پشت پرده اتهامات رژیم صهیونیستی به ایران؛آیا جنگی در راه است؟

سفیر اسبق ایران در اردن به خبرآنلاین گفت: اگر این مذاکرات به نتیجه نرسد تبعا غربی ها وارد جنگ با ایران نمی شوند و دست روی دست نخواهند گذاشت. بلکه از فشارهای تحریمی و منزوی کردن ایران استفاده خواهند کرد.

مهسا مژدهی: رژیم صهیونیستی پایش را در یک کفش کرده و ایران را متهم می کند که در حمله به یک کشتی متعلق به این رژیم دست داشته است. این در حالیست که تهران قویا این موضوع را حل کرده. اما تلاویو توانسته با یارگیری خود، افکار عمومی را در غرب علیه ایران شکل دهد. در همین حال ادعاهایی را مطرح می کند که کشورمان تا ده هفته دیگر به سلاح هسته ای خواهد رسید. موضوعی که هر از چندی از سوی دولتمردان این ٰرژیم مطرح می شود. حالا آنها دست تهدید ایران نسبت به یک حمله نظامی زده اند. اما ماجرا از چه قرار است؟

در خبرآنلاین با نصرت‌الله تاجیک کارشناس مسائل خاورمیانه و سفیر اسبق ایران در اردن و کاردار اسبق کشورمان در انگلیس به گفتگو نشسته ایم:

پشت پرده اتهامات رژیم صهیونیستی به ایران؛آیا جنگی در راه است؟

ایران در ده روز اخیر متهم به حمله به یک کشتی شده است و رژیم صهیونیستی توانسته تا اندازه ای غرب را در مورد ادعایش متقاعد کند. پشت پرده این ماجرا چیست و چرا در چنین زمانی ادعاهای این چنین مطرح می شود؟

در حقیقت ائتلاف عبری عربی همواره به دنبال از بین بردن برجام است و با آمدن بایدن هم همه تلاششان را می کردند که مذاکرات وین به انجام نرسد. اشتباهی که ما کردیم  یعنی آن قسمتی که سهم ما بود و البته امریکایی ها هم اشتباه و برآورد اضافه دارند این بود که نباید می گذاشتیم که مذاکرات طولانی شوند. اتفاقا از ابتدا هم نظر مسئولین عالی رتبه کشورمان  این بود که مذاکرات زودتر به نتیجه برسد. اما به هر حال قسمتی را ما مقصرش بودیم و قسمتی را هم امریکاییها. ما می توانستیم به روش هایی رسیدن به نتیجه را سرعت می بخشیدیم. مثلا به عقیده من ما نباید مذاکرات را غیر مستقیم ادامه میدادیم. بلکه باید مذاکرات با ایالات متحده به صورت مستقیم صورت می گرفت تا منافع خارجی ازش حذف شود. در مذاکرات غیر مستقیم ما نمی دانیم که چگونه منافع دیگران دخیل می شود. مورد دیگر این بود که تلاش می کردیم در چارچوب برجام باشیم و از طرف مقابل هم بخواهیم در همین چارچوب باشد. یعنی نه ما و نه آنها انتظارات اضافه داشته باشیم. مجموع این عوامل اتفاقات را طولانی کرد و این زمان بهترین فرصت بود تا رژیم صهیونیستی به دنبال این باشد تا روابط ما با غرب را تخریب کند.

پس پشت پرده این ماجرا را می توانیم رقابت ها بر سر مساله ایران بدانیم. رژیم صهیونیستی به تازگی مدعی شده که ایران به زودی به سلاح هسته ای می رسد و از این حربه قدیمی هم برای پیشبرد اهدافش استفاده کرده، به نظر شما آیا این مرتبط است با این موضوع که تلاویو می خواهد ایران را تحت فشار قرار دهد؟

اگر اشاره شما به تشدید تنش ها فقط بحث کشتی است، ایران رسما این اقدام را نپذیرفته. از جهت مقطع زمانی این اتفاق مهم است .به هر صورت ایران یک عنصر تاثیرگذار و بازیگر در منطقه است و دست روی دست نمی گذارد که تمام منافع ملی اش از دست برود. اسراییل خودش رژیمی است که دانشمند هسته ای ما را ترور می کند وجهان اعتراضی نمی کند. این سناریو سازی است و شروع فشارها برای فشار بر ایران است تا در دور بعدی مذاکرات امتیازاتی گرفته شود. این وضعیت هم درراستای اهداف غربی هاست و هم اینکه شرایط تازه ای را برای مذاکرات به وجود می آورد. حدس غربی ها این است که تیم تازه وزارت خارجه آن همراهی که قبلا می شد برای به تفاهم رسیدن را با غربی ها نداشته باشد. البته برای قضاوت هنوز زود است و ما فقط می توانیم حدس بزنیم و باید منتظر بمانیم تا ببینیم چه تیمی ایجاد می شود. شاید هم آنها قائل به سر پا نگه داشتن برجام نباشند.با این تلقی که غربی ها دارند که تیم بعدی وزارت خارجه نخواهد امتیازی به آنها بدهد، درصدد هستند تا وضعیت را به گونه ای ایجاد کنند که بتوانند امتیاز بگیرند.

اسراییلی ها انتظار دارند به خاطر ادعاهایشان در مورد کشتی، تحریم ها علیه ایران اضافه شود. آنها در روزهای اخیر دست به یارگیری زده اند تا هر طور شده فشار بین المللی علیه ایران ایجاد کنند و تا اندازه ای هم موفق عمل کرده اند. در چنین شرایطی ایا این خواسته که تهران به خاطر ادعای آنها تحریم شود وجود دارد؟ آنها حتی موضوع جنگ علیه ما را به راه انداخته اند.

این که خواسته اسراییلی ها باشد مشخص است. آنها علاقه مند هستند تا ایران مداوم در فشار باشد و قدرت سیاست خارجی اش در این کشاکش ها مستهلک شود. اما منهای خواسته تلاویو موضوع رابطه ایران و غرب هم مهم است و اصل موضوع به همین بستگی دارد. من معتقدم اگر این مذاکرات به نتیجه نرسد تبعا غربی ها وارد جنگ با ایران نمی شوند و دست روی دست نخواهند گذاشت. بلکه از فشارهای تحریمی و منزوی کردن ایران استفاده خواهند کرد. اما این در شرایطی است گفتگوها در وین به نحوی به بن بست برسد.

جلسه ای در شورای امنیت بر سر این ماجرا تشکیل شده. ما می دانیم که اسراییل بعد از روی کار آمدن دموکرات ها دیگر آنقدر ها در واشنگتن محبوب نیست. در چنین وضعیتی آیا این رژیم امکان این را دارد که اجماعی علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل شکل دهد؟

بستگی به روابط و تعامل ایران و غرب دارد. اینکه اسراییلی ها بتوانند از این طریق فشار بیاورند و لابی کنند و به قدرت رسانه ای خود روی بیاورند و بخواهند این کار را بکنند، اتفاق عجیب و بعیدی نیست. البته نه به این صورت که قطعنامه ای علیه ایران شکل بگیرد. بلکه همان جو سازی مطرح است. من معتقدم غربی ها خیلی علاقه مند نیستند که ایران را از دست بدهند یا وارد جدل بین ایران و رژیم صهیونیستی شوند. بلکه به دنبال احیای توافق هسته ای هستند . من فکر می کند آنها به این فکر می کنند که با وارد کردن فشار بر ایران بتوانند امتیازگیری کنند و به نوعی ایران را مجاب کنند تا به خواسته هایشان که در طول شش دور مذاکرات شکل گرفته تن دهند. خواسته هایی که احتمالا ما تنها بخشی از آنها را می دانیم و نه همه آنها را.

>>> این مطالب را هم بخوانید:
سناریویی هماهنگ علیه ایران؛آمریکا وعده پاسخ جمعی داد/روسیه:متوجه تناقض شدید؟
ایران خواستار برخورد قاطع شورای امنیت با اسرائیل شد
هشدار ایران به تهدید نظامی اسرائیل: ما را نیازمایید

312 310

کد خبر 1542602

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 28
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ستوده IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
  وقتی دولت ایران در مقابل ترور شهید فخری زاده منفعلانه عمل کرد و اجماعی در دنیا برای ترساندن اسراییل ایجاد نکرد ، انها اینقدر پر رو شده اند که تمام تیرهای غیب را متوجه ایران می دانند و تهمت می زنند و علیه ایران اجماع قدرتهای زورگو راه می اندازند. ای کاش یک غلط کوچی بکنند تا برای همیشه به قول حضرت آقا تلاویو و حیفا از نقشه جغرافیا محو شود و فلسطینی ها جشن استقلال کشورشان را بگیرند.
  • IR ۱۸:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
   4 3
   احسنت درود خداوند بر شما شهروند فهیم
  • سعید IR ۰۶:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۷
   7 0
   یعنی بنظر شما اگر یک کشور و محو کنیم جدا از اینکه اصلا صلاحیت و اجازه این را داشته باشیم، مشکل حل میشه؟ بنظرت نمی یاد که ممکنه عیب از خودمون باشه؟
 • علی رضا از تهران IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
  125 5
  تنها قشر مستضعف جامعه است که بیشترین رنجها را از تحریم می کشد
 • مهدی IR ۱۲:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
  25 96
  باید‌باانها‌وارد‌جنگ‌شد‌تا‌حساب‌کار‌دستشان‌بیاید
  • IR ۲۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
   2 1
   اگر ما جنگ رو شروع کنیم هجمه جهانی و فشار روی ماست ولی اگر صبر کنیم اسرائیل جنگ رو شروع کنه اگر تلاویو و حیفا را هم با خاک یکسان کنیم کسی نمیتونه چیزی بگه
 • یول آشان IR ۱۲:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
  25 65
  اسراییل داره میبینه میخوان ایران و امریکا پای میز مذاکره بیشینن و تحریم هارو کم یا بعضی هارو لغو کنه.داره شیطنت میکنه تا از این اتفاق جلوگیری کنه .خود اسراییل یه کشتی خودشو زده تا ایران رو متهم کنه .یه کشتی ارزشش رو داره این مذاکره لعنتی رو تمومش کنید بره خدا به شطانش انقدر مذاکره نکرد
 • سیدسجاد هاشمی نسب IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
  22 69
  قرآن مجید در هرمورد وقایع احتمالی دستور العمل ارائه فرموده و (وقتی به نتیجه رسیدید فتو کل علی الله مهم ایمان قلبی خالصانه بخداوند است بشر هیچ غلطی نمتوواند بکند
  • معین الرعایا US ۰۷:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۷
   0 1
   چند نفر ایمان خالصانه به خدا دارند؟ از 1000 نفر، یک نفر هم پیدا نمیشه. هر چیز نشانه ای دارد. نشانه ایمان خالصانه چیست؟ اینکه معصیت اش را نکنی و او را در همه حال ناظر و حاضر ببینی. چند نفر اینطور هستن؟ من که به عمرم ندیدم. متدین ترین افراد، تا جایی معصیت اش را نمی کنند، که خواست او را در مقابل خواست خود نبینند. به محض اینکه خواست او در تزاحم با خواست آنها قرار بگیرد، ممکن است مقداری مقاومت کنند اما خیلی زود سوت پایانی به نفع خواست خودشان زده خواهد شد. توکل کار هر کسی نیست. توکل به خدا به مراتب بسیار دشوار تر از توکل به آمریکاست. تسلیم شدن در مقابل خواست آمریکا راحت تر از تسلیم شدن در برابر خواست خداست. یک نگاه به دور و بر خود بندازید تا به عینه باور کنید. توکل به خدا با شعار حاصل نمی شود. خون دل خوردن و مجاهدت میخواهد
  • معین الرعایا US ۰۷:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۷
   1 0
   برای توکل به امریکا، باید معصیت آمریکا را نکنید. عالم محضر آمریکاست، در محضر آمریکا معصیت نکنید. معصیت کبیره ایالات متحده بر سه قسم است. اگر از معصیت کبیره او اجتناب کنید، ایشان از صغایر شما درخواهد گذشت 1- فعالیت هسته ای را تعطیل کنید 2- از منطقه خارج شوید 3- برد موشکهایتان را تقلیل دهید. همین سه کار را انجام بدهید، تا معصیت آمریکا را نکنید. در این صورت ایالات متحده، از معصیت صغیره شما که به رسمیت نشناختن اسراییل است چشم پوشی خواهد کرد. اما معاصی کبیره پروردگار که باید از آن اجتناب کرد چند تاست؟ الی ماشاء الله. چرا؟ چون اشد الذنوب ما استخف به صاحبه. حالا به من بگو معصیت نکردن آمریکا سخت تر است یا پروردگار؟ توکل به آمریکا راحت تر است یا توکل به رب العالمین؟ معصیت آمریکا را نکنید تا شما را به بهشت پالم بیچ و اسپرینگ فیلد رهنمون گردد اما اگر بهشت عدن را طالبید، باید بگویم کار هر کسی نیست. روادیدش را به معدودی از اولاد آدم مرحمت می فرمایند. حالا به من بگو، بینک و بین الله در قلبت چه میگذرد؟ پالم بیچ را میخواهی یا جنت الماوی را؟
 • روانبخش IR ۱۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
  25 52
  کارشان خودشان است جهت دنبال بهانه اند در پشت پرده با پشتیبانی آمریکا وانگلیس و فرانسه شرارت کنند وجواب ایران را بیازمایند
 • IR ۱۴:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
  24 83
  انتقام سخت
 • IR ۱۵:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
  25 78
  هیچ کس هیچ غلطی نمیکنه الکی حرف نزنین
 • سعید IR ۱۶:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
  31 85
  هیچ غلطی نمیکنن و ما منتظریم ببینیم چه غلطی میخوان بککن دست از پا درازتر
 • IR ۱۸:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
  0 1
  دوستان مقدونیه چه طوفانی به پا کرده اند با این کامنتاشون
 • DE ۱۸:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
  1 0
  جنگ بشه یه بار تکلیف همه روشن بشه. وقتی دو طرف خواهان نابودی یکدیگرند جنگ اجتناب ناپذیره و شاید ایده بدی هم نباشه که تکلیف خاورمیانه روشن بشه. شتر سواری دولا دولا نمیشه.
 • IR ۱۸:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
  1 0
  انچه برای ما مهم است ظلم و گرفتاری است که با ان درگیر هستیم
 • مهدی IR ۱۸:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
  1 0
  اتهام نیست واقعیت هفت کشور صنعتی هم تاییدش کرده اند
 • احسان الله خان IR ۱۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
  1 0
  وقتی بیمه بیکاری رو به من ندادید جنگ بشه منم میگم صبر کنین تا بررسی کنم
 • امیر IR ۲۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
  1 0
  خدا کنه جنگ بشه بعد ببینیم کی هیچ غلطی نمیکنه وکی غلط میکنه خسته شدیم از رجز خوانی اینا اونا بززن هم به درک بفرستن وضع مردم که بدتر از این نمیشه
 • محسن IR ۲۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
  0 1
  فقط خداکنه جنگ هسته ای نشه بابقیه ی جنگ ها میشه کناراومد الموت اسرائیل
 • IR ۲۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
  0 1
  مرگ بر اسرائیل
 • IR ۲۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
  0 1
  اسرائیل اگه جرعت جنگ داشت تا حالا صد بار جنگ شده بود
 • IR ۲۳:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
  0 2
  ساده‌ایا!اسراییل بخواد با ایران وارد جنگ شه سند نابودیشو امضا کرده
 • محمد IR ۲۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
  1 1
  اینکه رژیم منحوس هر جا دهنش سرویس شد میگه کار ابران هستش این قدرت ایران رو نشون میده. اما ایران عزیزم هر جا زده به جرات گفته زدم و نیاز به مخفی کردن نداره همون طور که پایگاه آمریکا رو زد و گفت.
 • IR ۲۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
  1 0
  ایران وآمریکا اگر به برجام برگردند نابودی اسراییل بدست ایران وآمریکا وغربی ها رقم خواهد خورد درغیر اینصورت ایران متضرر ومنزوی خواهد شد
 • فرشید IR ۲۳:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
  1 2
  شما فقط ۳ ماه دیگر صبر کنید ببینید مملکت به چه وضعی میوفته بدبختر از گذشته خواهیم شد
 • رضا IR ۰۸:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۷
  0 2
  اولا اگر ایران زده با قدرت بگه که زدم و به تلافی خرابکاریهای اسرائیل زدیم. دوما دولت اصولگرا هم حق نداره مستقیم باآمریکا وارد مذاکره بشه همونطوری که نگذاشتن دولت اصلاح طلب منافع برجام رو نصیب مردم و کشور بکنه.