واکنش‌ها به فراخوان بسیج ملی اشرف غنی علیه طالبان:فاجعه بالاتر از این خواسته است/فاتحه شورای عالی مصالحه ملی خوانده شده

ایرنا نوشت: فراخوان بسیج ملی برای مقابله با طالبان که توسط "محمد اشرف غنی " رئیس جمهور افغانستان در نشست فوق العاده مجلس نمایندگان این کشور در روز گذشته مطرح شد موجب واکنش های مختلف در بین فعالان سیاسی ، مقامات دولتی و رسمی و طالبان شده است.

شماری از افراد و فعالان سیاسی افغانستان می گویند با بسیج ملی علیه طالبان  و پیوستن داوطلبان مردمی صحنه جنگ به نفع نیروهای دولتی تغییر خواهد کرد ولی طالبان در واکنش به این درخواست رئیس جمهور افغانستان گفته است که عمر دولت اشرف غنی پایان یافته و این فراخوان کارساز  نیست .

 

«ژنرال جاوید کوهستانی» آگاه سیاسی افغانستان پس از نشست فوق العاده مجلس نمایندگان گفت که شورای عالی مصالحه ملی و شورای امنیت باید منحل و همه توان و امکانات باید برای مقابله با طالبان بسیج شود.

وی افزود، اطلاعات دقیق دارد که جنگ در حوزه های مختلف مانند شهر لشکر گاه، قندهار، زابل، هرات از کنترل و مدیریت طالبان خارج شده و  هزاران جنگجوی وحشی گرسنه از آنسوی دیورند از وزیرستان «جنوبی»، «ژوهوپ»، اطراف «کویته»، «چمن» تا مناطق دور دست دبرای غارت و کسب غنیمت وارد این مناطق شده اند.

این کارشناس نظامی گفت که  همه تجهیزات سنگین  از جمله تانک‌های هاموی، رنجر ها، توپ های دی سی به پاکستان منتقل می شوند و در بازار های سرحدی بفروش می رسد ،روزانه صدها واسطه نظامی از راه‌های مختلف از جمله بهرامچه، گردجنگل برای خرید تسلیحات نظامی به این مناطق می روند.

وی افزود: طالبان هیچ برنامه ای برای نامه ای برای محافظت از دارایی های عمومی ندارد ، فاجعه‌ای بالا تر از تصور در این شهرها جریان است، مردم ما پاداش سیاست های ضد ملی دولت را با خون و عزت شان می پردازند، باید اقدامات جدی برای دفاع از کلان شهر ها از جمله کابل آماده شود و اداراتی مانند شورای امنیت، شورای عالی مصالحه منحل و بودجه آن به دفاع مردمی اختصاص داده شود.

ژنرال کوهستانی گفت که دولت باید علاوه بر ایجادکمربندهای جدید امنیتی به پاکستان برای دفاع از مرزهایش فشار وارد کند.

وی خواستار واگذاری مسوولیت ها به افراد شایسته در کشور شد و اظهار داشت بدون اصلاحات عمق و صادقانه کشور از دست می رود عمق فاجعه به اندازه ای است که در تصور نمی گنجد و عاملان آن علاوه بر طالبان ، در کاخ ریاست جمهوری هستند.

دکتر کاوه جبران، از نویسندگان شناخته شده افغانستان نیز در مطلبی نوشت  اعلام جنگ از سوی اشرف‌غنی علیه طالبان هر چند دیر اما هنوز کارساز است.

وی افزود در صورتی که مسوولان صداقت داشته باشند و از بسیج مردم پشتیبانی کنند با انجام چند برنامه ساده می توانند گروه طالبان را شکست بدهند.

او تصریح کرد دولت باید مدیریت و سیاست گذاری جنگ را از افراد ناتوان بگیرد و بدون ملاحظات قومی و سیاسی به شورای عالی مدیران جنگ بدهد.

این نویسنده افغان گفت که شورای عالی مدیران جنگ از وزیران وزارتخانه های دفاع ، کشور ،رئیس امنیت ملی ،اعضای کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان برای مدیریت جنگ ایجاد شود.

وی همچنین خواستار رسمیت بخشیدن به نیروهای مردمی و تجهیز آنها به موازات دیگر نیروهای امنیتی و نظامی شد.

جبران، خواستار متوقف شدن تبلیغات حلقه های داخلی دولت علیه نیروهای مقاومت مردمی شد و اظهار داشت برخی با سیاه نمایی از خطرات نیروهای مقاومت مردمی در رسانه هاو شبکه های اجتماعی سخن می گویند که باید متوقف شود.

وی خواستار اجباری شدن سربازی بصورت موقت و ایجاد مراکز ثبت نام و جذب داوطلبان برای دفاع از شهرها و استانها شد.

این فعال اجتماعی افغان همچنین خواستار مجازات طالبان و هواداران آنها در دوران جنگ شد و تصریح کرد محاکم اختصاصی برای مجازات هواداران و افراد خائن ایجاد شود.

وی تصریح کرد اگر اشرف غنی خواهان نجات واقعی کشور است باید به عنوان مدیری مستقل درست عمل کند چرا که دیگر فرصتی برای اشتباه ندارد.

"رحمت الله نبیل" رئیس سابق اداره امنیت ملی افغانستان نیز پس از پایان نشست مجلس نوشت که  فکر می کنم امروز  فاتحه شورای عالی مصالحه ملی به طور رسمی خوانده شد.

«احمدسعیدی» آگاه مسائل سیاسی و استاد دانشگاه نیز نوشت هرچند در گذشته هم نقش شورای عالی مصالحه ملی سمبلیک بوده است و پس از این موجودیت خود را از دست داد.

" ذبیح الله مجاهد" سخنگوی طالبان در توئیتی نوشت گفته های "محمداشرف غنی "حرف های اضافه‌ای بیش نبود و تلاش داشت که وضعیت بد و خطاهای خود را کنترل کند.

وی با بیان اینکه طالبان ، غنی را به میز محاکمه می کشاند افزود:اعلام جنگ و ارائه اطلاعات نادرست نمی تواند عمر دولت وی را طولانی کند و زمان برای وی به پایان رسیده است.

310 310

کد خبر 1541430

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =