ادعای جدید وال‌استریت ژورنال درباره درخواست ایران از آمریکا

فارس نوشت: روزنامه آمریکایی مدعی شده جدی‌ترین خواسته ایران این است که ایالات متحده با بندی موافقت کند که خروج آمریکا از توافق را منوط به موافقت سازمان ملل می‌کند.

 روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» در گزارشی با این مقدمه که ایران و ایالات متحده ماه گذشته بعد از شش دور مذاکرات هسته‌ای غیرمستقیم در وین، در مذاکرات وقفه ایجاد کردند، مدعی شده تاکنون واشنگتن برای کنار گذاشتن قدرتمندترین اهرم تحریم‌های خود به منظور احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ابراز تمایل کرده، اما مذاکره‌کنندگان ایرانی برای چیزهای بیشتر تلاش می‌کنند. 

به ادعای این گزارش،خواسته ایران این است که ایالات متحده با بندی موافقت کند که خروج آمریکا از توافق را منوط به موافقت سازمان ملل می‌کند زیرا ایران می‌گوید که این اقدام با توجه به خروج آمریکا از توافق در دولت ترامپ ضروری است. 

وال استریت ژورنال در ادامه این ادعا، افزوده برای ایران اهمیتی ندارد، اما چنین بندی مغایر قانون اساسی آمریکاست و یک رئیس‌جمهور نمی‌تواند مانع تغییر سیاست به دست کنگره یا یک رئیس‌جمهور آینده شود، بخصوص وقتی که توافق هسته‌ای هرگز به سنا برای تصویب به عنوان معاهده ارائه نشده است.

طبق این گزارش، اغلب معاهده‌ها دارای اصولی هستند که تحت شرایطی خاص خروج را ممکن می‌کنند. 

به نوشته این نشریه آمریکایی، اما بایدن هم مانند اوباما توافق را برای رای‌گیری در سنا ارائه نخواهد داد زیرا می‌داند بعید است اکثریت ساده را به دست بیاورد، خیلی کمتر از دو سوم آرا که برای تصویب معاهده نیاز است. 

وال استریت ژورنال در ادامه مدعی شده دادن کنترل بیشتر به سازمان ملل نسبت به کنگره در ارتباط با سیاست خارجی آمریکا، انحراف فاحش از سوگند ریاست‌جمهوری است. 

به نوشته این نشریه، مقام‌های ایرانی اشاره کرده‌اند که دور بعدی گفت‌وگوها می‌تواند بعد از مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب در ماه آینده میلادی (اواسط مرداد) برگزار شود. 

اخیراً هم نشریه آمریکایی وال‌استریت ژورنال در گزارشی اختصاصی مدعی شده بود آمریکا در حال بررسی تحریم‌های شدیدتر علیه فروش نفت ایران به چین به عنوان راهی برای پیش بردن ایران به سمت توافق و افزایش هزینه‌های کنار گذاشتن مذاکرات متوقف شده وین برای تهران است. 

به نوشته این نشریه به نقل از مقام‌های آمریکایی و افراد آگاه، به دلیل متزلزل شدن این گفت‌وگوها برای احیای برجام، آمریکا گزینه‌هایی را بررسی می‌کند که هدف از آن‌ها ترغیب ایران به ادامه مذاکرات و یا تنبیه آن در غیر این صورت است. 

این مقام‌ها افزودند گام‌های جدید در صورتی عملی خواهد شد که گفت‌وگوهای وین با شکست مواجه شود. 

310 310
کد خبر 1538727

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 14
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
  21 14
  امریکا خوب میدونه که شدیدترین تحریمهامساوی با شدت غنی سازی بالای60درصدبه منظورمصارف پزشکی
  • مهدی IR ۱۳:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
   11 6
   خوب بعدش؟!
  • IR ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
   12 4
   مهدی بعدش رو تو کار نداشته باش. بزار ببین امریکا چکار میکنه
 • IR ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
  11 10
  بخوره تو سرت این اهرم فشار
  • IR ۲۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
   0 0
   حمالهای وال استریت با یک منفی دادن ومثبت دادن مشخص میشوند
 • IR ۱۲:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
  25 12
  چنین چیزی امکان نداردوقتی دولتمردان ما حاضرنیستندسفارت امریکا رادرتهران بازگشایی کنندآن وقت ازامریکا چه انتظاری دارندعلت اصلی تحریمهای ایران برمیگرددبه ۴۲سال پیش آن هم اشغال سفارت این کشوراست وتامادامی که این سفارت بازگشایی نشودهیچ تضمینی نیست اگرمسعولان واقعا دلسوزمردم هستتدودوست ندارندکه دوباره برجام بهم بخوردبایدسفارت رابازگشایی کنندوگرنه همان آش است و کاسه
  • IR ۲۰:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
   0 0
   اگر بخواد سفارت آمریکا تو ایران بازگشایی بشه ، تکلیف این 42 سال جدال الکی و بی خودی چی میشه ؟؟؟؟
  • IR ۲۳:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
   0 0
   اصلا خود برجام جز خیانت چی داشته که بهم خوردنش چی باشه ...
 • امیر IR ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
  19 13
  مشکل ایران داخلی است که توسط همان نفوذیهای دشمن در حال اجرا است و مسئولين خواب تشریف دارند اگر داخل را درست کنند و با متخلف به شدت برخورد کنند نیازی به توافق نداریم و حرف ایران پیش خواهد افتاد ولی متأسفانه جریان نفوذ نمیگذارند و حتی با سرمایه گذاری و احتکار دارند خرابکاری میکنند تا ایران را مجبور به توافق کنند
 • غفار IR ۱۴:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
  1 18
  آمریکابایدتحریم هاراتشدیدکنه وبیشترازاین به مذاکره باایران ادامه نده این اقدام آمریکایعنی خودکشی وآمریکانمیتونه به این بازی کثیف ادامه بده چون آمریکامحاصره شده
  • IR ۱۵:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
   0 0
   یه بار دیگه بگو.
  • ف ا IR ۲۱:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
   0 0
   واقعا این پیام از داخل ایران و وتوسط یک ایراااانی تایپ شده یا از البانی کپی کردی؟
 • حامد IR ۲۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
  0 0
  امریکا داره ایران رو تو هزارتو میکشونه و عملا تحریم ها رو برنمیداره پس ایران باید رودست بزنه و امریکا رو با شروط عیر قابل اجرا توسط امریکا بین واشنگتن و وین اتریش کلافه و سر بدئونه ، دست حریف رو باید خوند نباید با طاهر توجه کرد
 • مجید US ۰۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  0 0
  دیگه تحریمی نمونده اگر ما بریم رو ۶۰درصد ومتحدینمون رو دراینده با سلاحهای هسته ای مسلح کنیم قطعا علاوه بر اینکه تحریم از بین میره امریکا با قدرتهای هسته ای بیشتری مواجهه میشه