۰ نفر
۹ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۰:۵۳

ایسنا خبر داد:

گفته می شود افراد مسلح وابسته به القاعده در شبه جزیره ‌عرب پس از تسلط بر شهر زنگبار واقع در جنوب یمن قصد پیشروی به سوی استان عدن را دارند.

به گزارش سایت شبکه الجزیره‌، یکی از ساکنان شهر زنگبار به الجزیره گفت:‌ افراد مسلح روز شنبه استان ابین را به عنوان امارت اسلامی اعلام کرده و به طور کامل شهر زنگبار، مرکز ابین را به تصرف خود درآوردند.

این شاهد گفت که افراد مسلح قصد پیش‌روی به سمت استان عدن را دارند.

در این راستا هزاران غیرنظامی از منازل خود به مناطق همجوار زنگبار فرار کرده و در حال حاضر اوضاع شهر بسیار پرتنش است. در جریان درگیری‌ میان افراد مسلح و نیروهای امنیتی 5 تن کشته و 9 تن زخمی شده‌اند. خبرگزاری رویترز نیز از کشته شدن 4 سرباز یمنی و زخمی شدن دهها تن در حملات القاعده در زنگبار خبر داد.

در پی درگیری‌های افراد مسلح با نیروهای امنیتی طی سه روز گذشته که به کشته شدن هفت تن از جمله شش سرباز یمنی و زخمی شدن ده‌ها تن منجر شد، گروه‌های مسلح اعلام کردند که شهر ساحلی زنگبار را به تصرف خود در آورده‌اند.

همچنین افراد مسلح پایگاه نظامی وابسته به نیروهای امنیت مرکزی،‌ ساختمان سازمان اطلاعات، پلیس، چند ساختمان دولتی و چند بانک و مرکز پست را به تصرف خود درآوردند. سخنگوی حزب کنگره‌ مردمی حاکم در یمن نیز، سرلشگر علی محسن الاحمر، فرمانده‌ منطقه شمالی را به حمایت از گروه‌های مسلح و ایجاد آشوب در استان ابین متهم کرد.

فرماندهی نیروهای انقلابی جوانان یمن و تعدادی از اعضای ستاد مشترک ارتش یمن و در راس آن علی محسن الاحمر که از علی عبدالله صالح جدا شده‌اند، اعلام کردند که شهر زنگبار را به افراد مسلح تحویل داده‌اند.

این فرماندهی از نیروهای مسلح، گارد جمهوری و نیروهای امنیتی خواست به انقلابیون بپیوندند. در این راستا سرلشگر عبدالله علی علیوة، وزیر دفاع سابق یمن در بیانیه‌ شماره یک خود از ارتش یمن خواست به انقلابیون بپیوندد.

در این بیانیه آمده است: از نیروهای ارتش می‌خواهیم دستورات صالح را اجرا نکنند و با مردم وارد درگیری نشوند.

علیوة تصریح کرد:‌ صالح شهر زنگبار را به القاعده تحویل داده و از افراد مسلح حمایت مالی کرده و به منظور ایجاد جنگ داخلی افراد مسلح را وارد شهرهای یمن می‌کند.

این در حالی است که عبده الجندی، وزیر اطلاع‌رسانی یمن اظهارات علیوة و الاحمر را رد کرد و گفت‌: گروه‌های مسلح در شهر زنگبار پیشروی کرده‌اند اما نیروهای یمنی قادر به پس گرفتن آن هستند.

الجندی گفت: علیوه یک ائتلاف نظامی با فرماندهانی تشکیل داده که از ارتش جدا شده‌اند.

همچنین فعالان و سیاستمداران شهر عدن در جنوب یمن نیز اعلام کردند :‌ نظام صالح با مساله‌ تروریسم آینده کشور را به بازی گرفته است.

یک مقام کمیته میانجی‌گری میان شیخ صادق الاحمر، رئیس قبیله‌ی‌ حاشد و رئیس جمهوری یمن نیز گفت:‌ توافقنامه آتش‌بس میان دو طرف از روز یکشنبه با عقب‌نشینی طرفداران شیخ الاحمر از اماکن‌ دولتی آغاز شد.

براساس این توافق‌نامه حضور نظامی در منطقه‌ی الحصبه در شمال صنعاء نیز پایان خواهد یافت.

از سوی دیگر جعفر محمد سعید، مشاور نظامی سابق علی عبدالله صالح به روزنامه‌ الصحوه - چاپ یمن - گفت:‌ علی عبدالله صالح از قبل طرحی را برای تحویل برخی از شهرهای یمن و استان‌ها به نیروهای مسلح آماده کرده بود و خود بر آموزش آنها طی سال‌های گذشته نظارت داشت.

وی افزود:‌ این طرح شامل استان‌های ابین‌، شبوة‌، مأرب و مناطقی در لحج با هدف بزرگ‌نمایی القاعده جهت جلب حمایت بین‌المللی بیشتر می‌شود. این طرح همچنین شامل حمله به تاسیسات نفتی و عملیات ربایندگی می‌شود که با ربودن سه فرانسوی از روز یکشنبه آغاز شد‌.

جعفر محمد سعید خاطرنشان کرد:‌ علی عبدالله صالح بارها به این طرح اشاره کرده و گفته بود القاعده ‌مأرب‌، شبوة و ابین را به تصرف خود در خواهد آورد.

مشاور نظامی علی عبدالله صالح توانایی وی برای اجرای این طرح را بعد از افزایش انقلاب مردمی بعید دانست و گفت:‌ طرح صالح تنها در بخش‌هایی از مناطقی که در این طرح قرار داشت، اجرا می‌شود.

وی تاکید کرد که نظام یمن به طور عمد و علنی استان ابین را به افراد مسلح تحویل داد. اهداف این گام ایجاد آشوب درشهرها و استان‌های مختلف بود.

از سوی دیگر منابع پزشکی اعلام کردند که نیروهای امنیتی به معترضان در تعز در جنوب یمن تیراندازی کردند که طی آن پنج تن کشته و 90 تن زخمی شدند.

نیروهای پلیس یمن چادرهای تحصن کنندگان را در میدان الحریه آتش زدند و از بلدوزر برای حمله به تظاهرکنندگان استفاده کردند. همچنین نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک‌آور استفاده کردند که طی آن 200 تن از معترضان دچار حالت خفگی شدند.

این در حالی است که شاهدان عینی اعلام کردند:‌ در ساعات اولیه‌ صبح امروز( دوشنبه) هفت انفجارمهیب صنعاء را لرزاند.26149

کد خبر 154404

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =