زندگی لاکچری دارید و بدون برنامه هستید/ایشان ورزشی هستند،آقایان عدالت را رعایت کنید

جلسه بررسی رای اعتماد حمیدرضا سجادی وزیر پیشنهای وزارت ورزش و جوانان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ در چهارمین روز از بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیسی نوبت به حمید سجادی رسید.وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان که به قول سید ابراهیم رئیسی چهره ای کاملا و ورزشی است و می تواند گره از خیلی مشکلات در ورزش را باز کند.
سجادی در حالی مقابل نمایندگان مجلس قرار گرفت که از روزهای قبل او و تیمش تبلیغات گسترده ای را در فضای مجازی آغاز کرده بودند.  

 نصیرایی سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی

او ابتدا گزارش کمیسیون فرهنگی مجلس را در خصوص حمید سجادی ارائه کرد و در این باره گفت:«ابتدا ارزیابی تحصیلات و تخصص وزیر پیشنهادی،نگاه تخول خواه،میزان اطلاع وزیر از اسناد بالادستی و توجه به منافع  ملی،داشتن شجعت در فعالیت مربوطه.
مدارک ایشان به وزارت علوم نامه زده شد که در پاسخ گفته اند در مدرک دکترا تخصصی تربیت بدنی،مدیریت و برنامه ریزی از واحد علوم تحقیقات مورد تایید است.
اعم موضوعاتی که در کمیسیون مطرح شد ۵ موضوع صحبت شده است.ائول انجام تغییرات مدیرتی در سطوح ملی و استانی.توجه بیش از یش به خوزه جوانان.

تغییرات بنیادی در کمیته ملی المپیک
سامان دهی واگذاری سهام باشکاه های استقلال و پرسپولیس در سازمان بورس و اوراق بهادار.
استفاده راهبردی از دیپلماسی ورزشی و استفاده از امکانات میزبانی در مسابقات بین المللی.
در بررسی های به عمل آمده از برنامه های ارائه شده توسط آقای سجادی ایشان ضمن نظر داشت به ماهیت و ساخت نظام ورزشی کشور و امور مربوط به جوانان یکی از نگرانی های خود را به امور جوانان اختصاص داده اند و با توجه به زد و بندهای ورزشی قول مساعد داده اند تا ضمن آسیب شناسی،برخورد لازم را داشته باشند.
ازدواج جوانان،تحکیم خانواده،کم تحرکی عمومی،گرانی انجام تمرینات ورزشی و ایجاد بسترهای لازم در جهت آحاد جامعه از امکانات ورزشی و مهاجرت ورزشکاران نظر موافق خودشان را اعلام کردند.
۵۵ درصد برنامه های پیشنهادی ایشان منطبق نیست و ۶۰ درصد برنامه ها نیز همسو نیست.در ۱۶ درصد به اسناد بالادستی اشاره نشده است که ماحصل این موضوعات که ما در کمیسیون فرهنگی دو نشست با آقای سجادی داشته ایم که یکی از این جلسات بیشتر از ۳ ساعت طول کشید.بحث های مفصلی را داشته ایم.در خصوص معاملات ورزش،مافیا،فساد و دغدغه هایی که همکاران ما داشته اند بحق های مفصلی داشت اما متاسفانه در این جلسات به هر دلیلی نتوانستند آقای سجادی نتوانستند دوستان 

*یزدی خواه نماینده مخالف وزیر ورزش و جوانان گفت: سجادی از افتخارات ورزسی ما است.ما کمتر ورزشکاری داریم که در سطح آسیا این همه افتخار آفریده باشد و پرچم ما را بالا برده باشد.بنده برای ایشان احترام قائل هستم اما مخالفت بنده با ایشان در خصوص شخصیت شان نیست. ایشان در مجلس نهم در همین جایگاه معرفی شدند که ۱۳۷ نفر مخالفت کردند و آرا ایشان ۸۶ نفر موافق بود.سال ۱۳۹۰.از آن زمان به بعد کار شاخص ورزشی از ایشان در کشور ندیدیم که این رتبه و جایگاه را ارتقا ببخشند.  ایشان در حوزه دوومیدانی باعث افتخار هستند و رکوردهای  شان هنوز جابجا نشده است اما در بحث مدیریت بحث زیاد است.چرا در سال های قبل در فدراسیون دوومیدانی رییس دوومیدانی نشدند؟ دولت آقای رئیسی دولتی مردمی است که می خواهد در خصوص طبقات محروم جامعه خدمات ارائه کند.من می گویم که آقای سجادی در چند تا حوزه لاکچری فعال بوده است.در اسبدوانی و بیلیارد و بولینگ.آخرین حضور ایشان در ایران مال بوده است.با هزاران میلیارد تومان سرمایه گذاری.یکی از ده مجتمع تجاری دنیاست.برای من سوال است که آقای سجادی که می خواهد کار ورزشی کند باید با ایران مال قرارداد ببندد؟چرا نرفت جنوب شهر؟روحیه ایشان متمایل به اشرافی گری است و با دولت مردمی سیزدهم تناسبی ندارد. در شورای عالی تربیت بدنی دو معاون رییس جمهور عضو هستند و ۹ وزیر عضو هستند.دبیر این شورا وزیر ورزش و جوانان است و من احساس می کنم ایشان این ظرفیت را نمی توانند تکمیل کنند.ضمن اینکه حضور افراد قائم به فرد است و جانشین قبول نمی کنند.من در این زمینه تردید دارم. نکته بعدی این است که این روزها خیلی ها سفارش می کنند برای ایشان.که رای بدهید.این شبهه دارد ایجاد می شود که ایشان اگر رای بیاورد بدهکار آن قدرت های لابی گری است و ایشان را مدیریت می کنند.یکی از دلایل مخالفت بنده این است. در حوزه جوانان بحث زیاد است.تخصص ایشان ورزشی است.در جوانان ،طلاق،اعتیاد و ... است و برنامه ایشان برنامه خوبی نبود.در تبصره ۱۶ برای حمایت از ازدواج جوانان رقمی در حدود چند ده هزار میلیارد تومان گردش دارد.۵۰۰ هزار نفر بخواهند ازدواج کنند شما رقم را حساب کنید.من احساس می کنم ایشان توانایی اش را ندارند.

*پس از یزدی خواه، محمد مهدی فروردین نماینده فیروزآباد فارس که مخالف وزیر پیشنهادی است به پشت تریبون آمد و گفت: یادمان باشد که می خواهیم وزیری انتخاب کنیم برای دولتی که امید مردم است نه لیبرال و ناکارآمد و ناامید.حضرت آقا می فرمایند انتخاب افرادی که خود شائبه رانت دارند و حکم انفصال در پرونده شان است این دیگر برای ما حجت است. ایشان مدعی هستند می خواهند وزیر باشند.سی سال نقش اول را بازی کرده اند در حوزه ورزش.شما مدیر بودید و در حال حاضر مشاور مهرعلیزاده و قائم مقام زورخانه هستند.آقایی که در مناظره ها همه چیز را به مسخره می گرفتند.کشور در یکی از حساسترین روزهای خودش قرار دارد و حق اشتباه کردن نداریم.همانطور که انتخاب مردم در انتخاب رییس جمهور درست بود حالا نوبت ماست که با انتخاب یک وزیر پاکدست سعی کنیم قوه ها را بالانس کنیم.تنها راه برون رفت این است که انقلابی فکر کنیم و انقلابی تصمیم بگیریم.محرومان ما را انتخاب کرده اند و مسئولیت داریم.ما باید امانت دار باشیم برای این مردم.راه صیان این است که افراد مرفه بی درد وارد کابینه شوند.در یک کلام،کسی می تواند این کشتی به گل نشسته را خارج کند که از جنس انقلاب و ورزش باشد.ایشان مدعی هستند در دولت انقلابی وزیر باشند.جمگ که تمام شد ایشان ۱۹ ساله بودند.این ظلم است در حق دولت انقلابی.انتظار است مجلسی که ترکیبش را پاسداران،جانبازان،دست های قطع شده و ...تشکیل می دهند رای ندهند به کسی که یک ساعت ایثارگری ندارد.اینها اشرافی هستند و در بزنگاه ها موضع خوبی نداشته اند.امروز باید جواب دندانشکنی به افرادی بدهیم که می خواهند از بیرون مجلس روی ما تاثیر بگذارند.اگر شما دلتان برای ورزش می سوزد من جگرم می سوزد.من از زمین های خاکی آمده ام.آقای سجادی اعلام کنند کدام قدم را برای مردم برداشته اند.امروز باید ثابت کنیم که مجلس ما مجلس پرشین خودرو،سایپا و ایران مال نیست.

زمانی که معاون قهرمانی وزارت خانه بودند دو نفر از دوستان تاجر خودشان را رییس فدراسیون کردند.چرا می گویید ایشان ورزشی است؟اما این نیست که هر مدیر تحصیل کرده ورزشی شایسته باشد.ورزش امروز یک فرصت است و اگر خوب مدیریت نشود تهدید است.اینها برای نظام هزینه نداده اند و اصلا اصلح نیستند.

*کوچکی نژاد نماینده رشت و خمام که موافق حضور سجادی در وزارت ورزش و جوانان است درباره سابقه و رزومه او گفت: من واقعا تعجب کردم که رییس فراکسیون اینجا حضور پیدا کردند و اینچنین نقد کردند.اما دیدم غیر از شعار و تهمت به عنوان فاسد چیزی نگفتند.اینجا مجلس است و مردم می بینند و می شنوند.باید برنامه ها را مورد بررسی قرار بدهیم و در نهایت رای بدهیم.اینکه دو مخالف بعدی هم قطعا از تخصص ایشان حرف خواهند زد.اولین بار است که در وزارت ورزش و جوانان یک قهرمان ملی کاندیدا شده است.کل جوامع ورزشی امروز خوشحال هستند.دوستانی که بحث پرونده را مطرح می کنند،ایشان را کسی به شما معرفی کرده که چندی قبل رییس قوه قضاییه بوده و به همه پرونده ها احاطه داشته است.مگر می شود خبر نداشته باشد.اینجا هم که آمدند چیزی از پرونده اش نگفتند.بخش خصوصی از تخصص ایشان استفاده کردند و این اشکالی ندارد.بیلیارد و بولینگ مرفه نیست.ایشان قهرمان دوومیدانی بودند و دوومیدانی ورزش مستضعف ها است.آیا اگر ایشان تخصص دیگری دارد عیب است؟

عزیزان رسم پهلوانی و ورزش این است که با هم رقابت کنند اما پس از بیرون آمدن از تشک همدیگر را می بوسند.این اخلاق ورزشی است.اینکه ایشان در بخش خصوصی توانسته موفق شود به دلیل توانایی شان است نه چیز دیگری.قطعا شما بدانید ایشان تلاش خواهد کرد تا ارتقا ایران در بخش بین المللی را افزایش بدهد.قطعا ورزش های المپیکی را ارتقا خواهند داد.در ورزش تخصص و اخلاق یکی از بحث های جدی است.این را هم دوستان دقت کنند که در بخش ورزش قهرمانی و همگانی آقای سجادی روی این مسائل تاکید دارند.با توجه به کرونا ورزش همگانی یکی از اولویت های ما است.ورزش خانم ها یکی از بحث های جدی ایشان است.دیپلماسی ورزشی هم همین طور.سند استعدادیابی ورزشی،یعنی بسیاری از افراد در نقاط دورافتاده رصد خواهند شد.اینها را کسی نمی شناسد اما در برنامه آقای سجادی هست.

ایشان هیچ پرونده ای در فساد ندارند.چند سال قبل ۳۰۰ میلیون به یک باشگاهی کمک کرد و در دولت قبل پرونده سازی کردند و انتقام گرفتند و این شد پرونده فساد.

*محمد وحیدی نماینده موافق وزیر پیشنهادی همچنین گفت: یکی از بحث های مهم کشور توجه به وزارت خانه ای بسیار مهم است به نام ورزش و جوانان.وزارتخانه ای که نیمی از جمعیت کشور مستقیم با آن در ارتباط هستند تا بخش دیگری که غیر مستقیم در ارتباط هستند.ضعف ورزش و تعطیلی ورزش سلامت بدن ها را به خطر انداخته است.نمی شود از سبد خانوار ورزش را حذف کرد.

مطالبی که امروز مطرح شد نکات زیادی دارد که باید مطرح کنم.واقعیت این است که این دستگاه عظیم یک سازمان بود.همیشه افراد سیاسی،امنیتی و وابسته جریانی در راس آن بودند.اولین بار است که یک نفر به خودش جرات داده یک نفر ورزشی را به مجلس معرفی کرده است.این نگاه تخصصی است.نتیجه انتقادی که بعضی ها از آقای سجادی دارند نتیجه انتقاد از دولت های قبلی است و می خواهند این سنگ را توی سر سجادی بزنند.
ضعف ها،تعلیق ها،محرومیت های فدراسیون های ورزشی و ورزشکاران،مسائل سیاسی و پناهندگی ورزشکاران و ...چه کسی توانسته این ها را مدیریت کند؟یک نفر در راس باید باشد که هم اردوها را بشناسد،هم استعداد یابی،هم توجه به ورزشکار را بشناسد و هم خیلی چیزهای دیگر،نه کسی که یک زمین ورزشی را ندیده است.مدال های سجادی افتخار نیست و ضعف است اما هنوز شکسته نشده است.آقای سجادی مطالبات همه نمایندگان برخورد با مافیای ورزش است.برخورد با امنیتی ها در ورزش و ...

*محمد خدابخشی نماینده مخالف حمید سجادی در پست وزارت ورزش گفت: من تلاش می کنم عدالت و انصاف را  رعایت بکنم.در جلسه قبل هم گفتم یک چارچوبی باید برای ارزیابی وجود داشته باشد.بر مبنای همین چارچوب می خواهم به توصیف ایشان بپردازم.خط کشی که ما داریم شمال این معیارهاست.توان انجام مدیریتی،سوابق مفید،مسئولیت پذیری اجتماعی،سلامت جسمانی و ...اما نوع نگاه ایشان نسبت به اداره کشور اهتمام به امر شایسته سالاری و تعامل با نمایندگان محل تردید و ابهام است.

در رابطه با نوع نگاه ایشان باید اطمینان پیدا کنیم که ایشان نگاه شان به اداره کشور مبتنی بر استفاده از ظرفیت های کشور است.ما کوه داریم،دره داریم و رودخانه و جاذبه های ورزشی زیاد.ما در کوه سمندر پیست اسکی داریم در الیگودرز اما استفاده ای از آن نمی شود.
آن چیزی که می خواهم اشاره کنم این است که مشخص نیست شما از چه ترکیبی در وزارت خانه استفاده خواهید کرد.برنامه شما سطحی با رویکرد حداقلی است و عاری از نگاه تحولی است.به عنوان نمونه سهم اقتصاد ورزش چقدر است؟هدف گذاری شما چه بوده است؟انتظار می رفت در هر بخش داده های کمی و کیفی ارائه بدهید.در حوزه جوانان برنامه روشنی ارائه نشده است.برنامه شما فاقد آینده نگری است.بیش از ۵ هزار پرژه نیمه تمام داریم اما شما هیچ اشاره ای نکرده اید.در بخش بانوان من در برنامه شما هیچ چیزی ندیدم.بانوانی که پتانسیل خوبی در ورزش دارند.
در ورزش همگانی با وضعیت نگران کننده کم تحرکی روبرو هستیم که متاسفانه چیزی در برنامه شما نبود.بودجه این وزارت خانه که ۱۵۰۰ میلیارد تومان افزایش داشت جایی در برنامه های شما ندارد.
ساماندهی و غنی سازی جوانان و اجرای برنامه فراغت آنها چرا در برنامه شما نیست؟ما منتظر هستیم توضیحات ایشان را بشنویم و قضاوت را به همکاران خواهیم سپرد.

*راستینه نماینده مخالف وزیر پیشنهادی گفت: آقای سجادی را همه می شناسیم و به خاطر همه کارهایی که کردند تشکر می کنیم.خیلی از قهرمان ها تماس گرفتند و گفتند موافق باشید و خیلی ها گفتند مخالف اما بنده امروز مجبورم مخالف باشم.بنده مسئول کمیته تربیت بدنی کمیته فرهنگی هستم و به صورت دقیق برنامه را بررسی کرده ام.

برنامه ایشان غیر تحولی است و برنامه های جاری فعلی را ارائه دادند.سابقه ایشان در معاونت ورزش و جوانان نشان داد ایشان سبب تعلیق فدراسیون های ما بودند حتی ممکن بود المپیک لندن را از دست بدهیم.
سال های متمادی جوانان مطلوم ایران بدون برنامه رها شده اند.۳۶۰۰ ثمن جوانان در کشور وجود دارد و بدون برنامه رها هستند.در همه دولت ها سیاسی ترین فرد می شد وزیر ورزش تا در خدمت دولت باشند.ما امروز نیازمند یک چهره شجاع برای هدایت این ثمن ها هستیم.ثمن هایی که هیچ برنامه ای ندارند وباید نقطه حل جوانان باشند خودشان به بحران تبدیل شده اند.من به آقای سجادی گفتم شما قائم مقام فدراسیون زورخانه ای هستید و گفتند بله.چطور ممکن است فردی که انقلابی نیست قائم مقام این فدراسیون باشد؟
مسئله مسکن جوانان،مسئله توسعه خانواده ها و ...باید اولویت باشد.ارتباطات بین بخشی در وزارت ورزش و جوانان حائز اهمیت است.بنده به امام خامنه ای اقتدا می کنم و نوکری مردم را با هیچ چیز عوض نمی کنم.من خودم دان ۷ دارم و خاک تاتامی خورده ام.وزارت ورزش یک نفر در حد معاون رییس جمهور می خواهد و بس.

*فاضلی نماینده موافق سجدای گفت: من به عنوان پزشک عرض می کنم که شرط اول سلامتی ورزش است.ورزش یعنی پیشگیری.یعنی سلامت روحی و روانی و جسمی و فرهنگی.چه کسی الگو است؟کسی که از صفر تا صد را طی کرده باش و او کیست؟ورزش های مختلفی را داریم اما مادر ورزش ها چیست؟دوومیدانی.شخص با توان خودش صفر تا صد را رفته و می تواند مدال طلا را بگیرد.در چه؟در وزارت ورزش و جوانان.اینجا کجاست؟خانه ملت است.خانه ملت باید سخن ملت را بگوید.ملت چه می گویند؟می گویند کسی باید بیاید که از جنس ورزش باشد نه یک سیاستمدار.این شخص در قابل سیاست هم جا گرفته است.

یک کت نو پوشیدن در قابل ایران مال که گناه نیست.اما از بلوچستان مال می دانید جوان ها به من چه گفتند؟این آقا را دیده اند و می گویند از بلوچستان مال زنگ می زنیم و قلب مان را تقدیم ایران اسلامی می کنیم.به روشنایی فکر کنید.به آنچه که جامعه می پسندد.به آنچه که افتخار برای ایران می آورد نه آنچه که بدخواه می خواهد.
تا جایی که من در جریان هستم طبعا هر کسی که پا به صحنه کاندیداتوری وزارتخانه می گذارد یک مراحلی را طی می کند.تایید کننده ایشان چه کسی است؟خواهش من این است که بپذیرید که اگر قرار است از جنس افراد،کسانی که لمس کرده اند مشکل کجاست از آنها انتخاب کنید.51 درصد جمعیت ما خواهران ما هستند.اینجا برای خواهران زیرساخت نیاز داریم.برنامه ایشان را دیدم.احداث 5 هزار سالن در مراکز روستایی برای بانوان.شاید کار خدا بوده که ایشان بیایند و این مشکل را در مناطق محروم حل کنند و آباد کنند انشاءالله.باید کمک کنیم به کسی که می خواهد و می تواند.من باید عرض کنم به شما که ایشان در بخش نیروی انسانی و تربیت آن توانایی دارند.این فراگیری در ورزش به ما می گوید که باید در خدمت ورزش باشیم.مسائلی را که گفتم اگر بخواهیم وارد مسائل خاص و ریز شویم،آنچه که داریم جز خوبی از ایشان نیست.هر انسانی خوبی و بدی دارد اما کفه ترازو را در نظر بگیرید و ببینید خوبی ها کجاست؟این وظیفه ما است به عنوان خدمتگزاران ملت.آن چیزی که در بیرون می گذرد را ببینیم و دریابیم.

*حسین زهی نماینده موافق وزیر پیشنهادی گفت: انتخاب سجادی به عنوان وزیر پیشنهادی با استقبال گروه زیادی از ورزشکاران روبرو شده است.سجادی نه تنها به عنوان یک متخصص،بلکه به عنوان یک قهرمان ورزشی به حساب می آید.

علاوه بر افتخاراتی که داشته اند ایشان دکترای تربیت بدنی هم دارند.در ادوار گذشته هر فردی که در دولت مسئولیتی نداشت و جا مانده بود از مقام برای تصدی وزارت ورزش معرفی می شد اما آقای رئیسی سنت شکنی کردند و از همان ابتدا یک متخصص را معرفی کردند.ورزشی بودن و انقلابی بودن فاکتورهایی است که مد نظر است.
سجادی سابقه خوبی در ورزش دارد و می تواند مشکلات فعلی را حل و فصل نماید.با توجه به سابقه ایشان به نظر می رسد برنامه های ایشان می تواند رونق در ورزش و جوانان را به همراه داشته باشد. 

توسعه ورزش قهرمانی،همگانی،بانوان،زیرسازی ورزش،دیپلماسی ورزشی و ...از زمان رفتن ایشان از معاونت ورزشی بدون توجه مانده است.
تروجی فرهنگ خانواده،مشارکت جوانان،باورهای انقلابی و فرهنگی از برنامه های ایشان به حساب می آید.امیدوارم همه به ایشان رای بدهند تا شاهد اتفاقات خوبی در وزارت ورزش و جوانان باشیم.

در دوره هشتم که سجادی به مجلس معرفی شد اختلافی که بین احمدی نژاد و مجلس بود نامه ای به مجلس می رسد.وقت گذشته بود چون رییس جمهور وقت می خواست کس دیگری وزیر پیشنهادی شود نه ایشان.انتظار می رود در صورت  وزیر شدن ساماندهی استقلال و پرسپولیس در راس کار باشد و از تحصیل کرده های اهل سنت در کادر استفاده شود.

۲۵۱ ۲۵۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1548423

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =