برنامه‌های وزیر پیشنهادی نیرو دارای ایراداتی است

نماینده مردم اصفهان در مخالفت با برنامه‌های وزیر پیشنهادی نیرو گفت: مخالفتم با وزیر نیرو با شخصیت محترم و متواضع ایشان نیست، بلکه برنامه‌های وزیر پیشنهادی نیرو دارای ایراداتی است که به عیوب این برنامه‌ها می‌پردازم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مهدی طغیانی در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در مخالفت با برنامه‌های علی اکبر محرابیان وزیر پیشنهادی نیرو گفت: مخالفتم با وزیر نیرو با شخصیت محترم و متواضع ایشان نیست، بلکه برنامه‌های وزیر پیشنهادی نیرو دارای ایراداتی است که به عیوب این برنامه‌ها می‌پردازم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: قطعی‌های آب و برق امسال ما را به یاد دهه ۶۰ و دوران جنگ تحمیلی انداخت، عملکرد دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه آب و برق امروز دامنگیر کشور شده و همه ما باید پاسخگوی مردم باشیم که چرا این چنین قطعی آب و برق وجود دارد و رودخانه دائمی خشکیده است.

وی ادامه داد: این وضعیت نتیجه حکمرانی درخشان دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه آب و برق است؛ کسانی که خود را صاحب نظر در حوزه آب و برق می‌دانستند چنین نتیجه‌ای را به بار آوردند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: امروز با شرایطی که با آن مواجه هستیم باید یک انتخاب حیاتی را با در نظر گرفتن چالش‌ها انجام دهیم. شرایط امروز به گونه‌ای است که وزارت نیرو ۷۳ هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارد، ۵۳ هزار میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران و تولیدکنندگان برق و بخش غیردولتی دارد و در برابر ۴۲ هزار میلیارد تومان درآمد خود ۶۰ هزار ملیارد تومان هزینه دارد.

وی در ادامه افزود: عدم تعیین تکلیف وام‌های اخذ شده که در برنامه وزیر پیشنهادی نیامده یکی دیگر از چالش‌های پیش روی وزارت نیرو است و برخلاف سایر وزرا که یا در حوزه آب و یا در حوزه برق متخصص بودند، آقای محرابیان متخصص حوزه اقتصاد هستند و شاه کلید مسئله امروز این حوزه بحث اقتصادی است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس برنامه وزیر نیرو را بلندپروازانه خواند و تأکید کرد: مشخص نیست که رقم افزایش ظرفیت ۳۰ هزار مگاواتی از چه محلی تأمین خواهد شد. همچنین در برنامه پیشنهادی آمده است ۱۰ هزار مگاوات برق تجدیدپذیر تولید خواهد شد که منبع این مهم نیز مشخص نیست که چطور ظرف ۴ سال می خواهیم به این ارقام برسیم.

وی اضافه کرد: برای انجام این مهم آقای وزیر برای ۴ سال آینده رقمی معادل ۵۵۰ هزار میلیارد تومان به علاوه ۲۲.۵ میلیارد یورو بودجه درخواست کرده‌اند که چنین ارقامی در بودجه وجود ندارد.

طغیانی هشدار داد که ممکن است در آینده آقای محرابیان در صحن مجلس حاضر شوند و عنوان کند که به دلیل کمبود منابع نمی‌توانیم برنامه‌ها را اجرایی کنیم به همین دلیل باید عدم شفافیت برنامه وزیر پیشنهادی در نطق ایشان تعیین تکلیف شود.

۲۲۳۲۲۷

کد خبر 1548421

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =