سرنوشت روحانی بعد از پایان ریاست جمهوری /توصیه متفاوت به خاتمی و احمدی نژاد

ایسنا نوشت: دبیرکل حزب موتلفه اسلامی گفت: رییسی تا الان با تدبیر عمل کرده و خود را به یک مجموعه وابسته نکرده و از بقیه هم جدا نکرده است و می گوید من رئیس جمهور همه هستم. وظیفه ما همراهی و کمک به اوست. همه مردم باید کمک کند حتی اصلاح طلبان هم باید کمک کنند.

اسدالله بادامچیان با بیان اینکه نمی توان انتظار داشت که دولت در دو ماه اول کار خاصی انجام دهد، اظهار کرد: باید حوصله کرد که رئیسی سوار کار شود.

وی همچنین  درباره سرنوشت روحانی پس از پایان دوره ریاست جمهوری خود، ادامه داد: من نصیحتی به دو رئیس جمهور قبلی کردم که به آن عمل نکردند. به خاتمی گفتم هیچ کشوری کسی که دو دوره رئیس جمهور بوده است را دور نمی اندازد پس شما طوری عمل کنید که ولی فقیه بتواند از شما استفاده کند. به احمدی نژاد هم همین را گفتم . به او گفتم اگر رهبری کسی را به عنوان نماینده به فلسطین بفرستد، شما را می فرستد و اگر بخواهد نماینده ای به اروپا بفرستد، خاتمی را می فرستد پس طوری عمل کنید که رهبری بتواند از شما استفاده کند ولی طوری عمل کردند که نه رهبری توانست از آنها استفاده کند و نه در بین مردم الان موقعیتی دارند. برای آقای روحانی هم همین طور است. او اگر به گونه ای عمل کند که شایسته رئیس جمهور هشت ساله ایران است و در خدمت نظام باشد، از او استفاده می شود ولی اگر مثل روسای جمهور قبلی باشد حتی در بین توده های مردم هم جایگاهی نخواهد داشت.

بادامچیان در پاسخ به این سوال که نحوه عملکرد شورای نگهبان در تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات چه تاثیری بر کاهش مشارکت داشت؟، گفتبه نظر من شورای نگهبان قوی ترین و مستحکم ترین نهاد حفظ قانون اساسی در کشور است. در این سال ها دو ایراد به شورای نگهبان گرفته می شود اول اینکه چرا دلیل ردصلاحیت ها را اعلام نمی کند و دوم اینکه جناحی عمل می کند. در حالیکه شورای نگهبان جناحی عمل نمی کند. اگر قرار بود شورای نگهبان جناحی عمل کند، در زمان برگزاری انتخابات مجلس ششم اینگونه عمل می کرد. صلاحیت کسانی که قبلا تایید نشده بود، توسط همین شورای نگهبان در دوره های بعد تایید می شود یا صلاحیت کسانی که تایید شده بود ممکن است در دوره های بعد تایید نشود.اکثر ریاست جمهوری ها در اختیار کسانی بوده است که شورای نگهبان به لحاظ سیاسی با آنها همراهی نداشته است. در مجلس هم همه تیپ از نمایندگان حضور داشته اند بنابراین اتهام جناحی عمل کردن  شورای نگهبان نادرست است.

وی گفت: از سویی عملکرد شورای نگهبان برمیزان مشارکت تاثیر دارد اما تاثیر کلی ندارد. در میان نامزدهای انتخابات همه نوع گرایش سیاسی وجود داشت. حالا ممکن است یک فردی که تایید صلاحیت شده است، در یک جناح مطلوبیت کامل نداشته باشد ولی نباید او را رها کرد بلکه باید مورد حمایت قرار گیرد. در مجموع من تاثیر عملکرد شورای نگهبان در کاهش مشارکت را خیلی قوی نمی دانم.

این عضو موتلفه در پاسخ به این سوال که اگر به جای همتی و مهرعلیزاده، لاریجانی و جهانگیری در انتخابات حضور داشتند، مشارکت به بالای پنجاه درصد نمی رسید؟، گفت: نسبت به جهانگیری نه چون او معاون اول رئیس جمهور بود و شاید میزان نارضایتی ها از او حتی بیشتر از رئیس جمهور باشد. جهانگیری در این سال ها نقش مهمی داشته است و در انتخابات دور دوم نامزد پوششی رئیس جمهور شد. اگر او می آمد شاید تاثیر منفی بر میزان مشارکت داشت. اگر  لاریجانی احراز صلاحیت می شد حتما در افزایش مشارکت تاثیر داشت اما نه اینکه تاثیر زیادی داشته باشد.

سرنوشت روحانی بعد از پایان ریاست جمهوری /توصیه متفاوت به خاتمی و احمدی نژاد

بادامچیان در بخش دیگری از این گفتگو گفت: من از شورای نگهبان انتقاد نمی کنم بلکه تذکر می دهم. بارها هم تذکر داده ام که واقعا برخی افراد می خواهند دلیل ردصلاحیت یا عدم احراز صلاحیت خود را بدانند. ردصلاحیت براساس قانون انجام می شود اما عدم احراز صلاحیت یعنی شورای نگهبان یک فرد را برای ریاست جمهوری واجد شریط لازم نمی داند. شورای نگهبان معمولا به خود افراد اطلاع می دهد البته شاید به برخی افراد هم اطلاع نداده باشد. من معتقدم شورای نگهبان در مورد عدم تایید صلاحیت ها باید اطلاع رسانی کند و دست کسانی که می خواهند سوء استفاده کنند را رو کند. با این حال شورای نگهبان از نظر شرعی  و قانونی مجاز نیست این مسایل را علنی کند اما معتقدم این قانون باید اصلاح شود و در مورد عدم تایید صلاحیت اطلاع رسانی شود.

وی گفت: من ده سال پیش گفتم اصلاحات مثل جریان مارکسیسم مرده است. من معتقدم که اصلاح طلبان در جامعه حضور دارند اما جریان اصلاحات مرده است.

دبیرکل موتلفه در پاسخ به این سوال که آیا از طرف رئیس جمهور منتخب از حزب موتلفه خواسته شده است که نیروهای خود را برای تشکیل کابینه معرفی کنید یا خود حزب افرادی را معرفی کرده است؟، گفت: آقای رئیسی پیشنهاد عام داده و سامانه ای هم برای این کار معرفی کرده است. موتلفه هم اسمی نداده است زیرا ما معتقدیم که حزب موتلفه سابقه ۶۰ ساله داشته و  در کشور نفوذ و اثرگذاری دارد. نامه ای به آقای رئیسی داده ایم و اعلام کرده ایم که آمادگی صحبت داریم. اگر خواستند دیداری بگذارند، ما همکاری صمیمانه خواهیم داشت و اگر مایل باشد، نیرو، پشتوانه حزبی و برنامه می دهیم اما در آن سامانه پیشنهادی نداده ایم.

وی در بخش دیگری از این گفتگو گفته است:  طبیعی است که آقای رئیسی در کابینه خود از اصلاح طلبان خالص استفاده نمی کند و خود اصلاح طلبان هم چنین توقعی ندارند اما همکاری و کمک کار بسیار خوبی است.

1727215

کد خبر 1540631

برچسب‌ها