با شنیدن حرف‌های وزیر پیشنهادی رئیسی دلم می خواست سرم را به دیوار بکوبم/لابی ها برای رأی دادن به کابینه اوج گرفت

ایلنا نوشت: نماینده سابق مجلس گفت: برخی وزرای پیشنهادی امتحان خودشان را در دولت احمدی‌نژاد پس داده‌اند.

​محمدرضا بادامچی درباره کابینه معرفی شده از سوی سید ابراهیم رئیسی که گفته می‌شود به نظر می‌رسد تخصص در معرفی افراد زیر سایه شعار جوانگرایی قرار گرفته است، گفت: در خصوص سایر وزرا از آنجا که حوزه‌ تخصصی من نیست اظهارنظر آنچنانی نمی‌توانم داشته باشم اما در خصوص وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید بگویم مصاحبه‌ای از ایشان دیدم که، انسان واقعا می‌خواهد سرش را به دیوار بکوبد که وضعیت مدیریت آینده هلدینگ بزرگی مثل وزارت کار، صندوق‌های بازنشستگی و سایر زیر مجموعه‌های این وزارتخانه که اقتصاد گسترده‌ای دارد این‌طور شده که چنین وزیری در صدرش بنشیند، من بسیار تاسف خوردم.

نماینده پیشین مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: مصاحبه‌ای از وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی دیدم که ایشان بیان می‌کردند ما بررسی کردیم ۲۰ میلیارد دلار پول در دست مردم است که اگر فقط ۵ میلیارد دلار آن را وسط  بگذارند، دلار به ۵ هزار تومان می‌رسد؛ اقتصاددان نیستم اما از این نظر که به خاطر معیشت کارگران و وضعیت کارخانه‌داران گوشه چشمی به این وادی دارم، می‌گویم چنین حرف‌هایی به هیچ عنوان شدنی نیست.

وی با اشاره به این‌که از وقتی که افاضات کابینه معرفی موردنظر آقای رئیسی مطرح شده است دلار به صورت پرشی درحال گران شدن است، عنوان کرد:  به طور مثال در جایی دیگر مشاهده کردم یکی از این آقایان گفته است که کشور را تا مدت‌ها بدون تحریم پیش می‌بریم و کارهایمان را انجام می‌دهیم، من نمی‌دانم چرا این اشخاص مراقب گفتار خودشان نیستند مگر نمی‌دانند افرادی در این سطح اگر اظهارنظرشان بدون ملاحظه باشد، تاثیرش بر معیشت جامعه و مردم و دهک‌های پایین است و آنها را به هم می‌ریزد آیا واقعاً نمی ‌دانند یک گزینه وزارتر در چنین جایگاهی نباید این گونه اظهارنظر کند!؟

این فعال سیاسی با بیان این‌که واقعا متاسف شدم از این اظهارنظرها و آرزو دارم مجلس به این افراد رأی ندهد، گفت: امیدوارم مجلس حداقل کار درستی انجام دهد هرچند که این مجلس از خودشان است و ممکن است رأی دهند که اگر این اتفاق بیفتد، برای اقتصاد روزهای بسیار سخت و تاریکی را متصور خواهیم بود.

بادامچی در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه کابینه معرفی شده از سوی سید ابراهیم رئیسی بسیار شبیه به کابینه احمدی‌نژاد است و حتی از این کابینه به عنوان کابینه سوم احمدی نژاد یاد می‌شود، اظهار داشت: وزرای اقتصادی که در این کابینه در نظر گرفته شده با توجه به اینکه ما امروز کشوری با شرایط خاص داریم بعید می‌دانم آن اتفاقاتی که باید را رقم بزنند.

وی ادامه داد: رئیس‌جمهور گفته ما باید یک میلیون مسکن بسازیم و در این حوزه با کمبود مسکن مواجه هستیم این امر چشم انداز تورم سنگینی را با وجود این افرادی که در حوزه اقتصادی مدنظر قرار داده‌اند، ترسیم می‌کند.

نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی افزود: در  وزارت راه و شهرسازی کسی را گذاشتند که قبلاً در بحث نفت امتحان خودش را پس داده و یا سازمان برنامه و بودجه،  از آن طرف برای وزارت اقتصاد هم کسی معرفی کرده که در مقابل این دو نفر نه نمی‌تواند بگوید، در صورتی که مدیریت  در حوزه  سازمان برنامه و بودجه و وزارت مسکن بر عهده وزارت اقتصاد است و سایر وزارتخانه‌ها باید تحت امر او باشند.

وی یادآورد شد: اگر سازمان برنامه و بودجه درخواستی داشته باشد، وزارت اقتصاد باید آن را تصویب کند، وزیری که معرفی شده این قامت را ندارد در مقابل‌شان تحلیل علمی و کارشناسی داشته باشد و آنها را به مسیر درستی ببرد.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه وقتی این گونه اقدامات را در حوزه اقتصادی می‌بینیم باید تاسف بخوریم؛ چراکه بسیاری از این افراد امتحان خودشان را در کابینه احمدی‌نژاد پس دادند که این بلاها امروز بر سر کشور آمده است.

وی گفت: اگر آن کابینه درست بود امروز ما این وضعیت را نداشتیم، اگر مجلس هم رای بدهد امید به آینده عملکردی دولت ضعیف خواهد بود و به خصوص در حوزه جوانان فرار مغزها و مهاجرت سرعت بیشتری خواهد گرفت و چشم‌انداز خوبی دیده نمی‌شود.

​وزرای پیشنهادی نباید فریب برخی نمایندگان اهل لابی را بخورند

همچنین «اردشیر مطهری»، نماینده مردم گرمسار در مجلس، در گفتگو با برنا در رابطه با "ارزیابی خود از لیست کابینه دولت سیزدهم" گفت: اکثریت قریب به اتفاق افراد معرفی شده به مجلس عملکرد خوبی دارند و گزینه مناسبی برای وزراتخانه ها محسوب می شوند زیرا صاحب تجربه هستند و دانش کار دارند، در مسیر انقلاب عمل کردند و بعضی از آنها روحیه فساد ستیزی دارند و نکته حائز اهمیت، نزدیکی بعضی از این آقایان با رئیس جمهور است که این خودش نقطه قوت بزرگی است.

او ادامه داد: بیشترین چالش کشور در زمینه وضعیت اقتصادی و معیشت مردم است که خیلی اهمیت دارد، آقایان به این مسیر و حوزه های مختلف توجه داشته باشند. در بحث راه و شهرسازی، مسکن خانواده های آسیب پذیر خیلی اهمیت دارند زیرا گرفتاری هایشان بیشتر در حوزه مسکن است. بحث اقتصادی را شخص آقای رئیس جمهور باید مدیریت کند و از پتانسیل ها و ظرفیت های بدنه دولت استفاده شود نه صرفا یک وزارتخانه خاص، یعنی این چرخه و دنده چرخ ها باید باهم بچرخند.

نماینده مردم گرمسار در خصوص پیش بینی خود از جلسه رای اعتماد بیان کرد: اکثریت قریب به اتفاق لیست وزرای پیشنهادی رای می آورند ولی یک تعدادی از وزرای پیشنهادی باید زودتر خودشان را به بعضی از دوستان و نمایندگان مجلس بشناسانند زیرا نمایندگان ملاحظاتی دارند که منطقی است باید وزیر پیشنهادی با نمایندگان ارتباط بگیرد و بنشیند، آنها را توجیح کند و نقطه نظرات را بگوید، آن عده قلیل از وزرای پیشنهادی غفلت نکنند و از فرصت باقی مانده استفاده شود.

او گفت: در مجلس کسانی هستند که تعدادشان به اندازه انگشتان یک دست هم نمی رسد این افراد دنبال لابی هستند که باید به دنبال این باشیم که این دستها کوتاه شود دوستان وزرا هم فریب چنین افرادی را نخورند. مجلس استقلال دارد و نمایندگان محترم هم استقلال دارند. بالاخره در مجلس هم عده ای قلیل و کاسب وجود دارد. این نمایندگان قلیل خودشان را برتر می‌دانند و احساس می کنند که مجلس در دست آنها است. وزیرهای پیشنهادی بروند سراغ نمایندگان، نگاه نکنند که یک نماینده ای مطرح است و یک نماینده ای مطرح نیست. 

انتصاب مخبر از تصمیمات خوب رئیسی بود

حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم عضو شورای مرکزی و سخنگوی جامعه روحانیت مبارز درخصوص کابینه معرفی شده از سوی سید ابراهیم رئیسی، گفت: کابینه‌ای که آقای رئیسی معرفی کردند یک کابینه جوان است. به طور عمده کسانی که اعضای این کابینه هستند، هم جوان و هم متخصص هستند و هم افرادی هستند که روحیه مردمی و انقلابی دارند.

بنا به گزارش ایلنا، وی ادامه داد: ان‌شاء‌الله این افراد در کنار هم یک مجموعه کارآمد را شکل خواهند داد و از این جهت به ویژه در  حوزه اقتصاد من افراد را از نزدیک می‌شناسم، سوابق و تجربیات آن‌ها را می‌دانم؛ افرادی شایسته و نوآور هستند و به اقتصاد ایران هم آشنایی دارند که این‌ها موضوعات مهمی است.

عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز در ادامه اظهار داشت: یکی از تصمیمات خوب آقای رئیسی انتصاب آقای مخبر به عنوان معاون اول بود؛ چراکه ایشان شخصیتی پرکار و بدون حاشیه است و علیرغم این همه سوابق کاری که دارند هیچگونه حاشیه‌ای تاکنون نداشته و از کسانی است که تجربیات کاری او نشان دهنده کارآمدی فوق‌العاده اوست.

وی ادامه داد: همچنین جناب آقای اسماعیلی سوابق و تجربیات خوبی تاکنون در حوزه قضائی هم در کسوت ریاست دادگستری استان تهران داشتند و هم در جایگاه سخنگوی قوه قضائیه و ریاست دفتر رئیس قوه که ایشان هم شخصیت توانا و بدون حاشیه‌ای هستند.

با شنیدن حرف‌های وزیر پیشنهادی رئیسی دلم می خواست سرم را به دیوار بکوبم/لابی ها برای رأی دادن به کابینه اوج گرفت

این فعال سیاسی اصولگرا ادامه داد: من از این ترکیب کابینه اینطور برداشت می‌کنم که آقای رئیسی یک کابینه نسبتا هماهنگی را می‌خواهد تشکیل بدهد لذا از این جهت انتظار است که مجلس محترم هم حمایت کنند و با رأی خوبی که به وزرای پیشنهادی می‌دهند، ان‌شاء‌الله هرچه زودتر فرصت خدمت را برای کابینه آقای رئیسی فراهم کنند.

مصباحی‌مقدم همچنین درخصوص ناشناخته بودن برخی وزرای پیشنهادی برای جامعه و اینکه شاید انتظار بود کابینه آقای رئیسی افراد شاخص و شناخته‌ شده‌ای باشند، گفت: درست است برخی کمتر شناخته شده هستند اما اظهارنظر من به صورت کلی بود. البته کابینه شناخته شده‌تر احتمالا یک معنایش این می‌شود که افراد در رزومه مثلا دوره‌ای وزارت داشته باشند که شناخته‌ شده باشند در حالیکه رعایت بُعد جوان بودن، نمی‌تواند این مساله را تامین کند. بالاخره جوان‌های ۴۰ یا ۴۱ ساله‌ای که اکنون در کابینه هستند، بعضی‌هایشان در حد معاون وزیر کار کرده‌اند ولی در کسوت وزارت نبودند و از این جهت شاید برای عموم چندان شناخته شده نباشند اما افراد دانا و خوش‌فکری هستند و توانایی اداره کار را دارند.

27219

کد خبر 1546612

برچسب‌ها