ایرنا نوشت:

رییس شبکه دامپزشکی سرایان از تولد بره ای با دو سر در یکی از دامداریهای منطقه سه قلعه این شهرستان استان خراسان جنوبی خبر داد. 'علی صدیقی' افزود: این بره استثنایی که دیروز متولد شد در سلامت بسر می برد و در محل دامداری نگهداری می شود.
وی با بیان اینکه بره استثنایی نمی تواند سر پا بایستد و به همین دلیل به کمک دیگران از شیر مادرش تغذیه می کند گفت: میزان ناهنجاری در تولد بره از دو دهم تا دو درصد است که از این میزان احتمال متولد شدن بره دو سر 9/32 درصد می باشد. این بره دو سر از یک میش که زایش سوم آن بوده متولد شده و زایش دوم آن نیز دو قلو بوده است.
وی با بیان اینکه مادر این بره در سلامت کامل است افزود: به منظور جلوگیری از تولد دامهای ناقص الخلقه، دامداران باید از مصرف خودسرانه دارو در طول دوره آبستنی دامها خودداری کرده و به دلیل مسائل ژنتیکی نیز قوچ گله را عوض کنند. علل بروز ناهنجاریها در دامها هنوز ناشناخته است اما مسائل ژنتیکی، عوامل محیطی و مصرف دارو در دوران آبستنی دام می تواند از عوامل بروز این ناهنجاریها باشد.
رییس شبکه دامپزشکی سرایان با اشاره به تولد بزغاله ای با دو بدن و یک سر در روستای زمزم سرایان در سال گذشته افزود: جهشهای ژنتیکی و افزایش آمیزشهای بین یک گله در رخداد ناهنجاریهای دام نیز دخیل است.

barreh

56282

کد خبر 154116

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =