محرومیت داور شمشیربازی ایران و ایتالیا/واقعیت یا حربه‌ مسئولان برای فرار از شکست؟!

در حالی که مسئولان کاروان ایران در المپیک 2020 توکیو از عذرخواهی و محرومیت داور اوکراینی جدال ایران و ایتالیا سخن گفتند و اینکه مسئولان مسابقات اشتباهات تاثیرگذار این داور را پذیرفته اند اما ظاهرا در عمل چنین چیزی رخ نداده!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ با وجود انتقادهای زیادی که از بسیاری ورزشکاران به سبب کسب نتایج ضعیف در المپیک 2020 توکیو صورت گرفت اما تیم ملی اسلحه سابر ایران جزو معدود نمایندگان ایران بود که شایستگی کسب مدال را داشت و با یکی از بهترین تیم های جهان یعنی ایتالیا پایاپای پیش رفت و فاصله زیادی با حضور در نیمه نهایی نداشت. نمایش خیره کننده علی پاکدامن و کسب 11 امتیاز در مقابل پنج امتیاز کوراتولی سابریست نامدار ایتالیایی برای صعود تیم ملی به نیمه نهایی کافی نبود اما شاگردان پیمان فخری آبرومندانه مدال را از دست دادند.

در امتیاز پایانی علی پاکدامن ضربه ای به حریف زد اما داور آن را امتیاز تشخیص نداد و در ادامه حریف ایتالیایی پاکدامن امتیاز 45 را گرفت و تیمش به نیمه نهایی رفت. در پایان این مسابقه جنجالی کمیته ملی المپیک به IOC اعتراض کرد و اعلام شد که رئیس کمیته داوران فدراسیون جهانی شمشیربازی ضمن عذرخواهی از تیم ایران اعلام کرده که داور اوکراینی اجازه قضاوت در ادامه آن روز بازی ها را ندارد.

با این اظهارنظر و رسانه ای شدن آن همه پذیرفتند که داور مانع صعود ایران بوده و حق خوری به قدری بزرگ بوده که مسئولان برگزاری مسابقات هم به آن اعتراف کرده و داور هم محروم شده است.

این در حالی است که تا امروز هیچ سندی مبنی عذرخواهی مکتوب از ایران منتشر نشده و اگر بپذیریم که به صورت شفاهی عذرخواهی صورت گرفته این سوال پیش می آید که ماجرای محرومیت داور از کجا آمد؟!

"گوتسیت وادیم" داور اوکراینی بود که به گفته مسئولان از سوی کمیته داوران از قضاوت در آن روز محروم شده اما نکته جالب توجه این است که که وادیم بعد از جدال ایران و ایتالیا مسابقه ایران و آمریکا را در رده بندی (پنجم تا هشتم) قضاوت کرد! اگر بنا به محرومیت این داور در آن روز بود پس چگونه او دوباره قاضی یک بازی شد؛ بازی‌ای که بازهم یک طرف آن ایران بود؟! نکته دیگر این است که اگر این محرومیت بعد از جدال با آمریکا صورت گرفته در اصل وادیم جریمه نشده و این یک بهانه برای متقاعد کردن مسئولان ایرانی از سوی کمیته داوران بوده چرا که این مرد اوکراینی در روزهای بعد نیز قضاوت های زیادی داشت.

اینکه ناداوری واقعا صورت گرفته یا خیر نکته ای است که کارشناسان باید درباره آن نظر بدهند چرا که به دلیل کمترشناخته شده بودن این رشته نمی توان به راحتی اشتباه داوری را رد یا تایید کرد. اما نکته مهم این است که اگر اعتراضات تیم و مسئولان شمشیربازی به آن اندازه مهم بود که بلافاصله داور محروم شود هیچ گاه ناداوری به این وضوح صورت نمی گرفت!

به هرشکل این موضوع و ماجرای محرومیت علامت سوال بزرگی ایجاد کرده که آیا اصلا چنین محرومیتی وجود داشته یا صرفا راه فرار مسئولان برای پاسخگویی به رسانه ها و تغییر کانون توجهات بوده است؟!

دیدار ایران و ایتالیا با قضاوت وادیم از اوکراین و البکری از مصر

محرومیت داور شمشیربازی ایران و ایتالیا/واقعیت یا حربه‌ مسئولان برای فرار از شکست؟!

محرومیت داور شمشیربازی ایران و ایتالیا/واقعیت یا حربه‌ مسئولان برای فرار از شکست؟!

دیدار ایران و آمریکا با قضاوت وادیم از اوکراین و توره از سنگال

محرومیت داور شمشیربازی ایران و ایتالیا/واقعیت یا حربه‌ مسئولان برای فرار از شکست؟!

محرومیت داور شمشیربازی ایران و ایتالیا/واقعیت یا حربه‌ مسئولان برای فرار از شکست؟!

بیشتر بخوانید: باشگاه استقلال به مظاهری: قراردادت را فسخ کن، به سلامت!

253 251

کد خبر 1548028

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ZA ۱۱:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۳
    2 1
    محرومیت بدون جلسه کمیته داوران امکان پذیر نیست. وسط مسابقات هم جلسه کمیته داوران هیج جای دنیا انجام نمی شه. تفاوت زمانی دو مسابقه یک ساعت هم نیست.