ابطال هشت پروانه چرای دام مرتعداران متخلف  شهرستان آرادان با ۱۹۳۰واحد دامی

مهدی حسینی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آرادان با اشاره به اجرای طرح پایش مراتع استان در سال گذشته پروانه بهره برداری چرای دام ۸ بهره بردار متخلف مطابق با شیوه نامه فنی و اجرایی بهره برداری از مراتع کشور با ۱۹۳۰ واحد دامی باطل گردیده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان حسینی افزود: در همین راستا ظرفیت آزاد شده در مراتعی که پروانه چرای آن باطل گردیده است، در چارچوب دستورالعمل‌های مرتبط و برابر ماده ۱۳ از فصل دوم شیوه نامه فنی و اجرایی بهره برداری از مراتع کشوردر اختیار سایر بهره برداران دارای صلاحیت قرار خواهد گرفت.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بیان کرد: پایش عرصه‌های مرتعی به منظور جلوگیری از چرای غیرمجاز دام و اجاره مراتع در عرصه‌ها توسط اکیپ پایش مراتع در فصل تعلیف دام انجام و ادامه خواهد داشت.
ایشان ادامه داد: در سنوات گذشته به منظور توسعه پوشش گیاهی در قالب عملیات احیاءو اصلاح مراتع با تاکید بر جلوگیری از ورود دام غیر مجاز و تعلیف بی رویه دام عملیات حفاظت و قرق در سطح ۴۰۰ هکتار از عرصه‌های کپه کاری و بذر پاشی شده به اجرا در آمده که در افزایش علوفه مراتع بسیار موثر بوده است.
رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان آرادان گفت: تمامی بهره بردارانی که تا پایان سال ۱۳۹۸ پروانه چرای دام دریافت داشته اند می‌بایست تا پایان سال ۱۴۰۰ نسبت به تهیه طرح مرتعداری اقدام نمایند و در صورت عدم اقدام در فرجه معین پروانه چرای آنان فاقد اعتبار خواهد بود.
حسینی بیان کرد: با توجه به سیاست‌های سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در زمینه تعادل دام و مرتع باید طرح‌های خود را با رویکرد طرح‌های تلفیقی، تهیه کنیم تا همزمان با تامین علوفه مورد نیاز با استفاده از سایرپتانسیل‌های موجود در مراتع مانند گیاهان دارویی، آبزی پروری، پرورش زنبور عسل، گردشگری ضمن افزایش اشتغالزایی و در آمد زایی مرتعداران از فشار چرای دام بر روی مراتع کاسته شود.

48

کد خبر 1541609

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =