نخستین فرمانده سپاه پاسداران نسبت به عدم توجه مسئولان به وصیت نامه و توصیه های حضرت امام(ره) به شدت انتقاد کرد.

جواد منصوری با حضور در نشست ماهیانه جامعه اسلامی مهندسین که عصر روز شنبه برگزار شد در پاسخ به سوالی که به سیاست های اقتصادی کشور اشاره داشت گفت: سیاست های اقتصادی ما التقاطی است. مقداری اش به غرب باز می گردد، مقداری به اسلام باز می گردد. من معتقدم سیاست های اقتصادی ما مانند سیاست های آموزشی ما التقاطی است و به خاطر همین هم چنانچه تلاشی شود پاسخی یافت نمی شود. مثلا وزیر اقتصاد می گوید من هر چه در آمریکا خواندم را اینجا پیاده می کنم. اگر این طور باشد معلوم است که پاسخ درستی نمی گیریم.

وی ادامه داد: تخلف قانونی در کشور ما به قول آقای پورمحمدی رییس سازمان بازرسی کل کشور تبدیل به یک فرهنگ شده است. شما چه انتظار دارید که اقتصاد مملکت پیشرفت کند. روی چه برنامه ای؟ مسئله بعدی این است که قرار بود اقتصاد ما از نفت جدا شود. یکی از فحش های ما به شاه وابستگی اقتصاد به نفت بود که انجام نشد. این مسایل جدی هستند و سه اشکال اساسی دارد. یکی این که این برنامه ها التقاطی است. دوم اینکه به شرایط کشور ما تطابق ندارد و سوم اینکه به همین مسئله نیز پایبندی وجود ندارد. باید مراقب باشیم که وضعیت اقتصادی کشور تبعات دیگری برای کشور به دنبال نداشته باشد. البته تحریم ها مقداری اختلال در کشور به وجود آورده است.

منصوری گفت: در بخش حفظ و تبلیغ انقلاب در دنیا ما پیشرفت داشتیم و نباید در این مسئله تردید داشته باشیم. دنیا نیز نسبت به این مسئله بسیار حساس است.

وی راجع به عدالت که سوال یکی از حضار بود، گفت: اگر منظورتان آمار و ارقام است باید بگویم من نمی دانم، اما در کشور ما به دست آوردن آمار و ارقام حقیقی کار سختی است ولی فاصله طبقاتی جدی است.

سفیر سابق ایران در چین در مورد تفاوت دولت فعلی با دولت های قبلی گفت: من راجع به همه دولت های بعد از انقلاب انتقاد کردم. علت آن هم این است که اولین اقدام غیرقانونی که کردند کسی جلوی آن ها را نگرفت. کسی نگفت دولت حق کار غیرقانونی ندارد. به خاطر همین تخم مرغ دزد شتر دزد شد. روز اول که آقای خاتمی آمد من اعلام کردم که آقای حبیبی جلوی این آقا را بگیرید. ایشان دو شغل دارد و شغل سوم را نیز دارد می گیرد. دولت های بعدی هم همین طور. بعد که به بن بست خوردند گفتند نمی گذارند کار کنم. دیدید که وقتی خاتمی به بن بست خورد گفت نمی گذارند من کار کنم، نگفت به بن بست خوردم. مشکل کشور ما ضعف حاکمیت قانون است که اگر تصمیم جدی نگیریم هر کسی در آینده رییس جمهور شود وضع ما همین خواهد بود. ممکن است فردی دور کارهای خود زرورقی بکشد و کسی نکشد ولی به کل فرقی با هم نمی کنند.

منصوری خاطرنشان کرد: زمانی من سفیر چین بودم. در چین یک دارو توزیع شد که برخی افراد به خاطر مصرف این دارو فوت کردند. به خاطر این حادثه وزیر بهداشت چین به جرم سهل انگاری محاکمه و اعدام شد.

وی ادامه داد: من قوانین مختلفی را در قوه قضاییه سراغ دارم که اجرایی نمی شود و کسی هم زورش نرسید این قوانین را اجرایی کند. همه شما هم خبر دارید که کدام قانون ها هستند. روزی آقای کروبی حدود چند کیلو طلا که خانواده ها و مردم به بنیاد شهید داده بودند تا به خانواده شهدا بدهند نزد امام آورد. امام دستور داد ببرید بفروشید و پولش را به خانواده های شهدا بدهید. وقتی آقای کروبی داشت می رفت امام ایشان را صدا زد و گفت در بازار آزاد نفروشید بلکه در مراجع قانونی به فروش برسانید.

دیر یا زود بساط جریان انحرافی جمع می شود
منصوری در خصوص نقش جریان انحرافی برای باز داشتن انقلاب از مسیر اصلی خود گفت: فکر می کنم دیر یا زود بساط جریان انحرافی جمع می شود. فکر نمی کنم جریان ریشه داری باشد مگر اینکه نخواهیم به صورت جدی برخورد کنیم.

به وصیت نامه امام توجه نمی کنیم
وی همچنین در بخش نخست سخنان خود با اشاره به وصیت نامه امام گفت: ما در بسیاری از مسایل به این وصیت نامه توجه نمی کنیم. بر همه ما حجت تمام است. در قیامت نسبت به بسیاری از مسایل مان حرفی برای گتفن نداریم. چون این وصیت نامه بسیار ساده و روشن گفته است که باید چکار کنیم، به چه دلیل و چگونه این کار را کنیم. لذا معتقدم که باید این وصیت نامه را به عنوان یک سند ملی تلقی کرده و تمام دستگاه ها و قوای ما مقایسه کنند که با حرف هایی که ایشان زدند ما چکار کردیم. مثلا یکی از بحث هایی که امام با حرارت و احساس راجع به آن صحبت کردند استقلال کشور بود. حرف های روشنی زدند که الان خیلی روشن خلاف آن عمل می شود. امام می فرمایند«بر دولت ها و دست اندرکاران است، چه در نسل حاضر و چه در نسل های آینده که از متخصصین خود قدردانی کنند و با کمک های خود تشویق کنند و از ورود کالاهای مصرف ساز و خانه برانداز جلوگیری کرده و از جوانان دختران و پسران می خواهم استقلال، آزادی و ارزش های انسانی را ولو با تحمل رنج فدای تجملات و حضور در مجالس فحشا نکنند.» همین سه خط بسیاری نکته دارد. البته موارد متعددی در این وصیت نامه راجع به استقلال صحبت شده است. چون کاملا روشن است اگر کشور از استقلال خارج شود در جاهای دیگر حرفی برای گفتن داشت. مسئله بعدی که ایشان حرف بسیار دارد نظام آموزشی کشور است.

فرمانده اسبق سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: الان در مملکت ما وضعیت دانشگاه ها و جوانان ما چطور است؟! علامت سوال بزرگی است. چکار کردیم به اینجا رسیدیم؟! چرا به اینجا رسیدیم؟! به نظر می رسید حضرت امام قضایای امروز ما را می دید که این طور با احساس در وصیت نامه خود به این مسئله اهمیت قایل شده است. چند بار ایشان خطاب به رهبر، رییس جمهور، مجلس، شورای عالی انقلاب و مسئولان دیگر می گوید که از مسئله نظام آموزشی کشور غافل نشوید.

وی ادامه داد: از جمله مواردی که در استراتژی مبارزی امام از ابتدا تا آخر مطرح بود مسئله مردم بود. ایشان اساسا بر مردم حساب ویژه ای باز می کرد. اصلا بحث رای، انتخابات، تایید و امثالهم نبود. نمونه هایی از علاقه و پیوستگی اش به مردم را دیدم که برای ما قابل درک نیست. مرداد 58 من و شهید کلاهدوز خدمت امام رفتیم تا گزارشی از وضعیت کردستان و مشکلاتی که دولت موقت در این رابطه به وجود آورده بود بدهیم. بعد از اینکه مسایل را بیان کردیم، به ایشان گفتیم ترتیبی بدهید تا مجموعه ای را برای محافظت برای اینجا بگذاریم که ایشان گفتند رابطه من با مردم را قطع نکنید. باز هم اصرار کردیم که آخرش ایشان گفتند اگر شما می خواهید این کار را انجام دهید، انجام دهید ولی من به مرگ طبیعی از دنیا خواهم رفت. اعتماد ایشان به مردم بسیار بود. ایشان علاقمند به مردم بودند.

منصوری با اشاره به بخشی از وصیت نامه امام گفت: باید در جلسات خود تفسیر مباحثی که امام مطرح کرد را داشته باشیم. باید برای عملی شدن بحث هایی که امام مطرح کرد چاره ای اندیشیده شود. ما پنج برنامه نوشتیم. باید نهاد و مرکزی نشسته و مقایسه کند که چقدر از حرف های این پنج برنامه با خواسته های امام مطابقت دارد. من بخشی از این کار را کردم ولی خیلی کم مطابقت وجود دارد.

/27212

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 154005

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =