استان یزد الگوی اقتصاد دانش بنیان در کشور

استاندار یزد با بیان اینکه استان یزد پیشتاز کشور در بحث اقتصاد دانش بنیان است، گفت: چشم انداز یزد برای رسیدن به عنوان الگوی اقتصاد دانش بنیان، به صورت جدی در کشور مطرح است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از یزد، محمدعلی طالبی در جلسه زیست بوم نوآوری و اکوسیستم استارتاپی یزد به لزوم حرکت استان در مسیر اقتصاد دانش بنیان پرداخت و گفت: پیش از قبول مسئولیت استانداری، بر روی مباحث توسعه‌ای استان و اولویت‌هایی که باید به عنوان استاندار دنبال شود مطالعه کردم که منتج به انتخاب اقتصاد دانش بنیان به عنوان یکی از اولویت‌های توسعه‌ای استان شد و این رویکرد را در جلسات هیئت دولت ارائه دادم.

وی تصریح کرد: یزد اولین استان کشور پس از تهران است که راه اندازی کارخانه نوآوری و پهنه علم و فناوری را شروع و در بسیاری از شاخص‌ها جایگاه برتر کشوری را کسب کرد.

طالبی یزد را اولین استان کشور در تصویب سند نظام نوآوری دانست و افزود: در حال حاضر یزد، استان پیشتاز کشور در بحث اقتصاد دانش بنیان است و این چشم اندازی که به یزد به عنوان الگوی اقتصاد دانش بنیان کشور داشتیم، به صورت جدی مطرح است و می‌توانیم به آن افتخار کنیم.

وی توسعه تک بعدی استان و آسیب‌ها و آثار زیان بار ناشی از آن بر روی محیط زیست و منابع آب استان و نیز برآورده نکردن نیاز بازار اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی استان را از ضرورت‌های انتخاب اقتصاد دانش بنیان به عنوان یک راهبرد جدی در استان عنوان کرد.

استاندار یزد با بیان اینکه توانمندی‌های بسیار بالای استان یزد در حوزه اقتصاد دانش بنیان، قابلیت معرفی یزد به عنوان الگوی اقتصاد دانش بنیان کشور را دارد، افزود: برخورداری از شاخص‌های متعدد در حوزه توسعه یافتگی و رتبه علمی یزد، ویژگی‌های فرهنگی و دانشگاهی بودن این استان از جمله امتیازاتی بود که ما را بر آن داشت تا یزد را به عنوان پایلوت اقتصاد دانش بنیان کشور مطرح کنیم.

وی وجود نیروی انسانی قوی در بخش مدیریتی استان را از دیگر انگیزه‌های پیگیری مباحث مربوط به توسعه اقتصاد دانش بنیان دانست و ادامه داد: تعامل و هماهنگی بسیار خوبی در این بخش حاکم بوده و وجود این افراد، ما را به این موضوع رساند که می‌توان این الگو را در استان پیش ببرند.

طالبی حاکمیت گفتمان اقتصاد دانش بنیان و زیست بوم فناوری را از بزرگترین کارهای انجام شده در این مینه دانست و گفت: در سال‌های گذشته مقدمات بسیار خوبی برای شکل گیری اقدامات و فعالیت‌ها در این حوزه انجام شده بود، اما در طول دو سه سال اخیر موضوع اقتصاد دانش بنیان به عنوان یک راهبرد مورد وفاق همه بخش‌ها و راهبردی که در سند آمایش و برنامه توسعه استان منعکس شده، به آن پرداخته شد و اقدامات و فعالیت‌های خوبی در این زمینه  صورت گرفت.

48

کد خبر 1539223

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =