۴ نفر
۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۵
سرنوشت افغانستان در انتظار عراق است؟

کارشناس مسائل خاورمیانه در گفتگویی به بررسی احتمال تقویت داعش در عراق، در پی خروج نیروهای نظامی آمریکا از این کشور پرداخت.

به گزارش خبرآنلاین، احمد دستمالچیان در پاسخ به اینکه آیا وضعیت عراق هم در پی این خروج مشابه افغانستان خواهد بود و احتمال تقویت داعش وجود دارد گفت: عراق به نسبت ساختار و نهادهای دولتی از وضعیت باثبات تری نسبت به افغانستان برخوردار است. در افغانستان یک دوگانگی فکری از لحاظ ایدئولوژیکی و ساختاری وجود دارد. طالبان نظام پارلمانی را قبول ندارد و به دنبال امارت اسلامی با دیدگاه های سنتی و سلفی است. در عراق مسائل خیلی پیشرفته تر و مدرن تر نسبت به افغانستان پیش می رود، که هم به صورت تئوری بوده و هم ایدئولوژیک که در این راستا گام های بسیاری اساسی برداشته شده است و در دوران پس از سرنگونی صدام، تکمیل تر و بهتر از گذشته خود را نشان می دهد. بنابراین بعید به نظر می رسد که در دوران پساخروج نظامیان آمریکایی آشوب و ناامنی در عراق حکمفرما شود.

این کارشناس در ادامه در خصوص اینکه آیا با وجود خروج نیروهای آمریکایی مناقشات بین گروه های مقاومت و آمریکا وجود خواهد داشت گفت: وقتی آمریکایی ها حضور نداشته باشند دلیلی برای حمله وجود ندارد. اما برخی از جریان ها معتقدند که آمریکایی ها باید تمام و کمال از عراق خارج شوند و این حق طبیعی آنهاست که در صورت مداخله در امور عراق وظیفه خود را به جا آورد، که آن هم مبارزه با اشغال و اشغالگری است. بنابراین در این صورت تلاش ها برای خروج آخرین نظامی آمریکایی از عراق ادامه می یابد. اما با وجود خروج گسترده آمریکایی ها به نظر می رسد مقاومت به شکل دیگری به مبارزه ادامه دهد.

این کارشناس در پاسخ به اینکه آیا خروج نیروهای نظامی آمریکا منجر به رقابت شدید ایران، عربستان و امارات در عراق خواهد شد گفت: به نظر نمی رسد که تحولات به این سمت برود، چون کشورهای منطقه واقف هستند که جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار مذاکره و همزیستی مسالمت آمیز بوده است. اقدامات ایران در سالهای اخیر خود گواه بر این امر است. وقتی که طرح صلح هرمز از سوی ایران مطرح شد، در آن زمان کشورهای منطقه هنوز به واقعیت های میدانی منطقه پی نبرده بودند، اما در حال حاضر به نظر می رسد که این حقایق برای کشورهای منطقه ملموس تر شده و به خوبی آگاه هستند که در نهایت این کشورهای منطقه هستند که باید برای توسعه و رشد و شکوفایی منطقه با هم به تفاهم برسند. ریاض و ابوظبی در این مدت شاهد بودند که آمریکا نتوانست اهداف آنها تامین کند.
 

مشروح گفتگو را در لینک زیر بخوانید:

خروج آمریکایی‌ها از عراق چه معنایی برای منطقه دارد؟

311311

کد خبر 1539927

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ناشناس US ۱۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
  0 0
  بله قرار است به کمک طالبان داعش و القاعده در لوای دین منطقه شخم زده شود
 • مهدی رنجبر IR ۱۸:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
  0 0
  کشورهای منطقه باتفاهم باهم بدون دخالت خارجی چه غرب وچه شرق می توانند منطقه رابسازندولاغیر
 • AA IR ۱۸:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
  0 0
  آمریکا وغرب بدنبال اختلاف قومی، نابود شدن اقتصاد، هرج ومرج، تضعیف دولت وامتیاز گیری از کشور های مقاومت است و این قاعده از آب گل آلود ماهی می گیرند و همچنان ادامه می دهند و هویت، فرهنگ، اقتصاد وسیاست را به چالش می کشاند این سیاست برای غرب هزینه ندارد