۷ نفر
۱۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰
روند تجارت با افغانستان کاملا متوقف شد

ایلنا نوشت: رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان اظهار داشت: درگیری‌ها و مشکلات افغانستان؛ رودررویی طالبان با نیروهای دولتی و به خصوص بمباران این کشور توسط آمریکا باعث توقف کامل روند تجارت و بسته شدن مرزها شده است.

حسین سلیمی در مورد وضعیت تجارت ایران و افغانستان با توجه به ناآرامی‌های اخیر در این کشور اظهار کرد: درگیری‌ها و مشکلات افغانستان رودررویی طالبان با نیروهای دولتی و به خصوص بمباران دیروز در این کشور توسط آمریکا باعث توقف کامل روند تجارت و بسته شدن مرزها شده است.

وی در ادامه اضافه کرد: ریسک تجارت در این شرایط بسیار بالا است و چه فروشندگان ایرانی و چه خریداران داخل افغانستان حاضر به قبول این ریسک نیستند. چراکه مشخص نیست وقتی باری به داخل افغانستان می‌رود به دست خریدار برسد یا خیر؛ از طرف دیگر این بارها بیمه هم ندارند و این موضوع میزان ریسک را بسیار افزایش می‌دهد.

روند تجارت با افغانستان کاملا متوقف شد

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان در پاسخ به سوالی در مورد میزان آسیب به کالاهای ایرانی در ناآرامی‌های اخیر افغانستان گفت: از آنجا که روند تجارت متوقف شده آسیب وارده کم بوده است اما آمار دقیقی از آن وجود ندارد یعنی نمی‌توان مشخص کرد که چه میزان از بارهای کالایی ایرانی به دست خریداران رسیده است. در شرایط فعلی نمی‌توان آمار دقیقی از افغانستان گرفت.

وی خاطرنشان ساخت: همه منتظر بهبود اوضاع در افغانستان هستیم و باید صبر کنیم تا مشخص شود چه اتفاقی رخ می‌دهد. اما نمی‌توان پیش‌بینی داشت که چه زمانی تجارت دوباره از سر گرفته می‌شود چراکه این موضوع به سیاست داخلی افغانستان بر می‌گردد.

سلیمی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت بازرگانان افغان تصریح کرد: بسیاری از بازرگانان افغانستانی نیز کار را متوقف کرده‌اند و منتظر بهبود شرایط و تعیین تکلیف هستند باید دست کم یک هفته یا ده روز صبر کنیم تا ببینیم چه اتفاقاتی رخ می‌دهد.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1543668

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =