۷ نفر
۲۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۲
گاف‌های خوشنویسی در پوستر یک کنسرت / عکس

تسنیم نوشت: «بر خط ماه و نوا» عنوان رویدادی است که به کنسرت‌های آنلاین اختصاص دارد، عنوانی که در پوسترش ایرادهای بسیاری از نظر اصول خوشنویسی دیده می‌شود.

حدود ۱۷ ماه است که تمام کنسرت‌های موسیقی در ایران، به علت شیوع ویروس کرونا تعطیل شده است و اهالی موسیقی درآمد حاصل از کنسرت‌هایشان را به طور کامل از دست داده‌اند.

در این میان مجموعه‌ای از کنسرت‌های آنلاین از سال گذشته شکل گرفت که در سال جاری با عنوان «برخط ماه و نوا» دنبال شد. امسال سه دوره از کنسرت‌های آنلاین با عنوان «برخط ماه و نوا» برگزار شد که پخش آخرین دوره‌ی این اجراها از روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ آغاز شده و روز جمعه ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ پایان یافت.

در مواجهه با این رویداد، مهمترین ابهام و مهمترین سوال در همان عنوانِ این رویداد بود. اینکه چرا باید عنوانِ «بر خط ماه و نوا» برای چنین رویدادی انتخاب شود؟ عنوانی که ابهام زیادی دارد و مواجهه مخاطب را با آن دشوار می‌کند.

مشکل اصلی اما جای دیگری بود. عنوانِ این رویداد به گونه‌ای نوشته شده که اصول خوشنویسی در آن به هیچ وجه رعایت نشده است. پوستر رویداد کنسرت‌های آنلاین «بر خط ماه و نوا» را ببینید تا در ادامه به تحلیل آن بپردازیم.

با توجه به اینکه نوشته‌های روی پوسترِ این رویداد به خط نستعلیق نوشته شده‌اند، سراغ یکی از خوشنویسانِ جوان اما با تجربه‌ی کشورمان رفتیم تا از نگاه او این پوستر و نوشته‌هایش را بررسی کنیم.

مجتبی جوانمرد خوشنویس جوان کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، درباره نوشته‌ی روی پوسترِ رویدادِ «بر خط ماه و نوا» می‌گوید: اتصال میم به الف معمولا کشیده نمی‌شود چون اگر این کار را بکنیم «س» خوانده می‌شود. در اینجا این کار را کرده‌اند و مخاطب این نوشته را «بر خط مساه و نوا» می‌خواند.

او ادامه می‌دهد: «بر» و «خط» نباید اینقدر به هم نزدیک باشند؛ چنین فاصله‌ای در خط نستعلیق نداریم. حداقل یک نقطه و یک عرض قلم باید فاصله بین «بر» و «خط» باشد.

این خوشنویس می‌گوید: ایرادی ترکیبی در این نوشته وجود دارد. در خط نستعلیق هیچ وقت دو حرف همدیگر را قطع نمی‌کنند. حروف نستعلیق شمرده شمرده و با فاصله مساوی و موزون روی خط قرار می‌گیرند. کشیده‌ی «میم» تا «الف»، «الفِ» «ط» دسته‌دار را قطع کرده است. اگر به آثار استاد غلامحسین امیرخانی با دقت نگاه کنید، حتی گاهی سرکشِ «ک» را هم نمی‌گذارد، چون این سرکش ممکن است حرف دیگری را قطع کند.

مجتبی جوانمرد که او را در خوشنویسی با نامِ مستعار «خوشنگار» می‌شناسند، می‌گوید: نکته‌ی دیگری درباره این پوستر را باید متذکر شوم و آن هم کشیدنِ «میم» و «ر» در کلمه‌ی «مرداد» است، که بین این دو حرف نباید کشیده شود. همچنین در کلمه‌ی «ششمین» هم، این مشکل دیده می‌شود.

صحبت‌های این خوشنویسِ کشورمان نشان می‌دهد که در پوستر این رویداد، به هیچ وجه اصولِ خوشنویسی و البته اصولِ خطِ نستعلیق رعایت نشده است. فراموش نکنیم که خط نستعلیق یکی از زیباترین خطوط در هنر خوشنویسی است.

۵۸۵۸

کد خبر 1544992

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سعید IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۳
  2 3
  برخط صحیح نوشته شده است و به معنی آنلاین است و اگر جدا نوشته می شد اشتباه بود! خوش نویس جوان کمی اطلاعات خود را بالا ببرد و بعد در کسوت منتقد ظهور کند!
 • مهاجر IR ۱۳:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۳
  2 0
  والله چند از نکته هایی که آقای جوانمرد گفت رو من هم که هیچ تخصصی ندارم تو خوشنویسی می دونستم، خطاط اثر چطور نمی دونسته اینها رو؟شاید هم خواسته نوآوری کنه که متاسفانه نتونسته
 • IR ۱۷:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۳
  3 0
  هر گرافیست که خطاطی نمی دونه و بر عکسش اشکال از سفارش دهنده است که باید گرافیست خطاط انتخاب می کرد.یا حداقل ان را با یک خطاط مشورت می کرد.
 • علی اشرفی IR ۱۷:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۳
  2 1
  خب... موضوع اینه که این یک نوشته خوشنویسی نیست. یک اثر گرافیکی است که در صورت لزوم می تونه قواعد مرسوم را به هم بزنه. مثلا در یک پوستر گرافیکی ممکنه که گِردی حرف میم یا گِردی حرف واو خیلی بزرگتر از حالت عادی بشود، و . . .
  • ج IR ۰۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
   0 0
   لامصب، نستعلیقه! چی میگی؟ اثر گرافیکی؟!!!
  • IR ۰۷:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
   0 0
   اتفاقا خوشنویسی است! چطور میشه نستعلیق نوشت و گفت که ربطی به خوشنویسی نداره! اثر گرافیکی هم اگرمیخواد نوآوری کنه باید در حوزه ای وارد بشه که توش تسلط و سواد داره.
 • علی کرار IR ۲۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۳
  0 0
  وقتی نرم افزار میسازن که قواعد خوشنویسی توش رعایت نمیشه وبدترازاون طراح هم به اصول خط آشنایی ندارد. دیگه توقعی هم نمیشه داشت!کارروباید دست کاردون داد! نه دست نونوایی که یا خمیر میده یا میسوزنه!
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
  0 0
  به شتر میگن گردنت کجه، میگه کجام راسته ؟ شما بگو کجای اینمملکت کارش درسته که اینجا باشه
 • US ۱۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
  0 0
  عکسی که گذاشتید مربوط به کنسرت تیر ماه هست. در متن صحبت از مرداد شده، مثلا در مورد میم و ر در مرداد صحبت شده. یه زحمت نکشیدید ایراداتی که گرفته شده رو خودتون با عکس تطابق بدید.