توضیح صالحی درباره انتشار کتاب راز سر به مهر

علی اکبر صالحی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی با انتشار متنی به جزئیاتی در خصوص انتشار کتار راز سر به مهر اشاره کرد.

به گزارش خبرآنلاین، به نقل از دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی علی اکبر صالحی نوشت:

انتشار مجموعه شش جلدی "راز سر به مهر" که حاصل هم اندیشی و همکاری جمعی هیئت مذاکره‌ کننده هسته ای در فاصله سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴ می باشد که با مساعی دیگر همکار محقق ما جناب آقای موجانی در معرض نظر و رای ملت بزرگ ایران قرار گرفته است، در این مجال پیش آمده چند جمله ای را به استحضار مخاطبان عزیز می رسانم.

نخست آنکه این یک اثر اهتمامی جمعی است برای افزایش سطح شناخت جامعه ایران از اقتضائات و الزاماتی که مملکت در تنظیم مناسبات جهانی خود با آن روبرو است. هر کشوری بسان ایران در قبال جامعه جهانی مسئولیت هایی دارد و به تبع آن از حقوقی برخوردار است که کشور را وادار می سازد هم پاسخگو باشد و هم با دفاع از حقوقش مانع دستبرد و دست اندازی بیگانگان و زیاده خواهی آنان گردد.

 در این مسیر دستگاه دیپلماسی به عنوان نقطه تماس کشور با جهان بیرونی وظیفه خطیر رعایت این مسئولیت ها و صیانت از این حقوق را توأمان دارد. آنچه در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ حاصل شد تدوین و تشریح مسئولیت پذیری ج اا و شناسایی، تبیین و تثبیت حقوق مصرح نادیده انگاشته شده کشور بود. حقوقی که با بهانه های مختلف سلب شده بود و یا به بهانه های متفاوت مورد اذعان واقع نمی گشت. از این رو تفاهم بر سر برنامه برجام نتیجه ای مهم داد: تثبیت حقوق هسته ای و اذعان و رسمیت بخشی به برنامه های توسعه ای مرتبط با این صنعت از جمله حق غنی سازی صنعتی.

 در کنار این دستاورد بهانه برای استمرار تحریم های ظالمانه مرتبط با مسائل هسته ای نیز کم رنگ شد که با اهتمام ویژه مقام معظم رهبری و حمایت جناب آقای دکتر روحانی رئیس جمهور محترم وقت و نیز مساعی صادقانه گروه مذاکره کننده برجام بخش عمدهء این تحریم ها برچیده شد.

دومین نکته مهم از نگاه اینجانب که بر سر تحقق اهداف و منویات رهبری انقلاب اسلامی، مانع ایجاد کرد چیزی نبود مگر بکارگیری ترفندهای رسانه ای و تحرکات ایذایی دشمنان این سرزمین همچون شبهه پراکنی و دروغ بافی تا خرمن پشته شده همکاری و همدلی ملت را بر سر مبارزه ای دیپلماتیک با دوگانه سازی به آتش کشند.

حال با عنایت به ضرورت افزایش سطح دانایی جمعی و نیز امتناع از آزمودن مجدد مسیرهای پیموده شده، می توان با اغتنام از تجارب به دست آمده و اجتناب از تکرار اشتباهاتی که می تواند کشور را در معرض آسیب قرار دهد، کارگروه مذاکره کننده بر آن شد روایتی دقیق و جامع از روند تحولات آن دوران را با مردم شریف ایران به اشتراک گذارد.

در این مجموعه فراز و فرودهای مذاکره، نقش یکایک کشورهای موثر اعم از اعضای ۵+۱ و نیز میانجی گری کشور عمان در مسیر آغاز این روند که در دوران مسئولیت اینجانب در مقام وزارت امور خارجه بود، مورد اشاره قرار گرفته است تا این مجموعه مورد مطالعه، بررسی و نقد مشفقانه صاحبان اهل قلم و تخصص در این حوزه مهم بصورت منصفانه قرار گیرد.

31131

کد خبر 1542006

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =