دائمی همکاری های علم و فناوری چین با دانشگاه های کشور در دانشگاه شهید بهشتی ایجاد شود.

نصیری بیان کرد: در راستای فعالیت های چشمگیر دانشگاه شهید بهشتی، اخیرا وزارت امور خارجه در یک نامه رسمی دانشگاه شهید بهشتی را به عنوان مسول آموزش چینی در فضای مجازی انتخاب کرد تا به دلیل کرونا آموزش زبان چینی متوقف نشود.

رئیس دانشگاه شهیدبهشتی در ادامه پیشنهاد در راستای افزایش همکاری های ایران و چین انجمن روسای دانشگاه‌های بزرگ ایران و چین تشکیل شود.

وی در پایان تاسیس صندوق‌های مالی مشترک در حوزه همکاری علمی و فناوری، تعریف پروژه‌های مشترک در حوزه علوم و فناوری‌های نوین و توسعه و تقویت زیر ساخت شبکه های ارتباطی و اطلاعاتی، همکاری پیرامون راه های مقابله و تثبیت گرد و غبار در ایران، ایجاد و ارتقای کرسی‌های آموزش زبان و ادبیات فارسی و چینی در دانشگاه های دو کشور، توسعه مراتع و بیابان زدایی و بهبود محیط زیست و مشارکت در احداث پارک های علم و فناوری مشترک و ایجاد شرکت‌های دانش بنیان مشترک را از دیگر پیشنهادات خود به عنوان راه های همکاری با دانشگاه های چینی عنوان کرد.

۴۷۲۳۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1538008

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =