آشنایی با برج های مشهور آنتالیا و استانبول

.

برج ۹ طبقه گالاتا استانبول

برج گالاتا یکی از مهمترین آثار تاریخی استانبول در منطقه گالاتا، نزدیک منطقه کاراکوی در بخش اروپایی استانبول واقع شده است. بسیاری از کافه ها و رستوران های محبوب در نزدیکی برج وجود دارد. این برج شامل ۹ طبقه با ارتفاع ۶۶.۹۰ متر، قطر خارجی ۱۶.۴۵ متر، قطر داخلی ۸.۹۵ متر، ضخامت ۳.۷۵ متر و ارتفاع ۳۵ متر از سطح دریا است. این برج دارای دو آسانسور است که می توان از آنها برای صعود از طبقه دوم به طبقه نهم استفاده کرد. در بالای برج رستوران و کافه ای مشرف به دریا و بسفر وجود دارد. در طبقه هشتم چندین حمام و یک استودیو برای لباسهای سنتی عثمانی، از جمله لباسهای حنا عروس ترک وجود دارد. برج گالاتا دارای منظره ای دیدنی است و بسیاری از مناظر دیدنی استانبول از بالای برج قابل مشاهده است. مانند پل گالاتا، خلیج شاخ طلایی، پل بسفر، مسجد جدید، مسجد سلیمانیه، مسجد سلطان احمد، موزه ایاصوفیه و بازار مصر.

امروزه از برج توسط یک شرکت خصوصی برای مقصد گردشگری تور استانبول و یا مسافرانی که تور ترکیبی انتخاب می کنند و به تور آنتالیا می روند استفاده می شود.

برای سفر به تور ارمنستان عجله دارید؟ آیا آثار باستانی ترکیه و شهر استانبول و آنتالیا را بازدید نموده اید؟

تاریخچه ساخت برج گالاتا

اطلاعات دقیقی در مورد زمان ساخت برج وجود ندارد، اما گفته می شود که در سال ۵۰۷ میلادی و تحت فرمانروایی امپراتور اوستنیانوس ساخته شده است. این برج که توسط بیزانسی ها "جنوسی" و "برج بزرگ" نامیده می شد، در سال ۱۳۴۸ بعد از میلاد در دوران جنوا شکل فعلی خود را نزدیک به زمان حال گرفت. این برج در سال ۱۵۰۹، توسط معروف خیرالدین عثمانی، مرمت شد. این برج در زمان سلطان سلیمان به عنوان زندان محکومینی که در کشتی سازی قاسم پاشا کار می کردند مورد استفاده قرار گرفت. در قرن شانزدهم اخترشناس "تقی الدین افندی" یک رصدخانه در قطه ساخت و پس از آن به عنوان برج ساعت برای مدتی مورد استفاده قرار گرفت که در زمان سلطان "مراد سوم" به زندان تبدیل شد.

در سال ۱۶۳۸، در زمان سلطان مراد سوم، هزارفین احمد شلابی بال صنعتی نصب کرد و در سفر معروف خود از پشت بام برج به منطقه اسکودار پرواز کرد. در آغاز قرن هفدهم، این برج به عنوان مکانی برای عناصر رژه نظامی عثمانی مورد استفاده قرار گرفت تا اینکه در سال ۱۷۱۷ به دلیل افزایش آتش سوزی ها به رصدخانه ای برای نظارت بر منطقه استانبول تبدیل شد. متأسفانه این برج نتوانست خود را از آتش نجات دهد و در سال ۱۷۹۴ سوزانده شد.

این برج پس از قرار گرفتن در معرض آتش در زمان سلطان سلیم سوم بازسازی شد. در سال ۱۸۳۱، برج در معرض آتش سوزی دیگری قرار گرفت. در نتیجه سلطان محمود دوم سقف برج را با هرم دو طبقه به شکل کاپوت بست. در سال ۱۸۷۵، در نتیجه طوفان شدید، سقف هرمی برج در ۱۹۶۰ تخریب شد.

آشنایی با برج های مشهور آنتالیا و استانبول

برج ساعت انتالیا در منطقه و محله کاله کاپیسی قرار دارد. کاله کاپیسی در واقع قسمت قدیم و جدید شهر را جدا می کند و کلی مغازه و کافه رستوران دارد جلوی برج مکانی برای نوشیدن آب انار تازه و همچنین خرید صنایع دستی است. این برج از ۸۰ برج آنتالیا  از زمان های قدیم فقط باقیمانده است و مسافران تور آنتالیا حتما در تورهای پیاده روی آن را خواهند دید. معماری دوران بیزانس و دروازه هادریان آنتالیا از برج قابل مشاهده است.

آشنایی با برج های مشهور آنتالیا و استانبول

برج دختر استانبول نماد شایعات

یکی از مشهورترین نمادها و مکان های دیدنی استانبول، منطقه Uskudar است که در فاصله ۱۵۰ تا ۲۰۰ متری منطقه Salgak بخش آسیایی استانبول قرار دارد. تاریخ ساخت برج به طور کامل مشخص نیست، اما سبک ساختمان به تاریخ ۳۴۱ قبل از میلاد باز می گردد. چرا برج دختر به این نام خوانده شد؟ نام برج در زمانهای قدیم "دامالیس و لیندروس" بوده و نام دامالیس به نام همسر پادشاه آتن برمی گردد که در این ساحل دفن شده و برج را به نام خود نامیده است. این برج در دوران بیزانس "Arkla" نامیده می شد، که به معنی قلعه کوچک بود. پس از افتتاح استانبول، برج قدیمی تخریب شد و یک برج چوبی جدید ساخته شد که در سال ۱۷۱۹ در معرض آتش قرار گرفت و تبدیل به خاکستر شد. در سال ۱۷۲۵، رئیس سازندگان ابراهیم پاشا النهری سنگ را دوباره ایجاد کرد و قسمت بالایی تغییر کرد. یک گنبد شیشه ای با گنبد نقاشی شده در بالای آن قرار داده شد. افندی خوشنویس مشهور یک کتیبه را روی سنگ مرمر بالای درب برج قرار داد که حاوی مهر سلطان محمود دوم بود. در سال ۱۸۵۷، فانوس دریایی مرمت شد. در سال ۱۹۲۰ مجهز به سیستم روشنایی اتوماتیک شد.

این برج برای چندین هدف تاریخی مورد استفاده قرار گرفته است از جمله:

• اخذ مالیات از کشتی های تجاری. • چراغ دفاعی. • بیمارستان در سال ۱۸۳۰ برای بیماران وبا. • ایستگاه رادیویی.

این برج در دوران جمهوریخواهان به عنوان فانوس دریایی برای مدتی مورد استفاده قرار گرفت و در سال ۱۹۶۴ به وزارت دفاع و در ۱۹۸۲ به بنیاد تجارت دریایی متصل شد. امروز، سرمایه گذاری آن به عنوان یک رستوران توسط یک شرکت خصوصی است که آن را توسعه داده و پردازش کرده است. قصه ها و افسانه ها در مورد نامگذاری برج پیشگو های آن زمان به پادشاه می گفتند تنها دخترش در اثر مارگزیدگی می میرد و شاه قلعه ای ساخت و دخترش را از خطر احتمالی در جزیره در دریا محصور کرد. تا دختر مریض شد و طبیبان گفتند که انگور به درمان او کمک می کند. ماری در یک سبد انگور مخفی شده بود و وقتی دختر سبد را باز کرد مار او را نیش می زند و دختر می میرد.

۲۱۲۱

کد خبر 1541419