روسیه: اقدام ایران را درک کنید و فورا به مذاکره برگردید

سخنگوی وزارت خارجه روسیه تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی برجام را از سرگیری فوری مذاکرات برای احیای توافق هسته ای دانست.

به گزارش خبرآنلاین، ماریا زاخارووا شامگاه سه شنبه در بیانیه ای در سایت وزارت امور خارجه روسیه، با اشاره به وضعیت دشوار پیش آمده در مورد احیای برجام و تلاش های ایران در پاسخ به زیاده خواهی طرف های اروپایی و تحریم های آمریکا گفت: تنها راه برون رفت از وضعیت کنونی، ازسرگیری فوری روند مذاکرات برای احیای برجام است. 

مذاکرات برای احیای برجام پس از چند دور برگزاری در وین از ۲۰ ژوئن متوقف شده است. 

وی افزود: از همه شرکا در توافق هسته ای و نیز آمریکا  دعوت به خودداری از گامهای ناسنجیده می کنیم که ممکن است موانع بیشتر در مسیر عادی سازی وضعیت پیرامون برنامه هسته ای ایران ایجاد کند. 

وی با اشاره به بیانیه اخیر گروه تروئیکای اروپایی درباره گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر تولید اورانیوم غنی شده در ایران با سطح غنی سازی تا ۲۰ درصد و نیز افزایش توانمندی غنی سازی اورانیوم ایران تا ۶۰ درصد، گفت: اگر چه این اقدام ایران عدول از توافق های ثبت شده در برنامه جامع اقدام مشترک برای حل و فصل وضعیت پیرامون برنامه هسته ای ایران است اما این واقعیت را درک می کنیم تا اندازه زیادی این گونه اقدام ایران به دلیل عدم وجود نتایج عملی معین از تلاش ها برای احیای کامل معامله هسته ای است و در همین حال تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران و کشورهای ثالث همکاری کننده آن همچنان پا برجا است.

زاخارووا ادامه داد: اما نگران آن هستیم که این مساله ما را بیشتر از اهداف اعلام شده دورتر می کند و ایجاد شرایط برای اجرای پایدار توافق های درچارچوب برجام دشوارتر می شود.

یورو نیوز روز پنجشنبه هفته گذشته گزارش داد که کشورهای اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس عصر پنجشنبه درباره تسریع غنی سازی در ایران با توجه به گزارش آژانس انرژی اتمی بیانیه ای منتشر کرده است.

تروئیکا اروپایی در بیانیه ای در مورد گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی که تأیید می کند ایران برای اولین بار فلز اورانیوم غنی شده تا ۲۰ درصد تولید کرده و ظرفیت اورانیوم غنی شده را به ۶۰ درصد رسانده است، اظهار نگرانی کردند.  

>>> بیشتر بخوانید:
بیانیه مشترک تروئیکای اروپا درباره غنی‌سازی ایران

310 310

کد خبر 1548279

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =