جانسون:این نخستین شرط اروپا برای آمریکا و طالبان است/بایدن:بستگی دارد!/ ترودو:جامعه جهانی چندتوقع و خواسته خیلی روشن از طالبان دارد

جو بایدن رییس‌جمهوری آمریکا اظهار داشت: مقامات گروه هفت، ناتو، سازمان ملل و اتحادیه اروپا بر لزوم اتخاذ موضعی واحد در برابر طالبان تاکید داشتند.

به گزارش خبرآنلاین، روز گذشته نشست مجازی گروه هفت برگزار شد و نتیجه آن اتخاذ موضعی واحد در برابر طالبان بود. نشست اضطراری مجازی رهبران گروه ۷ روز سه شنبه درباره بحران افغانستان برگزار شد و بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس اعلام کرد که گروه ۷ با نقشه راه برای تعامل با طالبان توافق کرده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه در کنفرانس خبری در کاخ سفید دلیل مخالفتش با تمدید زمانبندی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را وجود تهدید داعش عنوان کرد.

به گزارش یورونیوز، بایدن با تاکید بر این که هر روز حضور بیشتر در افغانستان خطرات بیشتری را برای نیروهای آمریکایی به دنبال خواهد داشت، گفت: «داعش در صدد هدف قراردادن فرودگاه کابل و حمله به نیروهای آمریکا، متحدانش و نیز غیرنظامیان بی‌گناه است.»

بایدن روز سه شنبه به وقت محلی در سخنانی در کاخ سفید که از شبکه های تلویزیونی آمریکا بصورت زنده پخش می شد، اظهار داشت مشروعیت دولت آینده افغانستان به اقداماتی بستگی دارد که در ارتباط با تعهدات بین‌المللی این کشور از جمله جلوگیری از تبدیل آن به پایگاه تروریسم صورت می‌گیرد.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد طالبان را با اقدامات آنها قضاوت خواهیم کرد.

وی همچنین مدعی شد با خطر روز افزون حمله داعش افغانستان که دشمن قسم‌خورده طالبان به شمار می‌آید، روبرو هستیم.
بایدن با بیان اینکه در ۱۲ ساعت گذشته ، ۵۰ پرواز با ۱۲ هزار سرنشین از کابل خارج شده است، گفت که از ۱۴ اوت تاکنون بیش از ۷۰ هزار نفر از افغانستان خارج شده اند.

وی با تاکید بر ضرب الاجل خروج نیروها تا ۳۱ اوت (۹ شهریور) گفت که این امر به ادامه همکاری طالبان برای خروج نیروها بستگی دارد.

رئیس جمهوری آمریکا افزود از پنتاگون و وزارت امور خارجه خواسته است درصورت لزوم برنامه های احتمالی را تغییر دهند.

بایدن اضافه کرد از آنتونی بلینکن وزیر خارجه همچنین خواسته است گزارشی درباره تعداد آمریکایی‌های باقیمانده در افغانستان ارائه دهد.

رهبران کشورهای گروه هفت در نشست مجازی روز گذشته خود تلاش کردند تا با هدف تسهیل خروج نیروهای نظامی خارجی و شهروندان افغانی که در خطر برخوردهای قهری شبه‌نظامیان طالبان قرار دارند، رئیس جمهوری آمریکا را برای تمدید برنامه زمانبندی خروج نیروهای ائتلاف از افغانستان مجاب کنند. با این حال، بایدن با اعلام مخالفت خود با این خواسته گفت که در حال حاضر روند خروج کامل افراد و نیروها تا مهلت تعیین شده ۳۱ اوت تا حد ممکن با کارآیی مطلوب و امنیت لازم در حال انجام است.

البته رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد که رعایت این مهلت به همکاری طالبان برای حفظ دسترسی به فرودگاه کابل بستگی دارد.  بایدن نسبت به عواقب هرگونه مانع‌تراشی طالبان در این خصوص هشدار داد.

با این حال، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، روز سه‌شنبه و پیش از کنفرانس خبری بایدن در جمع خبرنگاران حاضر در یک نشست مطبوعاتی در کابل، پایتخت افغانستان گفت که تنها خارجی‌ها اجازه دارند به فرودگاه کابل راه پیدا کنند. او همچنین تاکید کرد که آمریکایی‌ها در همان مهلتی که به ایشان دادیم باید بروند.

اروپا:آمریکا تا هر زمان که نیاز هست امنیت فرودگاه کابل را تأمین کند
 

در جریان این نشست، اتحادیه اروپا از آمریکا خواست تا هر زمانی که نیاز هست امنیت فرودگاه کابل را تأمین کند.

رهبران اتحادیه اروپا در جریان نشست مجازی گروه ۷ روز سه‌شنبه ۲۴ اوت (۲ شهریور/سنبله) از ایالات متحده خواستند امنیت فرودگاه کابل را «تا هر زمان که نیاز هست» تأمین کند تا به این ترتیب عملیات خارج کردن شهروندان افغان و خانواده‌های آنها «تکمیل» شود.

در حالی که آمریکا تلاش می‌کند عملیات خارج کردن و انتقال اتباع خود و همکاران افغان ‌آنها را تا پیش از ۳۱ اوت (۹ شهریور) به اتمام برساند، شارل میشل، رئیس شورای اروپا گفت رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا از «دوستان آمریکایی» خود خواسته‌اند تا ضمن تأمین امنیت فرودگاه کابل «دسترسی عادلانه و منصفانه» تمام افغان‌های واجد شرایط انتقال به این فرودگاه را تضمین کند.

از سوی دیگر کشورهای عضو گروه ۷ از طالبان خواستند تا امنیت را برای عبور آن دسته از شهروندان افغان که می‌خواهند بعد از مهلت ۳۱ اوت از افغانستان خارج شوند، تضمین کنند.

این موضوع را بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا روز سه‌شنبه پس از پایان نشست مجازی گروه ۷ در تلویزیون اعلام کرد گفت که رهبران قدرت‌های عضو گروه هفت این هشدار را به عنوان «نخستین شرط» پس از روی کار آمدن طالبان خطاب به آنها اعلام کرده‌اند. وی گفت: «نخستین شرطی که ما به عنوان گروه ۷ قائل می‌گذاریم این است که آنها باید تا ۳۱ اوت و فراتر از آن عبور امن کسانی را که می‌خواهند از افغانستان بروند، تضمین کنند.»

به گزارش رویترز، جانسون پس از پایان نشست گفت اعضای گروه توافق کردند برنامه‌ای برای گفت‌وگو با طالبان داشته باشند، با این شرط اولیه که طالبان باید برای افغان‌هایی که خواهان ترک کشور هستند مسیر امن فراهم کند.

نخست وزیر بریتانیا اضافه کرد، ما نه تنها بر سر لزوم اتخاذ یک رویکرد مشترک در مورد روند خروج از افغانستان توافق کردیم، بلکه در مورد یک نقشه راه که بتوانیم از طریق آن با طالبان گفت‌وگو کنیم نیز توافق کردیم.

وی گفت، شرط شماره یک ما به عنوان اعضای گروه هفت این است که گروه طالبان تضمین کند یک مسیر امن برای عبور شهروندان افغان به سمت فرودگاه بین‌المللی کابل تا پایان ۳۱ اوت و ورای آن همچنان فراهم باقی بماند.

رئیس جمهوری آمریکا برای دقایقی در آغاز نشست به سخنرانی پرداخت و از سیاست خود در این زمینه دفاع کرد. برخی از اعضای گروه انتقاداتی از دولت بایدن در مورد نحوه خروج افراد و وضعیت به‌وجود آمده داشتند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، نیز پس از برگزاری این نشست گفت، اعضای گروه هفت در جلسه امروز موافقت کردند طالبان را تحت فشار بگذارند تا اجازه دهند مردم تا پیش از پایان ماه جاری از افغانستان خارج شوند.

ترودو افزود، اگر طالبان بنا دارند تعاملی سازنده و مثبت با جهان داشته باشد، جامعه بین‌المللی چند توقع و خواسته خیلی روشن از آن‌ها دارد. وی تاکید کرد، دسترسی به فرودگاه کابل در هفته‌های آینده فوق‌العاده مهم خواهد بود.

بیانیه گروه هفت

این گروه در بیانیه پایانی خود تاکید کرد: تحت ریاست بریتانیا ، ما رهبران گروه هفت برای بحث در مورد وضعیت افغانستان ملاقات کردیم. دبیرکل سازمان ملل متحد و ناتو به ما ملحق شدند. ما مجدداً بر تعهد خود به مردم افغانستان تأکید می کنیم و از بیانیه شورای امنیت سازمان ملل متحد در ۱۶ اوت حمایت می کنیم. ما نگرانی شدید خود را در مورد وضعیت افغانستان ابراز می کنیم و خواستار آرامش و خویشتنداری هستیم تا امنیت و امنیت افغانهای آسیب پذیر و شهروندان بین المللی و جلوگیری از بحران انسانی را تضمین کنیم. ما خواستار پایبندی به تعهدات تحت قوانین بین المللی حقوق بشر از جمله حقوق زنان ، دختران و گروه های اقلیت هستیم و قوانین بین المللی بشردوستانه در هر شرایطی رعایت می شود.

در ادامه این بیانیه آمده است: ما فداکاری های قابل توجه مردم افغانستان ، مردم کشورهای خودمان و بی شمار دیگر را که برای آینده ای صلح آمیز ، عادلانه و امن برای افغانستان تلاش کرده‌اند ، ارج می نهیم. مردم افغانستان مستحق زندگی در شرافت ، صلح و امنیت هستند و این نشان دهنده دو دهه اخیر دستاوردهای سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی آنها ، به ویژه برای زنان و دختران است. افغانستان دیگر هرگز نباید به پناهگاهی امن برای تروریسم تبدیل شود و نه منبع حملات تروریستی به دیگران. با همکاری شرکا ، به ویژه متحدان ناتو ، ما به مبارزه با تروریسم با عزم و همبستگی در هر کجا که پیدا شود ، ادامه می دهیم.

در این بیانیه تاکید شده است: هر دولت آینده افغانستان باید به تعهدات و تعهدات بین المللی افغانستان برای حفاظت در برابر تروریسم پایبند باشد. حفظ حقوق بشر همه افغانها ، به ویژه زنان ، کودکان و اقلیتهای قومی و مذهبی ؛ حامی حاکمیت قانون ؛ اجازه دسترسی بدون مانع و بدون قید و شرط بشردوستانه ؛ و به طور موثر با قاچاق انسان و مواد مخدر مقابله می کند. ما از همه طرف ها در افغانستان می خواهیم که با حسن نیت برای ایجاد یک دولت فراگیر ، از جمله با مشارکت معنادار زنان و گروه های اقلیت تلاش کنند. ما تعهد پایدار خود به مردم افغانستان را تأیید می کنیم ، از جمله از طریق تلاش مجدد بشردوستانه توسط جامعه بین المللی. به همین منظور ما از سازمان ملل متحد در هماهنگی واکنش فوری بین المللی بشردوستانه در منطقه ، از جمله دسترسی بشر دوستانه بدون محدودیت به افغانستان ، حمایت می کنیم و به طور جمعی در این پاسخ مشارکت خواهیم کرد. به عنوان بخشی از آن ، ما به عنوان بخشی از واکنش منطقه ای هماهنگ و بلند مدت ، با یکدیگر و با همسایگان و دیگر کشورهای منطقه در حمایت از مهاجران افغان و جوامع میزبان همکاری خواهیم کرد. ما از همه شرکای افغانستان می خواهیم که از این تلاش و ثبات منطقه‌ای بیشتر از طریق مجاری چند جانبه حمایت کنند. به عنوان بخشی از این ، اولویت فوری ما اطمینان از تخلیه ایمن شهروندان و افغانانی است که در ۲۰ سال گذشته با ما همکاری کرده و به تلاش های ما کمک کرده اند ، و اطمینان از ادامه عبور ایمن از افغانستان.

گروه ۷ تصریح کرده است: ما به هماهنگی نزدیک در این زمینه ادامه خواهیم داد و انتظار داریم همه طرفها به تسهیل این امر ادامه دهند و از ایمنی پرسنل امدادگران و پزشکان و سایر ارائه دهندگان خدمات بین المللی اطمینان حاصل کنند. ما با هم و با همسایگان و دیگر کشورهای منطقه که میزبان پناهندگان هستند در یک رویکرد هماهنگ در مسیرهای امن و قانونی برای اسکان مجدد همکاری خواهیم کرد. ما با هم و با متحدان خود و کشورهای منطقه ، از طریق سازمان ملل متحد ، گروه ۲۰ و به طور گسترده تر ، تلاش خواهیم کرد تا جامعه بین المللی را برای رسیدگی به سوالات مهم پیش روی افغانستان گرد هم آوریم. در حالی که این کار را انجام می دهیم ، ما احزاب افغان را بر اساس عملکردشان قضاوت می کنیم ، نه بر اساس کلمات.

این گروه در پایان تاکید کرده است: به طور خاص ، ما تأکید می کنیم که طالبان در قبال اقدامات خود در جلوگیری از تروریسم ، در مورد حقوق بشر ، به ویژه در مورد زنان ، دختران و اقلیت ها و پیگیری یک حل و فصل سیاسی فراگیر در افغانستان ، پاسخگو خواهند بود. مشروعیت هر دولت آینده بستگی به رویکردی دارد که اکنون برای حفظ تعهدات و تعهدات بین المللی خود برای تضمین افغانستان باثبات اتخاذ می کند.

ازدحام در اطراف فرودگاه بین‌المللی کابل و مسیرهای منتهی به آن باعث کند شدن روند خروج شهروندان آمریکا و برخی دیگر از کشورهای خارجی، و همچنین آن دسته از افغان‌هایی که با این کشورها همکاری داشتند، شده است.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان پیشتر در روز سه‌شنبه در یک نشست خبری در پایتخت اعلام کرد که این گروه از این به بعد اجازه نخواهد داد افغان‌هایی که قصد خروج از کشور را دارند، به سمت فرودگاه حامد کرزای بروند.

وی همچنین گفت که این گروه با تمدید مهلت تعیین شده ۳۱ برای خروج موافقت نکرده است.

این در حالی است که شبکه‌های خبری فاکس‌نیوز و سی‌ان‌ان به نقل از یک مقام بلندپایه آمریکا اعلام کردند که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به دنبال تمدید مهلت تعیین شده پس از ۳۱ اوت نیست.

آلمان، کانادا، آمریکا، فرانسه، ایتالیا، ژاپن و بریتانیا اعضای گروه ۷ هستند. اعضای این گروه در حالی از بایدن می خواهند که حضور خود را در کابل پس از 31 اوت تمدید کند که جن ساکی تکلیف را مشخص کرد و گفت بایدن قصد تمدید حضور نیروها در فرودگاه کابل را ندارد.سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری عصر سه‌شنبه خود گفت، جو بایدن در نشست گروه هفت گفت تلاش آمریکا برای تکمیل خروج از کابل تا پیش از ۳۱ اوت با سرعت به پیش می‌رود، اما اتمام کار تا پیش از این مهلت بستگی به همکاری طالبان در مورد دسترسی به فرودگاه کابل دارد.

310 310

کد خبر 1548286

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =