۱۲۰ اثر هنری در چهاردهمین حراج تهران، ۴۲ میلیارد تومان فروخته شدند

چهاردهمین حراج تهران که ویژه هنر معاصر ایران برگزار شد، ۸ اثر از رضا درخشانی (دو تابلو)، کامران یوسف‌زاده، فرهاد مشیری، واحد خاکدان، آویش خبره‌زاده، محمود زنده‌رودی و قاسم حاجی‌زاده بیش از یک میلیارد تومان به فروش رسیدند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، چهاردهمین حراج تهران، ویژه هنر معاصر ایران، عصر دیروز (پنجشنبه ۲۱ مرداد) در هتل پارسیان آزادی، با ارائه ۱۲۰ اثر برگزار شد و با فروش تمامی آثار به مبلغ ۴۲ میلیارد و ۷۱۸ میلیون تومان، به کار خود پایان داد.

این دوره از حراج تهران در حالی شب گذشته برگزار شد که با توجه به گسترش ویروس کرونا و برای رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی با حضور جمع محدودی از مجموعه‌داران و خریداران برگزار شد و برای دنبال‌کنندگان این حراج بستر آنلاین را در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی فراهم کرد.

اما از دیگر ویژگی‌های چهاردهمین حراج تهران این بود که به طور کامل و دقیق‌تری به هنر معاصر اختصاص داشت و در آن آثاری از رسانه‌های هنری جدید همچون، عکس و چیدمان‌های ویدیویی به علاقمندان عرضه شد که مورد اقبال مجموعه‌داران هنری قرار گرفت.

این دوره از حراج تهران بدون حضور چهره‌های اصلی مارکت هنر ایران مانند سهراب سپهری، پرویز تناولی، بهمن محصص، حسین زنده‌رودی و... توانست به رکورد ۴۲ میلیاردی دست پیدا کند. این در حالی بود که این دوره در مقایسه با دوازدهمین حراج تهران که به هنر معاصر کشور اختصاص داشت و با فروش ۳۱ میلیاردی همراه بود؛ بیش از ۱۱ میلیارد رشد فروش را تجربه کرد. 

۸ اثر میلیاردی هنر معاصر ایران

در چهاردهمین حراج تهران اگرچه ۶ اثر بالاتر از یک میلیارد تومان برآورد قیمت داشتند، اما در نهایت ۸ اثر بالاتر از این مبلغ به فروش رسیدند.

 گران‌قیمت‌ترین اثر چهاردهمین حراج تهران متعلق به رضا درخشانی بود، این اثر با عنوان «روز و شب‌ را می‌شمارم، روز و شب» که ۳ تا ۴ میلیارد تومان برآورد قیمت داشت، در نهایت ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان چکش خورد.

۱۲۰ اثر هنری در چهاردهمین حراج تهران، ۴۲ میلیارد تومان فروخته شدند
«روز و شب‌ را می‌شمارم، روز و شب»، اثر رضا درخشانی/ ۵ میلیارد و ۲۰۰ تومان

در رتبه دوم اثری از وای. زی.کامی (کامران یوسف‌زاده) با عنوان «گنبد آبی» قرار گرفت که ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان فروخته شد.

اثری از فرهاد مشیری با عنوان «ما، رزها» با قیمت ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان نیز در رتبه سوم ذی‌قیمت‌ترین آثار حراج چهاردهم قرار گرفت.

پس از آن تابلوی «امپراتور مطرود» اثر واحد خاکدان یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان و تابلوی «بندبازها» اثر آویش خبره‌زاده یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

اثر بدون عنوان محمود زنده‌رودی از مجموعه «کرامت انسانی»، تابلویی از قاسم حاجی‌زاده و اثر «هجرت طلایی» دیگر اثر رضا درخشانی نیز هر کدام، یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان چکش خوردند.

همچنین در این حراج ۹ اثر بالای ۵۰۰ میلیون تومان به فروش رسیدند. عکسی از مجموعه «سفید برفی» عباس کیارستمی ۸۵۰ میلیون تومان فروخته شد. تابلوی دولته‌ای «پارلمان» اثر مهرداد محب‌علی ۸۰۰ میلیون تومان چکش خورد و اثر حجمی محمدحسین عماد از مجموعه «سایه روشن» ۷۰۰ میلیون تومان به فروش رسید. مجسمه‌ای از سهند حسامیان با عنوان «تویزه‌یی» ۶۵۰ میلیون تومان فروخته شد و اثر بدون عنوان کامبیز صبری از مجموعه «تا جایی که به ‌یاد دارم» ۶۰۰ میلیون تومان چکش خورد.

۱۲۰ اثر هنری در چهاردهمین حراج تهران، ۴۲ میلیارد تومان فروخته شدند
«ما، رزها»، اثر فرهاد مشیری/ ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان

تابلوی سه‌لته‌ای رضا لواسانی از مجموعه‌ «آب، باد، خاک، آتش» و اثری از محمود بخشی با عنوان «فیلتر از مجموعه دیوار بهمن» هرکدام ۵۵۰ میلیون تومان و مجسمه «معضل انسان» اثر امیرمسعود اخوان‌جم و اثری از گلناز فتحی هم ۵۰۰ میلیون تومان چکش خوردند.

بازار گرم آثار چهره‌های جدید هنر

در چهاردهمین حراج تهران ۶۱ اثر زیر ۵۰۰ میلیون تومان چکش خوردند که با بیشترین رقابت از سوی خریداران مواجه بودند. تابلویی از مجتبی تاجیک از مجموعه «تن‌-ها» با بیش از دو برابر برآورد قیمت اولیه، ۴۶۰ میلیون تومان چکش خورد. تابلوی «عروسک‌ها» سیامک عزمی نیز دو برابر برآورد قیمت کمینه، ۴۴۰ میلیون تومان به فروش رسید. عکس شاخصی از دوران دفاع مقدس با عنوان «جنگجوی جوان» اثر آلفرد یعقوب‌زاده نیز پس از رقابت پرهیجان خریداران متعدد، به قیمت ۴۲۰ میلیون تومان، حدود سه برابر برآورد کمینه اولیه فروخته شد. همچنین اثر بدون عنوان علی نصیر، تابلوی نقاشی از فریدون آو و دو مجسمه از بیتا فیاضی هر کدام به قیمت ۴۰۰ میلیون تومان فروش رفتند.

۱۲۰ اثر هنری در چهاردهمین حراج تهران، ۴۲ میلیارد تومان فروخته شدند
«گنبد آبی»، اثر کامران یوسف‌زاده/ ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان

تابلو حسن روح‌الامین با عنوان «عادیات» نیز با استقبال مجموعه‌داران هنری روبرو شد و با قیمت ۳۸۰ میلیون تومان، نزدیک به دو برابر برآورد اولیه فروخته شد. ‏

مجسمه برنزی از بهداد لاهوتی و اثری از محمد فاسونکی با عنوان «خاطره بوسنی، گودال مرگ»، هرکدام۳۶۰ میلیون تومان به فروش رسیدند.

اثر حجمی بیژن نعمتی‌شریف ۳۴۰ میلیون تومان فروخته شد و سه اثر از نصرت‌الله مسلمیان، سمیرا علیخانزاده و امیر معبد هرکدام۳۲۰ میلیون تومان چکش خوردند.

۶ اثر از پی‌بک، عذرا عقیقی بخشایشی، احمد مرشدلو، مهدی فرهادیان، فرخ مهدوی و علیرضا آستانه هم هرکدام ۳۰۰ میلیون تومان فروخته شدند.

اثر حجمی برنز و سنگ بهروز دارش ۲۹۰ میلیون تومان چکش خورد و ۳ اثر از فرشید ملکی، بیتا وکیلی و الهه حیدری۲۶۰ میلیون تومان به فروش رسیدند.

۱۲۰ اثر هنری در چهاردهمین حراج تهران، ۴۲ میلیارد تومان فروخته شدند
«بندبازها»، اثر  آویش خبره‌زاده/ یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان

مجسمه برنزی «فلوت‌نواز» اثر رضا امیر یاراحمدی، تابلویی از مجموعه «اسیدآمینه» وحید چمانی، اثر نقاشی‌خط کوروش قاضی‌مراد و تابلوی «منطق‌الطیر» اثر مشترک عباس شهسوار و مریم آیین، نیز هرکدام به قیمت ۲۲۰ میلیون تومان چکش خوردند.

در چهاردهمین حراج تهران ۵ اثر به قیمت ۲۰۰ میلیون تومان به فروش رسیدند که عبارتند از مجسمه برنزی «سوگلی شاه» اثر کوروش گلناری، اثری از حسین شاه‌طاهری، تابلوی بدون عنوان احمد امین نظر، اثری از محمود آزادنیا و تابلویی از علیرضا آسانلو که ۴ برابر برآورد قیمت اولیه فروخته شد.

تابلویی از علیرضا کرمی و اثری از حامد صدرارحامی ۱۹۰ میلیون تومان در حراج چهاردهم چکش خوردند. نقاشی از شیده تامی و عکسی از صادق تیرافکن با عنوان «جمعیت»۱۸۰ میلیون تومان فروش رفتند. مجسمه برنزی «پازل عشق» اثر هادی روشن‌ضمیر و تابلوی «آبتنی‌کردن شیرین» اثر رضوان صادق‌زاده ۱۷۰ میلیون تومان فروخته شدند.

اثری بدون عنوان از هادی هزاوه‌ای و مجسمه «اسب» از مجموعه شطرنج حامد رشتیان هم ۱۶۰ میلیون تومان به فروش رسیدند.

 ۵ اثر «عروس شهر» شهرام کریمی، عکس سه لته‌ای از رضا کیانیان از مجموعه «او می‌رود دامن‌کشان»، تابلوی «وارونگی انکار» اثر محمد طباطبایی، «ستون‌هایی از دوخت» مریم عابدی و اثر حجمی بدون عنوان از مجموعه‌ «کوچه» ایمان صفایی، هر کدام به قیمت۱۵۰ میلیون تومان چکش خوردند.

۱۲۰ اثر هنری در چهاردهمین حراج تهران، ۴۲ میلیارد تومان فروخته شدند
«هجرت طلایی»، اثر رضا درخشانی/  یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان

تابلوی «جدال» از نیلوفر قادری‌نژاد، نقاشی از مریم سالور و اثر حجمی «پیرامون تهی» کار مشترک علیرضا امتیاز و ساغر خاکدان هم ۱۴۰ میلیون تومان به فروش رسیدند.

اثری از رضا بهاروند از مجموعه طبیعت بی‌جان این هنرمند ۱۳۰ میلیون تومان در حراج چهاردهم تهران فروخته شد و عکس «والفجر مقدماتی» از سعید صادقی، تابلوی «تنها مردگان پایان جنگ را دیده‌اند» علی ندایی، تابلوی «جزیره دکارت» نزار موسوی‌نیا، نقاشی‌خطی از فریدون امیدی و اثری از آنه محمد ‌تاتاری هر کدام ۱۲۰ میلیون تومان فروخته شدند.

۴ اثر از کاظم چلیپا، کریم نصر، آزاده رزاق دوست و عبدی اسبقی نیز ۱۱۰ میلیون تومان فروخته شدند و دو اثر از ابراهیم و امیرحسین زنجانی نیز هر کدام ۱۰۰ میلیون تومان چکش حراج خوردند.

حضور ۳۳ هنرمند جدید در حراج تهران

۴۲ اثرچهاردهمین حراج تهران نیز ‏کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان به فروش رسیدند که اغلب آنها از میان ۳۳ هنرمندی بودند که برای اولین بار آثار آنها در حراج تهران عرضه می‌شد.

۴ اثر «علف‌ها بی‌واسطه با خدا سخن می‌گویند» احمد آریامنش، تابلوی «در جست‌وجوی آرامش» اثر محمدعلی بنی اسدی، «شادی تعطیله» بهمن نیکو و تابلویی از داور یوسفی هر کدام ۹۵ میلیون تومان چکش خوردند.

۱۲۰ اثر هنری در چهاردهمین حراج تهران، ۴۲ میلیارد تومان فروخته شدند
«امپراتور مطرود»؛ اثر واحد خاکدان/ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان

۵ اثر از امیرنصر کم‌گویان، امید حلاج، حمید پازوکی، حامد صحیحی و تابلوی «شکارگاه امن» جواد نوبهار هر کدام ۸۵ میلیون تومان فروخته شدند.

تابلوی «حضور» اثر محمد فدوی، اثری از داریوش قره‌زاد، ویدیو چیدمانی از علی اتحاد، نقاشی از کیومرث هارپا، تابلو «ساحل خزر» کتایون مقدم و اثری از مرتضی اسدی ۶ اثری بود که هرکدام ۸۰ میلیون تومان به فروش رسیدند.

مجسمه‌ای از مجموعه عجایب‌الخلایق اثر قدرت‌الله عاقلی، نقاشی از سیاوش مظلومی‌پور و عکسی با عنوان «نخل‌ها ایستاده می‌میرند» از جاسم غضبانپور هم ۷۵ میلیون تومان فروخته شدند.

آثار جواد علیمحمدی اردکانی، سعید احمدزاده، امین نورانی و محمد خلیلی نیز هرکدام ۷۰ میلیون تومان چکش خوردند.

۳ اثر حسین صدری، حمیدرضا اندرز، حسین چراغچی هم ۶۵ میلیون تومان فروخته شدند و ۵ تابلو نقاشی از مصطفی گودرزی، بهنوش فروتن، شنتیا ذاکرعاملی، سمیرا اسکندرفر و مرتضی گودرزی نیز۶۰ میلیون تومان چکش خوردند.

۱۲۰ اثر هنری در چهاردهمین حراج تهران، ۴۲ میلیارد تومان فروخته شدند
تابلویی از مجموعه «کرامت انسانی»، اثر محمود زنده‌رودی/ یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان

عکسی از جمشید بایرامی، ویدیو اینستالیشن «موسیقی و گل» سیمین کرامتی، تابلویی از فرامرز خانی، «رویاها دور از ما بازی می‌کنند» قاسم محمدی و اثری از علی مشهدی الاصل، ۵۰ میلیون تومان به فروش رسیدند.

ویدیو چیدمان «گنج قارون ۲۴ ساعته» امیر راد ۴۸ میلیون تومان و تابلو نقاشی خط غلامرضا ماهرویی ۴۲ میلیون تومان فروخته شدند. سه اثر از فرهاد فزونی، ساغر مسعودی و مهدی مقیم‌نژاد نیز ۴۰ میلیون تومان چکش خوردند. عکس تک نسخه «جاده‌ها» اثر سعید فلاح‌فر ۳۸ میلیون تومان و اثری از حمید فاتح با عنوان «زاغ‌های تباه از مجموعه سیگورات» ۳۰ میلیون تومان در چهاردهمین حراج تهران به فروش رسیدند.

همچنین اثر رضا بانگیز با عنوان «عروسی صمدآقا« که در جریان حراج چکش نخورده بود، خارج از حراج به مبلغ ۱۹۰ میلیون تومان فروخته شد.

۵۷۵۷

کد خبر 1544623

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۹:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۲
  27 2
  هنرمندهای گمنام، آثار دم دستی و ضعیف که فنون نقاشی رو نمی تونی توش ببینی، فقدان سبک و استایل هنری، ایده های کپی برداری از آثار خارجی.....و قیمت های بالا همگی نشان از پولشوئی گسترده در حراج تهران داره.
  • محمدرضا IR ۱۳:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۲
   8 5
   ایران کسی نیازی به پولشویی نداره. مملکت حساب کتابش از دنیا جداس.