کشف محموله ۱۶ تنی قارچ سیاه در پوشش صادرات میوه+عکس

سخنگوی گمرک گفت: ۱۶ تن قارچ سیاه دنبلان کوهی از کامیون یخچالداری که محموله خود را میوه به مقصد اسلونی اظهار کرده بود با هوشیاری ماموران گمرک کشف شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از گمرک؛ آقای سید روح اله لطیفی افزود: مرکز مبارزه با جرایم سازمان یافته گمرک در رصد محموله ها، با مشکوک شدن به یک محموله میوه از مبدا شمال شرق کشور، موضوع را در دستور کار گروه مربیان سگ‌های مواد یاب قرار داد، گمرک خروجی اعلام شده این محموله" گمرک سرو" در استان آذربایجان غربی اعلام شده بود، این محموله به محض ورود به گمرک سرو برای کنترل‌های تخصصی و دقیق به گمرک بازرگان؛ منتقل شد.

کشف محموله ۱۶ تنی قارچ سیاه در پوشش صادرات میوه+عکس

کالای اظهاری گوجه، آلو، گیلاس، آلبالو، هلوی منجمد با وزن خالص ۱۸ هزار و ۹۶۰ کیلوگرم عنوان شده بود که طی کارنه تیر، از ایران به مقصد اسلونی در حال حرکت بود که پس از انجام بازرسی دقیق مشخص شد که مقدار ۱۶ تن قارچ دنبلان سیاه کوهی؛ در داخل میوه‌های منجمد جاسازی شده بود.

کشف محموله ۱۶ تنی قارچ سیاه در پوشش صادرات میوه+عکس

لطیفی توضیح داد: صادرات قارچ دنبلان سیاه کوهی؛ بدلیل اینکه جزو ذخایر ژنتیکی گیاهی کشور است، ممنوع بوده و گمرک نیز بر اساس وظایف ملی و موضوعات و مفاد کنوانسیون‌های بین المللی گمرکی و حفظ محیط زیست، مانع از خروج ذخایر ژنتیکی زیستی و ورود مواد آسیب زا به کشور می‌شود.

کشف محموله ۱۶ تنی قارچ سیاه در پوشش صادرات میوه+عکس

لطیفی گفت: قاچاقچیان؛ قارچ ترافل (قارچ دنبلان سیاه کوهی) را به قیمت‌های گزافی به فروش می‌رسانند که حتی برخی آن را تا کیلویی پنج هزار و ۷۰۰ یورو اعلام می‌کنند که اگر چنین باشد این محموله تا ۹۰ میلیون یورو در کشورهای دیگر به فروش می‌رسد، هر چند استخراج بی رویه‌ی این محصول ارزشمند از جنگل‌های کشور آن چنان آثار زیان باری به دنبال دارد که قابل محاسبه نیست.

کشف محموله ۱۶ تنی قارچ سیاه در پوشش صادرات میوه+عکس

سخنگوی گمرک تاکید کرد: قاچاقچیان بدون توجه به آسیب پذیری منابع ژنتیکی گیاهی و جانوری و صرفاً با هدف رسیدن به سودهای کلان اقدام به قاچاق این سرمایه‌های ملی می‌کنند.

بدیهی است که تجهیز و تقویت گمرکات کشور به دستگاه‌ها و تجهیزات کنترلی، به روز رسانی زیر ساخت‌هایی همچون دستگاه‌های ایکس ری، لیفتراک، بارانداز، سگ‌های مواد یاب و... در گمرکات کشور می‌تواند در جلوگیری از خروج ذخایر ارزشمند کشور بسیار مهم باشد.

وی افزود: در ماه گذشته نیز یک محموله قارچ دنبلان سیاه دیگر به وزن چهار تن در گمرک پلدشت کشف و به مقامات قضایی تحویل شد.

۲۲۳۲۲۷

کد خبر 1546949

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =