۴ نفر
۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۰
دولت رئیسی بر سر سه راهی برجام

شرق نوشت:از امروز سرنوشت برجام به‌عنوان مهم‌ترین میراث دولت روحانی در اختیار دولت رئیسی خواهد بود. پاسخ قطعی به این پرسش اینکه رئیس‌جمهور جدید با برجام چه خواهد کرد، طبیعتا نیاز به گذشتن زمان دارد.

اما با توجه به اظهارات جناب آقای رئیسی در مناظرات ریاست‌جمهوری درباره برجام که اصل توافق را رد نکردند، طبیعتا سه احتمال درباره فرجام برجام در دولت رئیسی متصور است:

احتمال نخست- دولت جدید با یک دیپلماسی مقتدر بتواند آمریکا و پنج کشور دیگر طرف برجام را به عقب‌نشینی وادار کرده و اشکالاتی که درحال‌حاضر به برجام گرفته می‌شود، رفع شود و یک توافق خوب برای جمهوری اسلامی رقم بخورد و نظام به اهداف خود در توافق هسته‌ای برسد.


احتمال دوم- دولت آقای رئیسی، برجام را در همین حد و حدودی که تیم مذاکره‌کننده قبلی، به آن رسیده است، بپذیرد و سپس در تبلیغات اعلام شود که از توافق بد دولت روحانی به یک توافق خوب رسیدیم‌.


احتمال سوم- دولت جدید، براساس راهبردی متفاوت، به برجام بازنگردد و مذاکرات بدون نتیجه خاتمه یابد و شرایط به همان وضعیت دولت ترامپ بازگردد با این تفاوت که این بار کشورهای اروپایی و حتی روسیه و چین که با ترامپ مخالفت می‌کردند مانند دوره اوباما، با دولت آمریکا علیه ایران همراه شوند و برجام نابود شود.

طبیعتا اتفاق چهارمی متصور نیست و ایران در سه‌راهی، توافق بهتر، همین توافق و خروج از برجام قرار خواهد گرفت.

اتفاق اول اگر امکان تحققش باشد، اتفاقی مطلوب و آرزوی همه ماست، قطعا همین تیم مذاکره قبلی نیز آرزو دارند تیم جدید بدون دادن امتیازات فعلی، بتوانند امتیازات بیشتری بگیرند، اما اینکه این آرزو چه میزان امکان تحقق دارد، باید بررسی شود.

اتفاق دوم نیز اگرچه از نظر سیاسی واخلاقی چندان مطلوب دولت فعلی نیست اما به‌لحاظ مصالح جامعه پذیرفتنی است و حتی اگر دولت جدید بخواهد از همین توافق استفاده تبلیغاتی کند. اصلاح‌طلبان و جریان میانه‌رو با وجود زیان تبلیغاتی باید از این تصمیم حمایت و با آن همراهی کنند تا مشکلات جامعه حل شود و مردم از این شرایط سخت خارج شوند.

اما درصورتی‌که تیم دولت جدید تصمیم به رفتن در مسیر سوم را داشته باشند، باید درباره پرسش‌های زیر تأمل کنند: اینکه آیا اقتصاد کشور توان تحمل فشارهای بیش از این را دارد یا خیر و می‌توان ایران را با سالی حدود 10 میلیارد دلار فروش نفت اداره کرد؟ اینکه وضعیت فعلی اقتصاد جامعه تا چه میزان متکی بر اندوخته‌های قبلی ارزی، طلا و کالای موجود در خزانه و انبارها بوده است و تا چه مدت دیگر این اندوخته‌ها قابل برداشت خواهد بود؟ اینکه عدم همراهی نسبی روسیه، چین و تا حدی اروپا با تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا در شرایط جدید ادامه خواهد داشت یا خیر؟ اینکه نیازهای ضروری جامعه به اموری مانند واکسن، قطعات و مواد اولیه حیاتی کارخانجات و کالاهای اساسی در آینده چگونه تأمین خواهد شد؟ و پرسش‌های فراوان دیگری که باید پیش از این تصمیم راهبردی به آن پاسخ داد. امیدواریم رئیس‌جمهور جدید، جناب آقای رئیسی، همان‌گونه که در مناظرات و عملکرد گذشته خود معقول و معتدل نشان دادند، بتوانند این تصمیم سخت را به‌گونه‌ای اتخاذ کنند که به مصلحت کشور و آینده ایران باشد.

23302

کد خبر 1542089

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
  0 0
  یه چیزی بین اولی و دومی رخ میده ان شالله و مردم از این همه فشار و مشکل کمی رها می شوند.
 • IR ۰۹:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
  0 0
  به نظر من آقای رئیسی باید همان کنند که به صلاح مردم هست...چون دیگر مردم طاقت فشار بیش از این را ندارند.....ان شاالله که به زودی زود وضع برگردد به حداقل دهدسال پیش......ان شاالله
 • IR ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
  0 0
  یا به قول مشدی ها به چاره چه کنم رسیده ( چهار راهی در مشهد که رانندگان نمی دانند خیابان مستقیم کدام است)
 • IR ۱۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
  0 0
  اولویت برجام به دسته چهار سقوط می کند
 • IR ۱۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
  0 0
  قطعا راه دوم را انتخاب می کنند .
 • IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
  0 0
  به این میگن کارشناس جوری مسایل را شرح داد که هیچ نکته ی مبهمی نماند
 • عباس IR ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
  0 0
  اگر درتوان دولت هست که بداد مردم برسه مردم نیز بااین دولت همراهی میکنند درغیراین صورت درسیاست داخلی وخارجی شکست خواهد خورد اقتصاد بیمار ما بایه مسکن زنده نمیشود
 • بی نام IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
  0 0
  راه چهارم وجود دارد پذیرش شرایط موجود بصورت معلق همانطوریکه آمریکا تحریم را لغو نمیکند و معلق میکند ایران نیز فعالیتش را معلق مینماید ولی متوقف نمینماید یعنی تشکیلات را جمع نمیکند بلکه در حالت تعلیق نگه میدارد
 • ج ط IR ۱۲:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
  0 0
  آقای ريسي بخاطر مردم وقولی که داده به برجام باز خواهد گشت
 • IR ۱۲:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
  0 0
  هشت سال با این حرفها ملت و کشور را ترساندید و سر آخر با بدترین وضعیت کشور را تحویل دادید هیچ تحریمی بدتر از چیزی که الان هست امکان نداره پش خواهشا سکوت کنید
 • محمد IR ۱۴:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
  0 0
  اینقدر چرت و پرت بخورد مردم ندهید.
 • احیا دادمهر IR ۱۵:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
  0 0
  امکان اول صد در صد تحقق پیدا خواهد کرد ایران تا هسته ای مطلق راه زیادی ندارد اگر شروط ایران را نپذیرند باید کره شمالی دوم را بپذیرند
 • علی حیدری IR ۱۸:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
  1 0
  رئیسی سه راهی در پیش ندارد ، آن شمائید در افکار خود گیج می خورید ، رئیسی ورهبر یک راه روش دارند. کنار بنشیند وتما شا کنید.
 • محمد IR ۰۳:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۵
  0 0
  انشالله یک اتفاق خوب برای مردم و افتخاری برای ایران رقم می خورد، به شرطیکه همه ی رجال و نخبگان و مردم با هم و یکصدا باشند و دشمنان را از ایجاد چند قطبی و تفرقه ناامید سازند.
 • IR ۰۸:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
  1 0
  اگه قرار به برجام هست چرا امروز و فردا می کنید هرچه زودتر قال قضیه را بکنید و اگر قرار بر عدم توافف هست شجاعانه بگید نه تکلیف مردم مشخص بشه