پروژه ملی خط راه آهن یزد اقلید در آستانه بهره برداری

پروژه بزرگ و ملی اتصال راه آهن یزد-اقلید به راه آهن اصفهان-شیراز در آستانه افتتاح و بهره برداری قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از یزد، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در نشست بررسی پیشرفت این پروژه بزرگ و ملی اظهار کرد: با بهره برداری از این خط، محور ترانزیت ریلی شرق و غرب کشور متصل و مسافت آن به طول بیش از ۳۰۰ کیلومتر کاهش می یابد و خط راه آهن اصفهان-شیراز به راه آهن یزد متصل می شود.

سیدمجتبی حسینی پور افزود: راه آهن یزد-اقلید بالغ بر ۲۷۰ کیلومتر خط اصلی و حدود ۵۰ کیلومتر خطوط ایستگاهی و ۱۲ ایستگاه دارد که صرف با هزینه ای بالغ بر ۱۳ هزار میلیارد ریال با پیشرفت ۱۰۰ درصدی زیرسازی محور اصلی، پیشرفت ۹۲ درصدی روسازی و پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصدی در مراحل پایانی به سر می برد و آماده افتتاح است.

حسینی پور گفت: این پروژه از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری، سفر ریاست جمهوری و ردیف های ملی تامین اعتبار شده است.

رئیس سازمان گفت: در فاز نخست پروژه، احداث خط اصلی به طول ۲۷۰ کیلومتر، احداث و تکمیل ۵ ایستگاه و ۱۲ کیلومتر خطوط ایستگاهی و ساخت ۱۲ تقاطع غیرهمسطح انجام گرفته است.

وی افزود: در فاز دوم، پروژه تکمیل علائم و ارتباطات کل خط، احداث ۲ تقاطع غیرهمسطح، احداث و تکمیل ۷ ایستگاه و خطوط ایستگاهی به طول ۳۷ کیلومتر انجام خواهد شد. 

سیدمجتبی حسینی پور گفت: با بهره برداری از فاز اول و بهره برداری از خط، انتقال بالغ بر سه میلیون تن بار و یک میلیون نفر مسافر در سال محقق و ارتباط ریلی استان های فارس، اصفهان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد با استان یزد برقرار می شود.  

وی همچنین با اعلام اشتغال مستقیم و غیرمستقیم بالغ بر ۸۰۰ نفر در طول انجام فاز نخست پروژه، از پیگیری ها و مساعدت های مسئولان دولت از جمله جناب آقای دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور قدردانی کرد.

گفتنی است رخش، (مبادله بندرخشک)، مهریز، کالمند، چاه ترش، تنگ چنار، گاریزات، چاه سرخ، دهشیر، شهرک صنعتی، ابرکوه، فراغه و اقلید ایستگاه های این پروژه ملی بشمار می روند.

پروژه ملی خط راه آهن یزد اقلید در آستانه بهره برداری

48

کد خبر 1539220

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =