شرح ترکیب بندهای نفیس عاشورایی با حضور استاد ساعد باقری

برنامه «سرگذشت» شرح شفاهی ترکیب بندهای نفیس عاشورایی با ساعد باقری هرشب در ایام محرم ساعت ۲۲ از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

خبرگزاری مهر نوشت: «سرگذشت» عنوان مجموعه برنامه ای است که از اول ماه محرم طی دوازده برنامه به شرح شفاهی ترکیب بندهای نفیس عاشورایی به روایت شاعر و ادیب صاحب نام «ساعد باقری» می پردازد.

گذشته از اقبال درخشان ترکیب بند عاشورایی ارزشمند زنده یاد محتشم کاشانی، در میان آثار بزرگان دیگری چون وحشی بافقی ، نیّر تبریزی ، صفایی جندقی و... نیز می توان به گونه های مشابهی از این قالب ادبی در سوگ شهادت حضرت سید الشهدا علیه السلام و شکوه حماسه شهادت حضرت اباعبدالله علیه السلام و یارانشان مواجه شد.

ساعد باقری در طول دوازده شب در فصل دوم برنامه «سرگذشت» تامل و مروری دارد به ظرایف ادبی و ابیات انتخابی برخی از این شاهکارهای حوزه ادبیات عاشورایی.

در این برنامه ابیات منتخب هر ترکیب بند توسط محمد حسین پویانفر ستایشگر پیامبر مکرم اسلام و اهل بیت عصمت و طهارت زمزمه می شود و در دونوبت مخاطبان (سرگذشت) این ابیات فخیم عاشورایی را از نظر خواهند گذراند.

فصل اول سرگذشت به شرحی بر گنجینه الاسرار عمان سامانی اختصاص داشت که در سالهای ۹۸ و ۹۹ از شبکه چهار سیما به روی آنتن رفت و فصل جدید نیز با موضوع تاملی برترکیب بندهای عاشورایی به تهیه کنندگی امیر قمیشی محصول گروه اجتماعی شبکه چهار سیماست که هرشب در ایام محرم ساعت ۲۲ روی آنتن خواهد رفت.

بازپخش این برنامه در دو نوبت ساعت ۱۲ ظهر و ۴ بامداد خواهد بود.

/6262

کد خبر 1543708

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =