مگر نگفتید داخل واکسن فایزر و مدرنا وسایل جاسوسی کار گذاشته اند؟پس چرا وارداتش آزاد شد؟

روزنامه آرمان نوشت:اجازه واردات واکسن فایزر و مدرنا صادر شده است.خبری که البته بعد از گذشت بیش از یکسال تاخیر و غوطه ور شدن ایران در امواج سهمگین موج پنجم کرونا که برخی از آن به عنوان قتلگاه آخر الزمانی یاد می‌کنند بیشتر از هر زمانی این سوال را مطرح می‌سازد که چرا زودتر چنین نکردید؟

اگر بنا بود با صدور مجوز از آنچه که منابع مجاز خوانده می‌شود ورود فایزرو مدرنا حل شود، چرا اکنون که مستاصل از اداره این فاجعه در برابر مردم بی رمق از ادامه تاب‌آوری روزها هستید، چنین می‌گویید و چرا پس تاکنون خبری از فایزر نبوده؟

 از اولین روزهای  واکسیناسیون در جهان چه بر سر ایران آمد و چگونه سیاسی کاری‌ها وضعیت را به چنین روزی رساند. اکنون اما در حالی سخن از مجوز فایزر و مدرنا می‌شود که هیچ کس آن همه حرف‌های عجیب و غریب درباره این واکسن‌ها را از یاد نبرده. حتی آن کسی که می‌گفــت ممکن است در این واکسن‌ها  وسایل جاسوسی جاساز شده باشند. آن نامه 2500 تایی به دولت که با صراحت از نام این دو واکسن یاد شده و نوشته بودند که این واکسن‌ها غیر قابل اعتماد است و به نوعی خواستند از ورود آن‌ها جلوگیری شود را هم کسی از یاد نمی‌برد. تمام دغدغه آن 2500 نفر از جمله وزیر بهداشت پیشنهادی امروز(!) آن بود که دولت، قبل از واردات به کشور به اینکه چه واکسنی وارد می‌کند دقت کند آن‌ها به جایش فایزر و مدرنای مورد تایید سازمان جهانی بهداشت را پس می‌زدند.

نتیجه آن لجبازی‌های رسانه‌ای و غیر مسئولانه که به نوعی بازی با جان مردم بود، باعث شد تا واکسن‌ها از چین و روسیه‌ای که البته هنوز تایید سازمان‌های جهانی بهداشت را نداشتند، وارد شود.

آنچه در عمل اتفاق افتاد این که آقایان روس که قرار بود 62 میلیون واکسن به ایران بدهند دست ایران را در پوست گردو گذاشتند، کارخانه تولیدی هم که قرار شد در تهران بسازند سرکاری از آب درآمد.

واکسن ایرانی و کوبایی هم خبر روشنی درباره‌اش نیست. البته نوع نگاه به تولید واکسن‌های داخلی مانند برکت و پشت پرده‌های آن هم روز به روز با چرایی‌های بیشتری روبه رو می‌شود.

اظهارات معاون اول رئیس جمهور که رئیس ستاد اجرایی فرمان امام یعنی متولی واکسن برکت است هم سوالات بیشتری را به همراه داشته او در مورد عدم تحقق وعده‌ها و تولیدات به این اشاره می‌کند که فایزر، مدرنا و... سال‌ها مشغول به فعالیت دارویی هستند، اما برای تولید برکت باید از صفر شروع می‌کردیم و حتی ساختمان نداشتیم و از نیاز به تاسیسات 15‌هزار متر مربعی و... مجموعه امکانات لازم برای تولید واکسن می‌گوید که ابتدا باید فراهم می‌شده است و اینکه همزمان با تاسیسات، دانش فنی را هم باید تولید می‌کردیم  بعد از هم مراحل تکمیل فاز3 می‌گوید و...

پرسش این است که بر چه اساسی این همه هزینه و تمرکز و زمان را برای ساخت ساختمان و... برای شروع کار روی یک واکسن را متحمل می‌شویم اما در اوج بحران کرونا بنا به گفته زالی مسئول ستاد مبارزه با کرونا به دلیل گرانی واکسن خارجی آن را نمی‌خریم؟ آیا خریدگرانتر از ساختمان سازی برای شروع کار روی واکسن بود؟ آیا درشرایطی که روز به روز  صدها نفر جان می‌دهند این تناقض را می‌توان پاسخ داد ؟ حالا هم از آن وعده 30 میلیون تولید واکسن برکت تا مردادماه و 50 میلیون تا شهریور که قراربود استارت حداقل20 میلیون دز تولید درهر ماه بخورد، خبری نیست و اکنون که مدام فوتی‌های کرونایی رکورد می‌شکنند و تعداد مبتلایان، مرتب مرز رقم‌های قبلی را در می‌نوردند، سرانجام سخن ازخرید 30 میلیون واکسن خارجی و تلاش برای ورود آن به ایران و نیاز به 60 میلیون علاوه براین 30 میلیون می‌شود و یا سازمان غذا و دارو از مجوز ورود واکسن‌های فایزر و مدرنا به ایران سخن می‌گوید. 

23302

کد خبر 1545847

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 26
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • میلاد AU ۰۸:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
  246 7
  تو همه موضوعات همین روند تصمیم گیری اتفاق افتاده که الان اینجا وایسادیم. فقط بخاطر سانسور خبری مردم ازش مطلع نمیشن.
 • فرشاد IR ۰۸:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
  روس نقطه قابل اتکایی برای ما نیست... زودتر بیدار بشید مسوولین...
 • IR ۰۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
  149 5
  پیدا کنید پرتقال فروش را
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
  197 6
  واقعا یکی بگه فقط برای روحانی بد بود؟
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
  170 3
  فاجعه است
 • مهدی IR ۰۹:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
  144 3
  در یک کلام بودجه های کلان و دلالان
 • IR ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
  100 4
  برفرض برای محموله ارسالی به جمهوری اسلامی شیطنتی هم کرده باشند بفرمائید اگه ما میتوانستیم آن راکشف کنیم که گرفتار مدیریت کشورنبودیم!!
 • حسینی دولت آبادی از قزوین IR ۰۹:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
  176 7
  خبر آنلاین! خیلی چیزها هست که میدانیم و میخواهیم توی گوش آقایان فریاد بزنیم! اما خودت میدانی که بجز نظرات آبکی هیچ نظر درست و درمانی ، از سمت شما قابل درج نیست. پس لطفا همین یک خط را درج کن تا بدانند که میدانیم. فقط ایکاش سیاسیون از سرنوشت سایر سیاسیون درست میگرفتند. سر بسته تر از این نمیشه گفت به خدا!
  • IR ۱۶:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
   34 47
   کار را تمام کردی با آن نظر درست و درمان و نانکی خودت ،!!! بدبخت است کسی که خودش را در مرکز عالم و بقیه را چرخان حول محور خودش میبیند
 • بی نام IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
  یعنی شما یا ساده اید یا خودتون رو زدید به اون راه که هردو از ژورنالیست بعیده. دوسال بازار رو با رمدیسیویر و فاویوپیراویر بی فایده چاپیدن، یه پول تپل هم برای ساختن واکسن خیالی گرفتن بعدش هم شرایط واردات واکسن گرون رو به دست اوردن که قشر مرفه رو تیغ بندازن. فکر کردید مدرنا و فایزر رو به مردم کوچه و بازار می زنن. نه کم کم وارد میشه تا عزیز بمونه عین خودرو، عین انسولین، عین هر کوفت دیگه ای. بازی با مردم و خریدار. حالا می بینید فایزر دونه ای اینقدر در درمانگاه دکتر فلانی.
 • IR ۰۹:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
  102 5
  نون توش نبوده؟
 • IR ۰۹:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
  تورو خدا بیخیال شید عیبی نداره یه حرفی گفتن توش موندن. هی انگولکشون نکنید بذارید وارد کنن واکسیناسیون تموم شه بعدا این دعواهارو بکنید. به لج میفتن باز ممنوع میکنن بعدش فقط مردم هستن که میمیرن...
 • اميد IR ۰۹:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
  157 9
  چيزي كه تو كشور ما بي ارزش جان آدميزاده . به قول يكي از دوستان اگه روزي 500 تا مرغ هم مي مرد لااقل صاحب مرغداري يه حركتي مي كرد ولي توي مملكت ما روزانه نزديك 600 نفر بي گناه دارن مي ميرند ولي آقايون ككشون هم نمي گزه . توي همي چيز به دنبال منافع خودشون هستند از تحريم كاسبي مي كنند با جون آدما كاسبي مي كنند .
 • مهدی IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
  190 8
  متاسفانه در ایران دو مشکل بزرگ و بنیادین داریم که تمامی مشکلات دیگر از آنها سرچشمه می گیرد : توهم توطئه و خودبزرگ بینی
 • امیر IR ۱۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
  100 6
  چرا رو همه میدونن ....
 • بنده خدا AM ۱۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
  باید با کسانی که مشاوره های اشتباه به مقام معظم رهبری داده اند برخورد شود چرا که با جان مردم بازی کرده اند. البته به نفع مافیای سازمان غذا و دارو !!!!!!!!!
 • IR ۱۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
  مگر تا یک ماه پیش کسی در دنیا به ما واکسن می فروخت ؟؟؟ چرا این همه فرافکنی می کنید ؟؟
 • IR ۱۰:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
  85 5
  اینو از اون کس بپرسید که17 علنا گفت . چرا مردم را فریب می دهید ؟
 • شهلا IR ۱۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
  اقا من مایلم آمریکا و اروپا جاسوسی مرا بکنند فقط واکسن بزنم تا این کادر درمانی و مسئولین بهشت زهرا اینقدر در تنگای بیمار و جسد قرار نگیرند
  • وحید IR ۱۵:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
   102 9
   منم مایلم جاسوسی من را هم بکنند
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
  در دوره دولت روحانی و رئیسی فرق میکنه حتی قوانین فیزیک
 • IR ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
  159 9
  کارهای حکومت همش به این صورته .فقط با لجبازی و بدون تحقیق و فکر برای مردم تصمیم میگیرن بعد هم این فاجعه به بار میاد.
 • والی IR ۱۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
  88 11
  خوبه دیگه سرشون خورد به سنگ
 • بهداد IR ۱۵:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
  108 3
  نکته تلخ سیستم مدیریت مملکت اینه که هرکس در پست های قبلی بیشتر گند زده باشه شانس گرفتن پست بالاترش بیشتر است . نمونه دم دستش همین معاون اول و وزیر بهداشت جدیمان.
 • IR ۱۶:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
  94 4
  نمونه ای از مدیریت آقایون هزینه فراوان همراه با هوچی گری و بی اعتنایی به نظرات کارشناسان واقعی و در نهایت تسلیم شدن بعد از کلی هزینه
 • فرهاد CA ۱۷:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
  94 3
  فقط شرم...